Niechronieni uczestnicy ruchu. Akcja policji już w czwartek 23 stycznia

0
35
views

Komenda Główna Policji ogłosiła, że w czwartek 23 stycznia odbędzie się pierwsza w tym roku ogólnopolska akcja związana z bezpieczeństwem pieszych. Oznacza to większą liczbę patroli w miejscach, w których najczęściej dochodzi do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu.

Zaplanowane na 23 stycznia działania to pierwsza w 2020 roku kontynuacja akcji prowadzonych z powodzeniem w ubiegłych latach. W czwartek 23 stycznia funkcjonariusze skupią się przede wszystkim na bezpieczeństwie pieszych i rowerzystów, patrolując okolice przejść dla pieszych, czy newralgicznych skrzyżowań dróg rowerowych z jezdnią. Wszystko po to, by poprawić bezpieczeństwo w takich miejscach i uświadomić zarówno kierowcom, jak i pieszym zagrożenia wynikające z niebezpiecznych zachowań i nieznajomości przepisów.

Statystyki wypadków z 2019 r. są najlepszym dowodem na to, że takie akcje przynoszą oczekiwane rezultaty. W 2019 roku na polskich doszło do mniejszej niż rok wcześniej liczby wypadków z udziałem pieszych. Niższa o 553 liczba zdarzeń przełożyła się na spadek liczby ofiar śmiertelnych o 14 osób, a także spadek liczby rannych — o 560 osób.

Nadal jednak jest sporo do zrobienia. W ostatnich 12 miesiącach piesi uczestniczyli w ponad 7 tysiącach wypadków, w których zginęło 791 osób, a 6368 zostało rannych. W przypadku rowerzystów są to nieco mniejsze liczby — 4,4 tys. wypadków, 258 zabitych i ponad 4 tys. rannych. Sporo, lecz podobnie jak w przypadku pieszych zauważalna jest duża poprawa względem 2018 roku.

Kierowcy powinni mieć się na baczności, ponieważ kary za uchybienia względem niechronionych uczestników ruchu należą do tych surowszych. Gdy wyprzedzimy pojazd poruszający się w tym samym kierunku, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, by ustąpić im pierwszeństwa, zostaniemy ukarani mandatem w wysokości 500 zł i 10 pkt karnych.

Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu mandat wynosi 350 zł i 10 pkt karnych (w przypadku nieustąpienia pierwszeństwa rowerzyście, mandat jest taki sam, ale na nasze konto wpływa 6 pkt karnych). Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych o ruchu niekierowanym lub bezpośrednio przed nim karane jest z kolei mandatem w wysokości 200 zł i 10 pkt karnymi.

W roku 2020 policyjne akcje — w tym poświęcone niechronionym uczestnikom ruchu — nie są z wyprzedzeniem umieszczane w harmonogramie pracy funkcjonariuszy. Zmieniły się też wewnętrzne regulacje dotyczące liczby uczestniczących policjantów – zniesiono wymóg mówiący o co najmniej 5 tysiącach w całym kraju. Czas pokaże, czy nie odbije się to negatywnie na statystykach.

źródło: wp.pl

 

Policyjne działania „NURD”

23 stycznia 2020 roku w całym kraju policjanci ruchu drogowego będą prowadzić wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Mimo iż nadrzędnym celem działań będzie egzekwowanie przestrzegania przepisów mających ścisły związek z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego, policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Genezą policyjnych działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim. W czwartek większym niż zwykle nadzorem zostaną objęte odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, w których ryzyko powstania wypadku jest największe.

Co istotne bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów w Polsce, w porównaniu z poprzednim rokiem, poprawiło się. Zmniejszyła się liczba wypadków drogowych, rannych i zabitych. Jednak mimo poprawy trzeba pamiętać, że zagrożenie wypadkami ciągle jest realne. Odnosząc się, chociażby do zdarzeń z udziałem pieszych to zatrważa fakt, że wciąż blisko połowa wypadków z ich udziałem miała miejsce właśnie na wyznaczonych przejściach. Dlatego w ramach realizowanych już po raz pierwszy w tym roku działań o zasięgu ogólnopolskim policjanci zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych. Pamiętając, że piesi są sprawcami ¼ wypadków ze swoim udziałem bacznie przyjrzą się również ich poczynaniom.

Nadzorem objęte zostaną miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych np. przejścia przez ruchliwe jezdnie lub przejścia, na których doszło do potrąceń pieszych. Jednocześnie prowadzone są przedsięwzięcia edukacyjne, w ramach których policjanci przekazują uczestnikom ruchu drogowego informacje o zagrożeniach pieszych na drodze oraz potrzebie znajomości i przestrzegania przepisów prawa.

Warto przypomnieć, że uczestników ruchu drogowego obowiązują zasady ostrożności, szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania. Mimo, że dotyczą wszystkich to podwójnie zdeterminowani do ich stosowania powinni być piesi, którzy przy wypadku i kontakcie z nadwoziem pojazdu zawsze przegrają. Ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamięta o obserwacji pojazdów upewniając się czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze. Co istotne kierujący pojazdem widząc znak informacyjny o przejściu dla pieszych powinien, zgodnie z przepisem, zmniejszyć prędkość a zwiększyć uwagę.

 

źródło KGP

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ