Uniejowskie Stowarzyszenie Aktywni realizuje w bieżącym roku dwa projekty skierowane do uzdolnionych artystycznie dzieci, młodzieży oraz osób z niepełnosprawnością. W ramach obu projektów odbywają się różnego rodzaju zajęcia przygotowujące uczestników do właściwego zachowania na scenie oraz przed kamerami. Wiedzę na ten temat przekazują im fachowcy – znani instruktorzy, muzycy, aktorzy… Tym razem młodzi artyści mieli możliwość porozmawiać o różnych profilach profesji aktorskiej z aktorem Robertem Więckiewiczem.
Po mikołajowej projekcji filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reżyserii Andrzeja Wajdy, aktor spotkał się w Sali Rycerskiej na Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich z uczestnikami projektu „SCENA I EKRAN”, a także z ich rodzicami oraz zaproszonymi gośćmi.
Podczas pełnego humoru, refleksji, anegdot i opowieści z planów filmowych spotkania, aktor odpowiadał na pytania publiczności. Tematem rozmów była przede wszystkim twórczość pana Więckiewicza, ale nie tylko… Nie zabrakło barwnych opowieści o przygodach związanych z aktorstwem, o drodze na szczyt („od sucharków aż do bezy”), o cieniach i blaskach bycia znanym i rozpoznawalnym.
Wizyta Roberta Więckiewicza w Uniejowie przyciągnęła liczne grono widzów, którzy na zakończenie spotkania mieli możliwość zdobycia autografu aktora, a także zrobienia sobie z nim wspólnego zdjęcia.
Robert Więckiewicz to znakomity aktor teatralny i filmowy. Urodził się w 1967 r. w Nowej Rudzie, której jest honorowym obywatelem. Swoją przygodę z aktorstwem rozpoczął w 1989 roku we Wrocławiu, gdzie studiował w tamtejszej szkole teatralnej PWST. Tuż po ukończeniu studiów pracował w Teatrze Polskim w Poznaniu, gdzie zadebiutował podwójną rolą Georga Gibbsa i Wally’ego Webba w sztuce „Nasze miasto”. Występował też na deskach warszawskich teatrów, a także w spektaklach Teatru Telewizji. Na białym ekranie zadebiutował w 1991 r., grając w filmie „Ferdydurke” Jerzego Skolimowskiego. Grał między innymi w filmach Feliksa Falka, Filipa Bajona, Juliusza Machulskiego, Tomasza Wiszniewskiego, Wojciecha Smarzowskiego, Marka Koterskiego, Janusza Kondratiuka. Wystąpił też w wielu serialach cenionych przez publiczność i krytykę. Najgłośniejsze jego role to Socha w nominowanym do Oskara obrazie Agnieszki Holland „W ciemności” i postać Lecha Wałęsy w filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reżyserii Andrzeja Wajdy. W swojej karierze zawodowej, zarówno w Polsce, jak i zagranicą, otrzymał wiele nagród i wyróżnień za kreacje aktorskie – jest m.in. aż pięciokrotnym zdobywcą Polskiej Nagrody Filmowej Orły.
Realizacja zadania pt. „Scena i Ekran” możliwa jest dzięki środkom pozyskanym przez Uniejowskie Stowarzyszenie Aktywni w ramach trzeciego otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Łódzkiego z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2023 r. ogłoszonego przez Zarząd Województwa Łódzkiego. Realizatorzy nieocenione wsparcie otrzymują także od: Uzdrowiska Termalnego Uniejów, PGK Termy Uniejów Sp. z o.o., Aparthotelu Termy Uniejów, Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Uniejowie, K-Flex Sp. z o.o., Instytutu Zdrowia Człowieka – Uniejów Uzdrowisko Park, uniejow.net.pl oraz Szkoły Podstawowej w Uniejowie.
Stowarzyszenie w sposób szczególny dziękuje za pomoc w organizacji spotkania Centrum Turystyczno-Sportowemu w Nowej Rudzie.
Partnerzy:
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Uniejów Uzdrowisko Termalne, Aparthotel Termy Uniejów, K-FLEX Polska sp. z o.o., Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 r. w Uniejowie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Uniejowie, Instytut Zdrowia Człowieka Uzdrowisko Uniejów Park, Termy Uniejów, uniejow.net.pl.
A.Ol.
Radni z wizytą mikołajkową w placówkach oświatowych
Nie tylko św. Mikołaj 6 grudnia rozdaje dzieciom prezenty. W tym wyjątkowym dniu uczniów i przedszkolaków z gminy Uniejów odwiedzili przedstawiciele samorządu, którzy wręczyli najmłodszym słodkości.
Mikołajki to bardzo wyczekiwane przez dzieci święto. Zaraz obok Bożego Narodzenia jest ono doskonałą okazją do wręczania sobie prezentów. Z okazji tej skorzystali Radni Rady Miejskiej w Uniejowie oraz Zastępca Burmistrza Uniejowa – Mirosław Madajski. W środowy poranek wybrali się z wizytą do wszystkich placówek oświatowych z terenu gminy, aby uprzyjemnić dzieciakom dzisiejszy dzień. Do wychowanków szkół podstawowych w Uniejowie, Wilamowie i Wieleninie, a także Miejskiego Przedszkola w Uniejowie oraz Niepublicznego Tęczowego Przedszkola w Uniejowie trafiło łącznie ponad 900 słodkich upominków.
A skąd wziął się zwyczaj obdarowywania bliskich prezentami akurat 6 grudnia? Dlaczego na wizytę Mikołaja czekamy akurat 6 grudnia?
Historia mikołajek sięga czasów średniowiecza, a związana jest z historią życia biskupa Mikołaja z Miry, który dbał o najbardziej biednych i potrzebujących i który to właśnie im przekazał cały swój odziedziczony majątek. Według przekazów Mikołaj z Miry zmarł 6 grudnia między rokiem 345 a 352. Po swojej śmierci został kanonizowany. Stąd też 6 grudnia określany jest dniem Świętego Mikołaja, zwanym potocznie mikołajkami.
Obecnie w nocy z 5 na 6 grudnia Mikołaj zostawia grzecznym dzieciom drobne prezenty – pod poduszką, w butach czy w skarpetach powieszonych przy kominku…
A.Ol.
Wizyta pomocników św. Mikołaja w Szkole Podstawowej w Wilamowie:
…w Uniejowie – u przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej:
…w Miejskim oraz Niepublicznym Tęczowym Przedszkolu w Uniejowie:
…oraz w Szkole Podstawowej w Wieleninie:
źródło: Gmina Uniejów