NOWY PODATEK. PŁACIĆ BĘDZIE TRZEBA OD 2022 ROKU

0
83
views

PiS obciąży producentów nowym podatkiem. Plastik ma być droższy

Już za niespełna 1,5 roku producenci będą musieli płacić za recykling opakowań. Rząd zamierza możliwie szybko wprowadzić tzw. rozszerzoną odpowiedzialność producentów.

W końcu mamy datę wejścia w życie ustawy, która ma zobowiązać producentów do współuczestniczenia kosztach zagospodarowania rosnącej ilości plastiku. Producenci zostaną obciążeni dodatkową opłatą od stycznia 2022 r, zapowiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Dodał też, że opłata za opakowania będzie zróżnicowana i np. plastik ma być droższy niż papier. – Jeśli opakowanie będzie mniej ekologiczne, będzie większy problem z jego późniejszym zagospodarowaniem, dlatego opłata będzie wyższa – wyjaśnił wiceminister Ozdoba. Najmniej opłacalna ma być produkcja butelek PET z folią termokurczliwą.

Wciąż jednak nie wiadomo co z systemem kaucyjnym. Mówi się o nim od dłuższego czasu. Sprawnie funkcjonuje również w wielu krajach Europy. Dla przykładu w Skandynawii 80-90 proc. puszek czy butelek wraca dzięki kaucji.

Pytany o tę sprawę wiceminister stwierdził, że będzie to jeszcze dyskutowane z przedsiębiorcami. W jego przekonaniu powinien być on jak najmniej sformalizowany. Funkcjonować raczej na bazie umowy między przedsiębiorcą a klientem. – Jeżeli ten przyniesie np. do jakiegoś punku, bądź sklepu butelkę, to otrzyma za to pieniądze – zaznaczył.

Tak funkcjonuje to Europie. Jak pisaliśmy w money.pl, w krajach, w których system kaucyjny działa, producenci zrozumieli, że biorąc na siebie organizację systemu (punkty zbiórki, transport, recykling i sprzedaż lub wykorzystanie surowców), obniżają koszty ponoszone z tytułu wprowadzania na rynek jednorazowych opakowań.

Wprowadzenie systemu kaucyjnego nie jest kwestią dobrych chęci państw członkowskich UE, ale wymogiem stawianym odgórnie przez Brukselę. Zgodnie z unijną dyrektywą do 2025 roku kraje UE mając poddawać recyklingowi 55 proc. odpadów, do 2030 – 60 proc., a do 2035 r. – 65 proc.

 

Abonament RTV wzrasta, a wraz z nim kara za niepłacenie

Za niepłacenie abonamentu RTV grozi surowa kara. Teraz będzie jeszcze wyższa, a wszystko przez podwyżkę samego abonamentu. Ile zapłaci osoba, która unika płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego?

Płacenie abonamentu RTV to obowiązek każdego, kto posiada telewizor czy radioodbiornik. Jednak, by płacić, należy samemu zgłosić fakt posiadania urządzenia. Osoby, które o tym nie informują, nazywane są „telepajęczarzami”. To ich usilnie ściga Poczta Polska, nakładając surowe kary.

Od chwili zakupu lub otrzymania w prezencie telewizora czy radia mamy ustawowo 14 dni na zgłoszenie urządzenia na poczcie. Po tym otrzymamy numer rachunku bankowego, na który będziemy dokonywać wpłat.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) zapowiedziała, że od 2021 roku zmienią się wysokości miesięcznych opłat abonamentowych. Za radio trzeba będzie zapłacić 50 gr więcej niż do tej pory – 7,50 zł zamiast 7 zł. Z kolei wysokość abonamentu za telewizor wzrosła z 22,70 do 24,50 zł. Podwyżka więc to 1,80 zł miesięcznie.

Co za tym idzie, wzrasta też kara za niepłacenie abonamentu. Do tej pory było to 681 złotych, ale od 2021 roku kara wzrośnie do 735 złotych. Kara wzrasta więc aż o 54 zł.

Abonament RTV, zgodnie z prawem trzeba zapłacić z góry za cały okres rozliczeniowy. W przypadku uiszczenia opłaty rocznej terminem jest 25 stycznia. Ci, którzy zdecydują się na płatności ratalnej, jest to 25. dzień miesiąca.

źródło: money.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ