Każdy nietrzeźwy kierowca stwarza realne i poważne zagrożenie na drodze. Pijani rowerzyści, w konfrontacji z poruszającym się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Dlatego policjanci nie mają taryfy ulgowej wobec tak lekkomyślnych użytkowników dróg. Tylko w ten weekend poddębicka policja wyeliminowała z ruchu 3 rowerzystów pod wpływem alkoholu. Rekordzista miał w organizmie ponad 3,5 promila alkoholu.
Mandatem został ukarany w niedzielę, 14 czerwca 2024 roku, w miejscowości Księża Wólka 39- latek zatrzymany do kontroli przez poddębicką drogówkę. Policjanci widząc, że mężczyzna jedzie niepewnie na rowerze, nie umożliwili mu kontynuowania jazdy. I nie bez powodu, bo badanie stanu trzeźwości wykazało obecność w jego organizmie 3 promili alkoholu. Kolejny nietrzeźwy rowerzysta został zatrzymany do kontroli tego samego dnia na jednej z ulic Uniejowa. Mężczyzna miał w organizmie ponad pół promila alkoholu.
Rekordzista ostatniego weekendu został zatrzymany do kontroli również w niedzielę na terenie Uniejowa. Policjanci zauważyli mężczyznę na rowerze przed godziną 10:00, jak jechał slalomem po drodze publicznej. Mieszkaniec powiatu poddębickiego w organizmie miał ponad 3,5 promila alkoholu.
Przypominamy, że kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny (na przykład rower lub hulajnoga) przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości jest wykroczeniem zagrożonym mandatami karnymi w kwotach 1000 i 2500 złotych.
Pamiętajmy!
- Alkohol negatywnie wpływa na nasze zdolności do kontroli nad rowerem. Nasze reakcje stają się spowolnione, a zdolność do utrzymania równowagi jest znacząco osłabiona. Dlatego zawsze, zanim wsiądziemy na rower, upewnijmy się, że jesteśmy trzeźwi.
- Jeśli planujemy spożywać alkohol, zawsze mamy alternatywy. Skorzystajmy z transportu publicznego, lub poprośmy kogoś o podwiezienie. To znacznie bezpieczniejsze niż ryzykowanie własnym życiem i życiem innych.
- Jeśli planujesz spotkanie towarzyskie z alkoholem, zawsze planuj wcześniej, jak wrócisz do domu.
st. sierż. Alicja Bartczak
PIKNIK RODZINNY ,,BEZPIECZNE WAKACJE Z MUNDUREM”
13 lipca 2024 roku przy Atlas Arenie, odbył się piknik rodzinny pod hasłem ,,BEZPIECZNE WAKACJE Z MUNDUREM”. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach Wojewódzkich Obchodów Święta Policji. W imprezę zaangażowane zostało wiele służb mundurowych. Podczas prezentacji swoich umiejętności oraz stanowisk wyposażonych w sprzęt specjalistyczny, funkcjonariusze przybliżali zebranym swoją pracę oraz promowali ideę bezpiecznego stylu życia.
Sobotni poranek przy Atlas Arenie zapowiadał się sportowo. Z minuty na minutę powiększała się liczba osób biorących udział w pikniku rodzinnym ,,Bezpieczne wakacje z mundurem”. Wydarzenie skierowane było zarówno do biegaczy biorących udział w zmaganiach, jak i do odwiedzających stoiska przygotowane prze łódzką policję i zaprzyjaźnione służby.
Oficjalnie wydarzenie otworzył insp. Andrzej Patrzałek wraz z Senatorem Arturem Duninem, Wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Łódzkiego Piotrem Borsem oraz Wiceprezydentem Miasta Łodzi Adamem Wieczorkiem.
Tego dnia największe zainteresowanie wzbudził bieg z okazji Święta Policji o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi na dystansie 5 kilometrów. Podczas imprezy odbył się dodatkowo bieg specjalny dla dzieci. Łącznie na starcie stawiło się blisko 300 biegaczy.
Punktualnie o godzinie 11.00 wystartowali najmłodsi, którzy determinacją i wolą zwycięstwa nie ustępowali starszym sportowcom. Rywalizacja była zacięta, a najmłodsza uczestniczka miała zaledwie 3 latka!
Następnie o godzinie 12.00 rozpoczął się bieg główny na dystansie 5 km o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi. Rywalizacja była emocjonująca, a na podium znaleźli się najlepsi:
W kategorii „Policja” mężczyźni zwyciężyli:
1) Damian Skupiński – z czasem 15:40 z Komendy Powiatowej Policji w Pajęcznie
2) MARUSZEWSKI ARKADIUSZ – z czasem 00:15:40 Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli
3) KOŁOMAŃSKI MICHAŁ – z czasem 00:15:43 z Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku-Kamiennej
W kategorii „Policja” wśród kobiet najlepsze były:
1) PAWLIK MARTA z czasem 00:18:33 z II Komisariatu Komendy Miejskiej Policji w Łodzi
2) RZEZNIK KAROLINA z czasem 00:19:52 z Komendy Powiatowej Policji w Opocznie
3) MARCINIAK EDYTA z czasem 00:20:34 Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu
W kategorii „Open” wśród mężczyzn najlepszymi okazali się:
1) KOSIŃSKI MICHAŁ z czasem 00:16:53
2) WIERUCKI BARTŁOMIEJ z czasem 00:17:03
3) KOSIŃSKI TOMASZ z czasem 00:18:26
a wśród kobiet zwyciężyły:
1. KOVALENKO ANNA z czasem 00:18:51
2. KRASOŃ BEATA z czasem 00:22:33
3. BRYKOWSKA TERESA z czasem 00:22:49
Pojawiły się jeszcze dwie nagrody niespodzianki. Wyróżniono osobę, która dobiegła na metę jako 25 oraz 105. W ten sposób podkreślono, iż właśnie w 2024 roku obchodzimy 105 rocznicę powstania Polskiej Policji Państwowej oraz 25-lecie reformy administracyjnej w Polsce.
Na pikniku rodzinnym pojawili się przedstawiciele formacji mundurowych i tych związanych z bezpieczeństwem – policjanci, strażacy, strażnicy miejscy, funkcjonariusze Służby Więziennej, Straży Ochrony Kolei, Straży Granicznej, Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego, a także przedstawiciele Centrum Powiadamiania Ratunkowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Nie zabrakło motocyklistów z Klubu Motocyklowego Knight Riders oraz zabytkowych pojazdów milicyjnych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się też stanowiska zorganizowane przez samorządy pełne lokalnych przysmaków i tradycyjnych strojów. Nieodłącznym wsparciem tego przedsięwzięcia był Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów Województwa Łódzkiego oraz Łódzka Grupa Wojewódzka IPA. Każda z formacji wystawiła stoisko tematyczne, gdzie na odwiedzających czekało wiele niespodzianek. Były konkursy, gry zręcznościowe i animacje. Dzieci mogły wziąć udział nie tylko w zabawach, ale także w praktycznych szkoleniach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Można było zobaczyć z bliska sprzęt używany przez różne formacje, przymierzyć ich stroje i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Była to wyjątkowa okazja, żeby wsiąść do służbowych pojazdów. Wśród atrakcji festynu mogliśmy zobaczyć pokaz wyszkolenia psów służbowych. Straż Miejska w Łodzi wraz z funkcjonariuszami z Oddziału Konnego KPP w Tomaszowie Mazowieckim przygotowała widowiskowy pokaz wyszkolenia koni, a funkcjonariusze Kadry Sztuk Walki KWP w Łodzi zaprezentowali profesjonalny pokaz taktyki i techniki interwencji. W trakcie festynu widzieliśmy efekty współpracy Centrum Powiadamiania Ratunkowego, Policji, Straży Pożarnej oraz Pogotowia Ratunkowego podczas symulacji udzielania pomocy ofierze wypadku drogowego.
Osobom, które wykazywały zainteresowanie mundurem policyjnym, funkcjonariusze dokładnie tłumaczyli, jak wyglądają poszczególne etapy postępowania kwalifikacyjnego, jakie dokumenty należy złożyć oraz gdzie szukać informacji dotyczących procedury rekrutacyjnej.
Dzieci wraz z rodzicami i opiekunami tłumnie odwiedzały miejsce imprezy, a każdy milusiński wrócił do domu z otrzymanymi pamiątkami i uśmiechem na twarzy. Mamy nadzieję, że ten piknik rodzinny wraz z zawodami biegowymi na stałe wpisze się w sportowy harmonogram imprez będących w zainteresowaniu mieszkańców naszego województwa.
podkom. Adam Dembiński/kom. Aneta Sobieraj
BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS PRAC POLOWYCH
Niestety co roku policjanci interweniują w związku z wypadkami przy wykonywaniu prac polowych, czy też przy obsłudze maszyn rolniczych. Na pewno wielu tych nieszczęśliwych wypadków można uniknąć, jeżeli tylko zachowamy podstawowe środki ostrożności. Niestety często gubi nas rutyna i przyzwyczajenie. W dużej mierze przyczyny zdarzeń, do których dochodzi podczas prac rolniczych, wynikają z pośpiechu, przemęczenia, czy nieprawidłowej organizacji pracy, ale również z lekceważącego stosunku do potencjalnych zagrożeń. Osoby wykonujące prace polowe przy pomocy różnego rodzaju sprzętu korzystają nie tylko z dróg polnych, ale również z dróg publicznych. Ich pojazdy jak i maszyny rolnicze często nie są oświetlone. Apelujemy do wszystkich właścicieli o właściwe oświetlenie maszyn rolniczych oraz systematyczne sprawdzanie ich stanu technicznego. Pamiętajmy, że nieoświetlone maszyny rolnicze stwarzają na drodze duże zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu. Bez wątpienia, ciężka praca w polu często kończy się w porach wieczorowych. Powracający do miejsc zamieszkania swoimi pojazdami do których często podpięty jest sprzęt rolniczy, muszą pamiętać, aby być widocznym dla innych użytkowników dróg. Dzięki rozwadze i bieżącemu kontrolowaniu stanu technicznego maszyn rolniczych możemy uniknąć wielu zagrożeń na drodze!!!
Uwaga:
- nigdy nie podejmujmy prac w gospodarstwie pod działaniem alkoholu, nie kierujmy pojazdami, nie pozwólmy też aby czynili to inni!
- nie dopuszczajmy do kierowania maszynami lub pojazdami osób, które nie posiadają odpowiednich uprawnień!
- nie przewoźmy nikogo na załadowanych wozach i przyczepach!
Pamiętajmy, że często swoistym „wrogiem” może być rutyna i pośpiech przy wykonywaniu wszelkiego rodzaju prac. Przed przystąpieniem do nich powinniśmy wcześniej sprawdzić stan techniczny maszyn rolniczych. Niewątpliwie czynność ta przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa.
Policjanci apelują o szczególną ostrożność przy pracach polowych. Chwila nieuwagi może zakończyć się tragicznie.
podkom. Adam Dembiński
„RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ” – SIERADZCY POLICJANCI DLA MŁ. ASP. KRZYSZTOFA SOBIERAJA
Od kilku miesięcy służby mundurowe solidaryzują się, aby wesprzeć poddębickiego policjanta mł. asp. Krzysztofa Sobieraja, który został ciężko ranny w czasie pełnionej służby. Po tragicznym zdarzeniu, rozpoczęto specjalny challenge polegający na wykonywaniu pompek, a także utworzono internetowe zbiórki pieniędzy. Wszystko po to, by mł. asp. Krzysztof Sobieraj jak najszybciej wrócił do zdrowia, do rodziny i kolegów.
Sieradzcy policjanci podjęli wyzwanie rzucone im przez Ośrodek Szkolenia Policji w Łodzi z/ w Sieradzu i przystąpili do challengu dla Krzysztofa. Wykonali pompki oraz wsparli internetową zbiórkę pieniędzy. I Zastepca Komendanta Powiatowego Policjiw Sieradzu nadkom. Tomasz Lubiński nominował do udziału w tym przedsięwzięciu Komendę Powiatową Policji w Łasku, Wieluniu i Zduńskiej Woli.
Zachęcamy wszystkich do wsparcia inicjatywy pomocy dla mł.asp. Krzysztofa Sobieraja z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach, aby pomóc mu w tym trudnym czasie. Każdy, kto chce go wesprzeć, może wpłacać pieniądze na konto zbiórki https://zrzutka.pl/c5mjnm
asp.szt. Agnieszka Kulawiecka
Film https://www.youtube.com/watch?v=lhziEYJUkV0
źródło: Komenda Powiatowa Policji w Poddębicach (policja.gov.pl)