Obserwuj nas na Facebook

Mieszkanka Uniejowa w Mistrzostwach Europy w Triathlonie

Aneta Sowa zakwalifikowała się do Mistrzostw Europy w Triathlonie, które odbędą się w dniach 27-29 maja br. w Olsztynie. W stolicy Warmii i Mazur o tytuł Mistrza Starego Kontynentu powalczą zawodnicy Elity, U23, Juniorów jak również Paratriathloniści i Age Group. Właśnie w tej ostatniej kategorii podejmie rywalizację mieszkanka Uniejowa.

W ostatni weekend maja, w Olsztynie nad jeziorem Ukiel, zameldują się najlepsi europejscy triathloniści i triathlonistki, którzy zawalczą o tytuł Mistrza i Mistrzyni Europy w Triathlonie. Wśród nich znajdzie się pani Aneta Sowa w kategorii Age Group K50.

Oficjalne informacje na temat powołanej do Mistrzostw kadry reprezentacji zostały zaprezentowane podczas Gali Polskiego Związku Triathlonu, która 29 stycznia w Warszawie zgromadziła zawodników, trenerów, organizatorów i amatorów tego sportu w jednym miejscu.

Podczas Gali nagrodzone zostały najwyżej sklasyfikowane osoby w Rankingu Grup Wiekowych PZTri za 2021 roku. Pani Aneta zajęła zaszczytne trzecie miejsce podium w ogólnej klasyfikacji w swojej kategorii. Statuetki wręczył zawodniczkom i zawodnikom Jerzy Górski, bohater filmu „Najlepszy”, mistrz świata w podwójnym Ironmanie. Postać Jerzego Górskiego stała się inspiracją dla Pani Anety do rozpoczęcia przygody z triathlonem.

Kobieta o woli z żelaza

Na co dzień Aneta Sowa jest nauczycielem języka niemieckiego w szkołach podstawowych w Uniejowie i Wilamowie oraz tłumaczem przysięgłym języka niemieckiego. Jak sama mówi, trenuje zupełnie amatorsko, nawet w ulubionej dyscyplinie – pływaniu jest samoukiem i nigdy nie uczęszczała na kursy pływania.

Zawsze lubiłam pływać i właściwie od tego się wszystko zaczęło. Obecność odpowiedniej infrastruktury w Uniejowie, tj. kompleksu Termalno-Basenowego dała mi możliwość regularnych treningów, 2-3 razy w tygodniu. Myśl, aby wziąć udział w zawodach zrodziła się po obejrzeniu filmu „Najlepszy” pod koniec 2017 r. Historia człowieka, który zawalczył o siebie i swoje marzenia uświadomiła mi, że na sport nigdy nie jest za późno i zachęciła mnie, bym i ja spróbowała swoich sił – mówi pani Aneta.

Już na pierwszych zawodach, w których wzięła udział, w Ślesinie w 2018 r. uniejowianka pokazała drzemiący w niej potencjał.

Wśród zawodniczek startujących w mojej kategorii wiekowej znalazłam się mniej więcej w połowie. Był to dla mnie wielki sukces. Od przyjaciół otrzymałam wykonany przez nich medal z numerem 1, co bardzo dodało mi skrzydeł – wspomina.

Od pasji do najlepszych z najlepszych

Od pierwszych zawodów minęły cztery lata. W tym czasie uniejowianka zgromadziła na swoim koncie kilka pokaźnych sukcesów, m.in. zajęła pierwsze miejsce w kategorii wiekowej w ubiegłorocznym Samsung River Triathlon Series, zarówno w Uniejowie jak i w całym cyklu.

Nie uważam swoich wyników za coś nadzwyczajnego. Traktuję ten sport amatorsko. Najważniejsza jest dobra zabawa, udział w zawodach sprawia mi po prostu przyjemność Jeśli przy okazji uda mi się stanąć na podium, radość jest podwójna – komentuje swoje starty pani Aneta.

Przed sportsmenką kolejne wyzwanie – udział z Mistrzostwach Europy Age Group.

Cieszy mnie ogromnie, że w ogóle mam szansę wziąć udział w tych zawodach, reprezentować Polskę oraz moje miasto Uniejów. To dla mnie przygoda życia. Dziękuję wszystkim, którzy okazują mi wsparcie i trzymają za mnie kciuki. Szczególne podziękowania kieruję do włodarza Uniejowa i PGK „Termy Uniejów” za pomoc finansową, która jest istotną przepustką w drodze po marzenia – reasumuje pani Aneta.

A.Ow.

fot. archiwum prywatne

źródło: Gmina Uniejów

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Szachowa przygoda w Balatonboglár

W dniach 12-19 lipca odbył się trzeci Młodzieżowy Obóz Szachowy im. Wacława Felczaka w malowniczym mieście Balatonboglár na Węgrzech. W obozie uczestniczyło 12 uczniów wraz z opiekunami ze szkół z gminy Uniejów. Głównym celem obozu było wzmacnianie i pielęgnowanie

FALSTART TERMALNYCH Z PODDĘBIC

MECZE SPARINGOWE Termy Poddębice – Zjednoczeni Stryków 1:3 (0:2) Niestety casting nowych zawodników wypadł bardzo blado, ponieważ brakło jakości u tych zawodników, ale i też ci aktualni, zderzyli się ze

TERMALNI Z PODDĘBIC I GLKS JUŻ W TRENINGU

Termalni z Poddębic już po wakacjach i urlopach. Na pierwszym treningu pojawiło się 23 zawodników, w tym 9 testowanych, wśród nich jedna niespodzianka. Zawodnicy z Poddębic, przygotowują się w Centrum

ZMIANY W TERMALNYCH Z UNIEJOWA

Z funkcji trenera 1. zespołu zrezygnował Przemysław Nowak. Wraz z nim z klubu odchodzi jego asystent Bartosz Łuczak. Dziękujemy obu trenerom za wszystkie lata spędzone w naszym klubie, zarówno jako