Nowe dowody osobiste. Od 2 sierpnia wielka zmiana

0
18
views

Tylko niecałe 4 miesiące zostały tym, którzy chcieliby złożyć wniosek o dowód osobisty przez internet. Od 2 sierpnia bez wizyty już się nie obejdzie. To dlatego, że zmienia się wzór dowodu i znajdzie się na nim m.in. odcisk palca.

Jak informuje dział odpowiedzialny za cyfryzację w KPRM, na złożenie wniosku online pozostało tylko 111 dni. Wszystko przez to, że od 2 sierpnia wejdą w życie nowe wzory dowodów osobistych.

Znajdą się na nich wzór podpisu oraz odcisk palca. A ponieważ będzie je musiał pobrać urzędnik, to bez wizyty w urzędzie się nie obejdzie. Tak jak dziś ma to miejsce w przypadku paszportów.

– Zmiany, które wejdą w życie mają dla nas słodko-gorzki smak. Z jednej strony nowy dowód będzie bardziej bezpieczny, jego warstwa elektroniczna będzie dawała jeszcze więcej możliwości. Jednak z drugiej strony nowy rodzaj dowodu nie będzie pozwalał na składanie wniosków online – tłumaczył minister Marek Zagórski.

Co jednak istotne, nie trzeba będzie nagle wymieniać dowodów osobistych. „Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność. Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które kończą 18 lat. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat” – informuje KPRM.

W nowym dowodzie będzie też kilka innych dostrzegalnych na pierwszy rzut oka zmian – pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej).

Zmiany są już na ostatniej prostej. We wtorek Sejm zacznie prace nad przygotowywanym przez Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji projektem zmian w ustawie o dowodach osobistych, która wprowadza je do polskiego porządku prawnego.

źródło: money.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ