Miał problem z utrzymaniem prostego toru jazdy, zjechał na pobocze. To kierujący z 1,9 promila alkoholu w organizmie. Dalszą jazdę uniemożliwił mu świadek, który zabrał kluczyki i wezwał policję. Za jazdę w stanie nietrzeźwości 57-latkowi grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, utrata uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi oraz grzywna.
9 września 2019 roku o godzinie 23:40 dyżurny poddębickiej policji otrzymał zgłoszenie o obywatelskim ujęciu nietrzeźwego kierowcy w miejscowości Porczyny na terenie gminy Poddębice. Policjanci na miejscu zdarzenia zastali zgłaszającego wraz z pasażerem oraz sprawcę interwencji. Od kierowcy czuć było zapach alkoholu. Świadkowie zdarzenia poinformowali, że obserwowali jak samochód jedzie ,,zygzakiem”, a gdy zjechał na pobocze, natychmiast zareagowali. Mając podejrzenie, że kierowca jest nietrzeźwy, jeden z nich zabrał mężczyźnie kluczki, a drugi powiadomił policję. Badanie stanu trzeźwości pokazało, że mieszkaniec powiatu poddębickiego miał 1,9 promila alkoholu w organizmie. Ponadto, podczas legitymowania okazało się że jest osobą poszukiwaną. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Nieodpowiedzialny kierowca za swoje zachowanie odpowie przed sądem.
Świadkowie zdarzenia wykazali się czujnością i odpowiedzialnością. Dzięki takim wzorowym obywatelskim postawom wspólnie dbamy o bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników ruchu drogowego.
Dzwoniąc pod numer 112, nawet anonimowo, można powiadomić najbliższą jednostkę Policji o każdym niepokojącym zdarzeniu. Policjanci sprawdzą każdy sygnał !
Ogólnopolskie działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”
12 września 2019 roku policjanci ruchu drogowego przeprowadzą ogólnopolskie działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Celem tej akcji jest zmniejszenie liczby wypadków drogowych, w których uczestniczą piesi i rowerzyści.
12 września w całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzą wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Nadzorem objęte zostaną odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, w których ryzyko powstania wypadku jest największe. Mimo, iż nadrzędnym celem działań będzie egzekwowanie przestrzegania przepisów mających ścisły związek z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego, policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.
Działania ukierunkowane są na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, lecz są narażeni na kontakt z nim. Należy wyraźnie zaznaczyć, że najbardziej zagrożona wypadkami grupa wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego to piesi. Niestety znaczna część zdarzeń, w których dochodzi do potrącenia pieszego ma miejsce na przejściach dla pieszych. W ramach realizowanych już po raz dziewiąty w tym roku działań o zasięgu ogólnopolskim funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych.
Kierujący samochodami zobowiązani są do zwiększenia uwagi szczególnie przy przejściach dla pieszych, przejazdach dla rowerzystów i skrzyżowaniach, gdzie powinni spodziewać się pieszych oraz kierujących jednośladami. Natomiast kierujący jednośladami powinni pamiętać, że mniejsze gabaryty ich pojazdów utrudniają innym ich dostrzeżenie, co powinno z kolei wpłynąć na dostosowanie sposobu jazdy do warunków ruchu zmniejszając ryzyko wypadku.
W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego apelujemy o rozwagę i stosowanie przepisów ruchu drogowego.
(Biuro Ruchu Drogowego KGP)
Bezpieczna droga do szkoły z poddębicką policją
9 września 2019 roku w ramach działań „Bezpieczna droga do szkoły” mundurowi odwiedzili podstawówkę w Wilamowie. Cykliczne prelekcje w placówkach szkolnych to codzienność poddębickich policjantów.
Policjanci z Poddębic wykorzystują każdą okazję, aby rozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie. Liczne spotkania w szkołach, scenki sytuacyjne oraz pogadanki o zasadach bezpieczeństwa na drodze to priorytet dla funkcjonariuszy realizujących zadania z zakresu profilaktyki społecznej. Tym razem prelekcja odbyła się na terenie placówki w Wilamowie. Policjantka przypomniała uczestnikom o korzystaniu z pasów bezpieczeństwa, prawidłowym poruszaniu się w rejonie drogi oraz obowiązkowym posiadaniu elementów odblaskowych. Omówiła także jak się zachować oraz kogo powiadomić w przypadku niebezpiecznych sytuacji. Dzieci z uśmiechem brały czynny udział w pogadance oraz zadawały mnóstwo pytań.
st.sierż. Sylwia Kaźmierczak, tel. 605-406-267
źródło: poddebice.policja.gov.pl