Ostatni z serii „Samsung River Triathlon” z wielkim finałem w Uniejowie

0
32
views

W niedzielę, 15 sierpnia w Uniejowie po raz pierwszy przeprowadzono zawody triathlonowe. Była to czwarta i zarazem ostatnia impreza z cyklu, który odbył się na rzece Warcie. Zawodnicy zmagali się dotychczas we Wronkach (20 czerwca), w Koninie (4 lipca) oraz w Kole (25 lipca).

Samsung River Triathlon Series to nowy cykl imprez sportowych. Jego wyróżnikiem jest etap pływacki, który w każdej edycji odbywał się w Warcie. Naturalny bieg trzeciej co do długości rzeki w Polsce, wytyczył miasta, które weszły do grona Partnerów cyklu – położone w Wielkopolsce: Wronki, Konin i Koło oraz – jako jedyny z terenu województwa łódzkiego – Uniejów.

W całej tegorocznej serii wzięło udział blisko 1200 sportowców, przy czym największą popularnością cieszył się etap przeprowadzony właśnie w Uniejowie, w którym wystartowała ponad jedna trzecia triathlonistów. Na listach startowych wpisało się w sumie 433 zawodników: 179 osób (w tym 3 drużyny sztafetowe) na dystansie 1/4 IM oraz 254 osoby (w tym 10 drużyn sztafetowych) na dystansie 1/8 IM.

Trasa zawodów przewidywała rywalizację w dwóch dystansach: 1/4 IM (dłuższy), w którym zawodnicy mieli do pokonania: 950 m płynąc rzeką, 45-kilometrową trasę rowerem (2 pętle) oraz odcinek biegowy o długości 10,55 km (4 pętle) oraz 1/8 IM (krótszy), składający się z tych samych etapów trasy, pomniejszonych o połowę, czyli: do przepłynięcia 475 m, 22,5 km jazdy rowerem (1 pętla) oraz 2 pętle (5,25 km) do przebiegnięcia.

Start zawodów wytyczono nad rzeką Wartą, w dwóch punktach, położonych za mostem. Uczestnicy rywalizujący na krótszym dystansie wchodzili do wody z cypelka zlokalizowanego obok przystani kajakowej. Z kolei start na dłuższym dystansie, który rozpoczął się w pierwszej kolejności (o godzinie 10:00) znalazł się nieco dalej, ze skarpy przy ciągu nowo powstałej ścieżki pieszo – rowerowej. Po etapie pływackim i wyjściu na brzeg na wysokości plaży miejskiej (przy Hotelu Termalnym), należało kładką dostać się na drugi brzeg, by tam z kolei zacząć rajd kolarski. Od strefy zmian w Rynku zawodnicy, przemierzając ul. Targową, opuszczali Uniejów. Trasa rowerowa biegła dalej drogą gminną w kierunku Czepowa, stamtąd cykliści przez Wilamów i Skotniki dojeżdżali do Kuczek, gdzie wytyczono nawrót na trasę do Uniejowa. Trasa biegowa rozpoczynała się ponownie przy strefie zmian (Rynek, przy Kolegiacie) i po przeprawieniu się kładką z powrotem na lewy brzeg Warty, prowadziła już całkowicie wzdłuż rzeki, po nowym deptaku uniejowskich bulwarów. Meta zawodów znajdowała się na terenie pomiędzy plażą i kompleksem basenów termalnych.

Skład reprezentacji sportowców z Uniejowa, z numerem pierwszym na koszulce, otwierał Burmistrz Józef Kaczmarek. Na tym samym dystansie (1/8 IM) wraz z włodarzem gminy wystartowali jeszcze: Jakub Kałużny, a także Łukasz Kubiak, Izabela Augustowska i Marek Długosz z Klubu Biegacza Geotermii Uniejów. Spośród miejscowych uczestników dystansu 1/4 IM, mieliśmy okazję kibicować Tomaszowi Sowie i jego mamie Anecie, która reprezentowała klub triathlonowy Happy Tri Friends Ludwik Sikorski.

Co więcej, gospodarze imprezy zgłosili także aż pięć składów 3-osobowych drużyn (TRIALBASKETBALL UNIEJÓW) do udziału w sztafecie 1/8 IM. W zespołach zmagali się:

  1. Zbigniew Kuglarz, Rafał Jałkiewicz i Mateusz Własny;
  2. Tomasz Sobczak, Marcin Pietrzak i Grzegorz Kowalski;
  3. Robert Grąbkowski, Tomasz Wujec i Maciej Sieinski;
  4. Rafał Wincenciak, Andrzej Filas i Janusz Kotłowski;
  5. Sebastian Pietrzak, Grzegorz Gawroński i Konrad Bączyk.

Uroczysta dekoracja najlepszych zawodników oraz zwycięzców kategorii wiekowych odbyła się w sąsiedztwie kompleksu basenów termalnych. Do pomocy przy wręczaniu nagród zaproszono przedstawicieli organizatorów oraz sponsorów wydarzenia, m.in. Józefa Kaczmarka – burmistrza Uniejowa i Marcina Pamfila – prezesa PGK Termy Uniejów.

Około godziny 14:00, na scenie ustawionej za metą, rozpoczęła się dekoracja zwycięzców OPEN, kategorii wiekowych oraz sztafet obu dystansów, którzy ukończyli czwartą część cyklu zawodów. Cała relacja z wręczenia nagród była transmitowana na żywo przez facebooka, a jej zapis został opublikowany i udostępniony na fanpage organizatora (link).

Najlepszy podczas zawodów w Uniejowie na dystansie 1/4 IM był Jakub Woźniak z Krakowa (4Tri Team) z czasem 01:51:32, 1/8 IM: Robert Czysz z Poznania (SOLID TEAM PRO / UKS CITYZEN) z czasem 00:57:41. Wśród kobiet najlepsze były: na 1/4 IM – Paulina Kotfica ze Świebodzic (GVT BMC 3SOFT), a na 1/8 IM Natalia Krawczyk z Kalisza.

W związku z tym, że niedzielna rywalizacja kończyła czteroczęściowy cykl triathlonów, rozstrzygnięcie klasyfikacji generalnej odbyło się również w Uniejowie, jako ostatni punkt programu niedzielnego wydarzenia. Najlepszy w cyklu w klasyfikacji open 1/8 IM okazał się Sylwester Kuster (Triathlon X team) z Wisły Wielkiej, drugie miejsce zajęła Natalia Krawczyk (KKS Kalisz) z Kalisza, a trzecie Przemysław Szymanowski (Szymanowski Triathlon Team) ze Starachowic.

Producent sprzętu elektronicznego marki Samsung, sponsor tytularny cyklu „Samsung River Triathlon Series”, ufundował nagrody rzeczowe: dla najlepszych pierwszych trzech zawodniczek i zawodników, którzy ukończyli rywalizację w Uniejowie na jednym z dwóch dystansów (1/4 i 1/8 IM): pralkę oraz zestawy walizek podróżnych oraz dla najlepszych pierwszych trzech zawodniczek i zawodników na dystansie 1/4 oraz 1/8 w klasyfikacji OPEN całego cyklu: sprzęt AGD (lodówki za dwa pierwsze miejsca i pralkę za trzecie).

Na tym nie koniec. Partnerzy i gospodarze czwartej części cyklu, również przygotowali dla uczestników triathlonu atrakcyjne nagrody. Każdy kto w minioną niedzielę podjął to ekstremalne sportowe wyzwanie, mógł później zregenerować siły i zrelaksować się w kompleksie basenów termalnych: blisko 500 bezpłatnych biletów wstępu ufundowała spółka PGK Termy Uniejów. Ponadto, 12 najlepszych zawodniczek i zawodników uniejowskiego etapu i odpowiednio: 12 najlepszych sportowców wyłonionych w ramach całego cyklu, otrzymało zestawy „Termy Uniejów SPA” – naturalne kosmetyki z leczniczą solanką w składzie, od Uzdrowiska Termalnego Uniejów.

Specjalną nagrodę – dla najszybszego Mieszkańca Gminy Uniejów – ufundował Burmistrz Józef Kaczmarek. Voucher o wartości 5.000 zł na zakup roweru w profesjonalnym sklepie sieci Exim-Bike powędrował z rąk włodarza do Tomasza Sowy, gratulacje!

Żadna impreza sportowa, nie mogła by odbyć się bez pomocy wolontariuszy. Zdecydowanie dołączamy się do podziękowań, które organizatorzy – za pośrednictwem mediów społecznościowych – skierowali w stronę: młodzieży oraz nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Uniejowie (obsługa punktów odżywczych na trasie biegu); służb mundurowych: Komenda Powiatowa Policji w Poddębicach i Komisariat Policji w Uniejowie oraz jednostkom OSP z Czepowa, Wilamowa i Uniejowa (kierowanie i organizacja ruchu drogowego, wsparcie organizacyjne podczas przygotowania terenu i w trakcie imprezy); ratowników WOPR z Konina (zabezpieczenie trasy pływackiej); pracowników PGK Termy Uniejów i Urzędu Miasta (wsparcie organizacyjne oraz promocja wydarzenia); pracowników MGOK w Uniejowie (pomoc przy nagłośnieniu sceny); firmy Najlepsze fajerwerki.pl, która zapewniła pokaz pirotechniczny na mecie; właścicieli i obsługi restauracji Termalnej Bistro&Cafe w Uniejowie; grupy MTB Koło Team oraz Dariusza Banickiego z Przystani Motocyklowej Moto Banit.

Wszystko wskazuje na to, że zawody triathlonowe, którym w Uniejowie mogliśmy przyglądać się i kibicować po raz pierwszy, nie będą ostatnim tego typu eventem w termalnym mieście. Duże zainteresowanie sportową rywalizacją w ramach nowej dla nas dyscypliny, zarówno wśród uczestników, jak i dopingującej ich publiczności, daje spore szanse na włączenie jej do grona cyklicznych wydarzeń, ujętych w gminnym kalendarzu imprez. Najwidoczniej ten entuzjazm podzielają również sami organizatorzy cyklu Samsung River Triathlon Series, skoro już teraz zapowiadają i zachęcają do udziału w jego kolejnej edycji, która miała by się odbyć za rok:

„Takiego wydarzenia to miasto jeszcze nie widziało. Serdecznie gratulujemy wszystkim startującym. Mamy nadzieję, że wyniki, które osiągnęliście dały wam mega pozytywnego „kopa” do dalszych startów w naszym cyklu w przyszłym roku.” – czytamy we wpisie podsumowującym niedzielne wydarzenie.

(MB)


WYNIKI ZAWODÓW W UNIEJOWIE:

  • 1/4 IM:

1. Jakub Woźniak (4Tri Team Kraków) 01:51:32
2. Tomasz Szala (Ilabo Racing Team PRO) 01:52:35
3. Paweł Młodzikowski (Młodzik team/Kb – vmax) 01:56:43

  • 1/8 IM:

1. Robert Czysz (SOLID TEAM PRO / UKS CITYZEN) 00:57:41
2. Sylwester Kuster (Triathlon X team) 00:58:49
3. Mateusz Głuszkowski (City zen/ Solid Team Pro) 00:59:10

Klasyfikacja 1/4 IM: https://wyniki.plus-timing.pl/w/river-triathlon-uniejow-2021-14
Klasyfikacja 1/8 IM: https://wyniki.plus-timing.pl/w/river-triathlon-uniejow-2021-18
Klasyfikacja 1/4 IM sztafety: https://wyniki.plus-timing.pl/w/river-triathlon-uniejow-2021-14-sztafety
Klasyfikacja 1/8 IM sztafety:https://wyniki.plus-timing.pl/w/river-triathlon-uniejow-2021-18-sztafety

WYNIKI KLASYFIKACJI GENERALNEJ CAŁEGO CYKLU:

Klasyfikacja 1/4 IM: www.wyniki.plus-timing.pl/w/river-triathlon-uniejow-2021-14
Klasyfikacja 1/8 IM: www.wyniki.plus-timing.pl/w/river-triathlon-uniejow-2021-18
Klasyfikacja 1/4 IM sztafety: www.wyniki.plus-timing.pl/w/river-triathlon-uniejow-2021-14-sztafety
Klasyfikacja 1/8 IM sztafety: www.wyniki.plus-timing.pl/w/river-triathlon-uniejow-2021-18-sztafety
Klasyfikacja open 1/8 IM: www.wyniki.plus-timing.pl/cykl/rivertriathlon-2021-18-open
Klasyfikacja open 1/4 IM: www.wyniki.plus-timing.pl/cykl/rivertriathlon-2021-14-open
Klasyfikacja wiekowa 1/4IM: www.wyniki.plus-timing.pl/cykl/rivertriathlon-2021-14-kategorie
Klasyfikacja wiekowa 1/8 IM: www.wyniki.plus-timing.pl/cykl/rivertriathlon-2021-18-kategorie

 

źródło: Gmina Uniejów

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ