Międzypowiatowe Obchody Święta Policji na 100-lecie powstania Policji Państwowej

0
70
views

Lipiec to szczególny czas dla policjantów. W tym okresie funkcjonariusze obchodzą swoje święto – Święto Policji. Tegoroczne obchody są tym bardziej wyjątkowe, gdyż właśnie mija 100 lat od utworzenia Naszej niebieskiej formacji. Dla uczczenia tej pełnej rocznicy policjanci z 6 powiatów: kutnowskiego, łowickiego, łęczyckiego, skierniewickiego, poddębickiego i zgierskiego obchodzili swoje święto na pl. Piłsudskiego w Kutnie.

Uroczyste obchody Międzypowiatowego Święta Policji zostały poprzedzone Mszą Świętą w intencji mundurowych w Kościele św. Wawrzyńca w Kutnie. Zaraz po jej zakończeniu funkcjonariusze łowickiej komendy wystawili posterunek honorowy przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, a pododdziały Policji oraz poczty sztandarowe wszystkich 6 Komend Powiatowych Policji przemaszerowały na pl. Piłsudskiego w Kutnie.

 

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11.00 złożeniem meldunku Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Łodzi insp. Andrzejowi Łapińskiemu, po którym wciągnięto na maszt flagę państwową oraz odegrano hymn państwowy w wykonaniu Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Aleksandrowa Łódzkiego. Gospodarzem uroczystości był Komendant Powiatowy Policji w Kutnie podinsp. Krzysztof Szymański, który w imieniu swoim i Komendantów pozostałych pięciu powiatów, przywitał zaproszonych gości.

 

Następnie Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi insp. Andrzej Łapiński wręczył akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. W uroczystości wzięło udział 48 funkcjonariuszy z 6 powiatów, którzy tego dnia otrzymali awanse.

 

Podczas przemówienia insp. Andrzej Łapiński pogratulował mundurowym promocji na wyższe stopnie służbowe oraz podziękował im za trud i wysiłek jaki policjanci wkładają w codzienną służbę. Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi podkreślał wyjątkowość tegorocznych obchodów, które zostały połączone ze 100. rocznicą utworzenia Policji.

 

W następnym punkcie uroczystości głos zabrali zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP Pan Tadeusz Woźniak, Poseł na Sejm RP Pan Piotr Polak, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego  Pan Robert Baryła, Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego Pani Dorota Więckowska oraz Starosta Kutnowski Pan Daniel Kowalik.

 

Zwieńczeniem uroczystości była defilada, w której udział wzięli: poczet sztandarowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz poczty towarzyszące, a także Kompania Honorowa Oddziału Prewencji Policji w Łodzi.

Źródło: KWP w Łodzi

Jak uniknąć zaginięcia dziecka

Wakacyjny wypoczynek, beztroskie spędzanie czasu wolnego, podróże i związane z nimi odwiedzanie wielu miejsc w przestrzeni publicznej sprzyja zaginięciom najmłodszych. Dzieci najczęściej gubią się w miejscach zbiorowego wypoczynku – plaże, parki rozrywki, baseny, a także w centrach handlowych, podczas wszelkiego rodzaju imprez plenerowych oraz wszędzie tam, gdzie występuje duże skupienie ludzi, a charakter miejsca odwraca uwagę rodziców od ich pociech. Często do zaginięcia dziecka przyczynia się roztargnienie rodziców.

Rodzice powinni zadbać o to, aby już od najmłodszych lat uczyć swoje dzieci dystansu do osób nieznajomych. Dziecko musi wiedzieć, że nie powinno rozmawiać z nieznajomymi oraz przyjmować prezentów i słodyczy. Dzieci powinny wiedzieć, że nie mogą odpowiadać na zaczepki ze strony nieznajomych i pod żadnym pozorem nie powinny z tymi osobami wsiadać do samochodu, ani oddalać się w ustronne miejsca.

 

W sytuacji zagrożenia dziecko powinno umieć krzyczeć i wołać głośno pomocy!

 

Uczmy nasze dzieci od najmłodszych lat, aby wiedziały jak mają na imię i jak się nazywają oraz aby znały imiona swoich rodziców i adres zamieszkania, gdyż w sytuacji kryzysowej pomoże to Policji
w szybkim dotarciu do opiekunów. Szczególnie ważne jest to na wakacjach, kiedy rodziny są z dala od miejsca zamieszkania. Ważne jest również, aby dziecko znało numer telefonu do swojego rodzica.

Najmłodsze dzieci powinny być nauczone, że w miejscach publicznych wszędzie muszą chodzić
z rodzicem za rękę.

Łódzcy policjanci często są świadkami, kiedy rodzice widząc umundurowanego policjanta straszą nim swoje małoletnie dzieci. NIGDY NIE PRZEKAZUJEMY TAKICH KOMUNIKATÓW DO DZIECI! Dziecko w sytuacji zagrożenia, a w szczególności, kiedy się zgubi, powinno wiedzieć, że osobami, do których powinno podejść w pierwszej kolejności i powiedzieć, że potrzebuje pomocy, powinni być policjanci.

Aby zapobiegać tego typu zjawiskom łódzcy policjanci systematycznie prowadzą spotkania profilaktyczne skierowane głownie do najmłodszych dzieci a także ich rodziców, podczas których omawiane są zasady postępowania w sytuacji, kiedy dziecko się zagubi i jak zapobiegać tego typu zagrożeniom.

Rodzice powinni pamiętać, że szeroko rozumiana edukacja dziecka dla jego bezpieczeństwa, od najmłodszych lat spoczywa przede wszystkim na nich samych.

 

Podróżując z małym dzieckiem należy zwrócić uwagę jak je ubieramy. Stosując w jego ubiorze jaskrawe kolory np. czapki, chusty bądź koszulki w sytuacji zaginięcia ułatwimy jego dostrzeżenie z dużej odległości i kolorystycznie wyróżnimy je z tłumu.

 

Bardzo dobrym rozwiązaniem, które z pewnością ułatwi nam odnalezienie zaginionego dziecka, jest wyposażenie go w wodoodporną opaskę, której nie zgubi ono podczas podróży lub zabawy, a która będzie zawierała podstawowe informacje o dziecku oraz numer telefonu do rodziców.

 

W zależności od rozwoju dziecka i jego zdolności rodzice powinni zadecydować, czy dziecko wyposażyć w telefon, który będzie potrafiło użyć w sytuacji zagrożenia. Dla małych dzieci możemy zastosować telefon w postaci prostego zegarka, którego dziecko uruchomi np. jednym przyciskiem w sytuacji dla niego kryzysowej i połączy się z rodzicem. Tego typu urządzenia często wyposażone są dodatkowo w kamerę i lokalizator GPS, z których informacje rodzic może odbierać zdalnie. Wachlarz ofert tego typu urządzeń na rynku daje rodzicowi wiele możliwości, aby zabezpieczyć swoje dziecko. Należy pamiętać, że tego typu rozwiązania przyniosą rezultaty, jeżeli rodzice będą pamiętali o kontroli stanu naładowania akumulatorów w urządzeniu noszonym przez dziecko.

 

Pamiętajmy, aby rozmawiać z dzieckiem jak się zachować w sytuacji zagrożenia, co jakiś czas sprawdzajmy, co dziecko zapamiętało i utrwalajmy mu te treści. Sprawdźmy, czy dziecko potrafi głośno krzyknąć pomocy, ratunku!

 

Rodzic powinien wiedzieć, że kiedy ginie dziecko poszukiwania należy rozpocząć NATYCHMIAST. Nie ma chwili do stracenia! Rodzic powinien również wiedzieć, że jeżeli swoimi działaniami w bardzo krótkim czasie nie doprowadził do odnalezienia dziecka, niezwłocznie powinien zawiadomić Policję. W przypadku poszukiwania osób zaginionych ważny jest czas.

To on determinuje podjęcie szybkich i skutecznych działań przez służby, dostosowanych do okoliczności zaginięcia małoletniego. Szczególnie jest to ważne, jeśli zaginione dziecko powinno przyjąć ważne medykamenty w określonym czasie, mające istotny wpływ na jego życie i zdrowie.

 

Pamiętajmy, aby mieć aktualne i wyraźne zdjęcie dziecka szczególnie, gdy jesteśmy na wakacjach z dala od domu. Jeśli dziecko ma np. charakterystyczne, o określonych kształtach duże znamiona, również profilaktycznie warto mieć ich zdjęcie w galerii telefonu.

W sytuacjach wyjątkowych pozwoli to Policji rozpoczęcie procedury „Child Alert”, która min. polega na rozpowszechnianiu w środkach masowego przekazu zdjęć i informacji o zaginionych dzieciach.

 

PAMIĘTAJMY!

Mimo wszystkich, nawet najlepszych rad, nic nie zastąpi zdrowego rozsądku rodziców. Małe dzieci nie mogą być zostawione bez opieki osób dorosłych nawet na chwilę, a dzieci młodsze niż 7 letnie nie mogą bawić się i przemieszczać bez opieki takich osób. Szczególnie niebezpieczne dla najmłodszych są zabawy w wodzie bez nadzoru opiekunów.

Wyjeżdżając na wakacje zmienia się otoczenie i topografia, których dzieci nie znają, a tym samym ryzyko zaginięcia znacznie wzrasta.

Wybierając miejsce wypoczynku sprawdźmy, czy w jego otoczeniu miejsca, które są potencjalnie niebezpieczne, są odpowiednio zabezpieczone np. studnie, zbiorniki kanalizacyjne, wejścia na wysokie przedmioty, dachy itp. Starajmy się przezornie dostrzegać to, co może zagrozić naszemu dziecku
i chrońmy je przed tymi zagrożeniami.

W przypadkach zaginięć osób, pomocną jest organizacja pozarządowa Itaka – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, która w Polsce zajmuje się problemem zaginięć. Jest to organizacja pożytku publicznego. Itaka współdziała przy poszukiwaniu zaginionych, pomaga ich rodzinom, przeciwdziała zaginięciom.

Źródło: KWP w Łodzi

Profilaktyczne kontrole wakacyjnych obozów wypoczynkowych

Policjanci z Poddębic dbają o bezpieczeństwo najmłodszych. Regularne kontrole miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie powiatu poddębickiego mają zapewnić wypoczywającym beztroskie wakacje bez zagrożeń oraz nieprawidłowości.

4 lipca 2019 roku mundurowi spotkali się dziećmi i młodzieżą na terenie ośrodka, w którym co roku organizowane są obozy wypoczynkowe. Podczas wizyty w miejscowości Księże Młyny, policjanci rozmawiali  z opiekunami o bezpieczeństwie oraz przygotowywali ich do właściwej reakcji, na wypadek wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych lub innych niebezpiecznych sytuacji. Dodatkowo mundurowi wspólnie z funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej w Poddębicach przeprowadzili prelekcję dla dzieci i młodzieży, przypominając zasady bezpiecznego, letniego wypoczynku. Plenerowe działania profilaktyczne będą prowadzone do końca sierpnia br.

Należy pamiętać, że w przypadku zaistnienia zagrożenia dla uczestników zorganizowanego wypoczynku, szczególnie tych realizowanych na terenie obszarów leśnych należy niezwłocznie dzwonić pod numer 112 lub do najbliższej jednostki Policji.

 

 

 

  • Policjantka prowadzi prelekcję dla dzieci i młodzieży na obozie wypoczynkowym. Wszyscy siedzą na ławeczkach wśród drzew.
  • Strażak PSP prezentuje sprzęt służbowy.
  • Zdjęcie zrobione z góry, przedstawia dzieci i młodzież przebywającą na dworze. W tle drzewa, stoły i ławeczki.

Kaskadowy pomiar prędkości” – policyjne działania

9 lipca 2019 roku na drogach powiatu poddębickiego policjanci przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne pn. „Kaskadowy pomiar prędkości”.

Kaskadowy pomiar prędkości polega na tym, że kontrole prowadzone są na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach przez patrole ustawione kolejno po sobie na określonym, często krótkim, odcinku drogi. Ich celem jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości na drogach krajowych, stanowiących główne ciągi komunikacyjne kraju.

Podczas działań policjanci przypomną uczestnikom ruchu jak ważna jest jazda z tzw. prędkością bezpieczną – taką, przy której kierujący zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem. Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę prowadzonego pojazdu, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

Zaplanowane działania mają m.in. charakter prewencyjny. Jednak kierujący, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy będą tę prędkość rażąco przekraczać, muszą liczyć się z konsekwencjami.

Pamiętajmy! Bezpieczna prędkość to prędkość dostosowana do panujących warunków to jest m.in. natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, pogody, stanu nawierzchni, własnych umiejętności.

 

źródło: poddebice.policja.gov.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ