PAPIEROSY ZNIKNĄ ZE SKLEPÓW. 20 MAJA KLUCZOWY DLA PALACZA

0
214
views

Papierosy znikną ze sklepów. 20 maja kluczowy dla palaczy

Już od środy 20 maja ze sklepów znikną papierosy mentolowe oraz te z kapsułką smakową. Z badania Forum Konsumentów wynika jednak, że ponad połowa Polaków nie ma o tym pojęcia, a co piąty deklaruje, że będzie szukać „mentoli” na czarnym rynku.

Zakaz, który wejdzie w życie od przyszłego tygodnia, obejmie zarówno papierosy, jak i tytoń do palenia – przypomina Polska Izba Handlu. Chodzi tutaj przede wszystkim o papierosy mentolowe oraz aromatyzowane mentolem, a także te z tzw. clickiem, czyli umieszczoną w papierosie kapsułką smakową. Do środy 20 maja będą one musiały całkowicie zniknąć ze sprzedaży.

Nowe obostrzenie nie obejmie jednak papierosów elektronicznych, podgrzewaczy tytoniu oraz cygar i cygaretek.

Chociaż zakaz sprzedaży wejdzie w życie już wkrótce, to 51 proc. konsumentów nie ma o nim pojęcia. Z badania Forum Konsumentów wynika również, że 20 proc. palaczy jest gotowych poszukiwać swoich ulubionych „mentoli” na czarnym rynku.

Od kilku lat regularnie spada udział nielegalnych papierosów w polskim rynku. Jeszcze w 2015 roku stanowiły one 18,3 proc. Cztery lata później – już 9,9 proc.

Polska Izba Handlu jednak przestrzega, że przez nowe regulacje trend ten może się odwrócić. Szczególnie, że co piąty konsument wyraża chęć zakupienia zakazanych papierosów.

To jednak nie jest jedyny powód zwiększenia się szarej strefy. PIH wskazuje także na wzrost akcyzy o 10 proc. ze stycznia 2020 roku.

Sprawdź: Jeszcze kilka dni i te papierosy znikną ze sklepów. Oto lista

– Odpływ konsumentów do szarej strefy to realne straty zarówno dla handlu, jak i budżetu państwa – zaznacza Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu. – Dlatego apelujemy do służb państwowych, aby po 20 maja zintensyfikować działania ograniczające przemyt i ewentualną nielegalną produkcję wyrobów mentolowych – dodaje.

W komunikacie wskazano, że rynek w Polsce może zostać „zalany” papierosami zza wschodniej granicy, których dyrektywy unijne nie dotyczą, gdyż Ukraina, Białoruś oraz Rosja nie są członkami UE.

Z raportu „Szara strefa 2020” Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, na który powołuje się PIH, wynika, że w Polsce zakazane od przyszłego tygodnia papierosy stanowią niemal 30 proc. rynku.

Przedstawiciele PIH na wideokonferencji wskazali również, że udział papierosów w obrotach małych sklepów waha się od 15 do 40 proc. To właśnie one najmocniej odczują skutki nowych obostrzeń. Według danych zaprezentowanych przez Izbę, papierosy mentolowe to obecnie od 5 proc. do 15 proc. obrotów małych i średnich sklepów.

– Wyroby tytoniowe stanowią ważną kategorię sprzedaży w handlu detalicznym. W niektórych sklepach odpowiadają nawet za 40 proc. obrotów. Obawiamy się, że nowe przepisy negatywnie wpłyną na przychody zwłaszcza najmniejszych przedsiębiorców – podkreśla Maciej Ptaszyński.

Problemem dla sprzedawców mogą się okazać papierosy mentolowe i z kapsułką, które pozostaną w magazynach sklepów po 20 maja. Jak wskazał Maciej Ptaszyński na wideokonferencji, w żaden sposób nie zostało uregulowane, co należy z nimi zrobić.

Pragnący zachować anonimowość ekspert z branży tytoniowej żartuje, że zniknięcie papierosów mentolowych ze sklepów to dobra okazja do rzucenia palenia.

– Problem w tym, że w badaniach opinii publicznej zdecydowana większość polskich palaczy deklaruje, że będzie palić dalej – mówi już zupełnie poważnie.

Zauważa, że palacze, którzy po 20 maja nie zamierzają rzucać nałogu, będą mieli trzy opcje. Po pierwsze, będą mogli zastąpić „mentole” papierosami niearomatyzowanymi.

– Pod drugie, co jest szczególnie niepokojące, mogą kupować papierosy od przemytników. Wreszcie, mogą sięgnąć po legalne produkty z mentolem, takie jak systemy podgrzewania tytoniu albo e-papierosy – mówi.

Bo to, że wielu ludzi nie wyobraża sobie dnia bez papierosów mentolowych, to fakt, z którym trudno polemizować. Do tej pory papierosy mentolowe i z kapsułką stanowiły wszak 28 proc. udziałów w rynku.

Dowiedz się: Zamknięte granice odcięły Niemców od tanich papierosów z Polski. „Ruch mniejszy o 100 procent”

Wprowadzane zakazy są efektem Dyrektywy Parlamentu Europejskiego z dnia 3 kwietnia 2014 roku oraz zaimplementowanej na tej podstawie do polskiego prawa ustawy z dnia 22 lipca 2016 roku o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Ustanowione wówczas przepisy wchodzą w życie 20 maja 2020 roku.

źródło: money.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ