Koronawirus w Polsce. Oto kolejne obostrzenia

0
55
views

Kwarantanna przedłużona do 19 kwietnia, zamknięcie szkół do 26 kwietnia i przesunięcie egzaminów. Do tego obowiązek zakrywania ust i twarzy w przestrzeni publicznej. Premier przekazał w czwartek nowe obostrzenia. Jak dodał, po świętach rząd przedstawi plan stopniowego powrotu życia gospodarczego.

W czwartek przedstawiciele rządu ogłosili kolejne restrykcje, które mają pomóc w walce z epidemią koronawirusa w Polsce.

Większość to dobrze znane Polakom ograniczenia. Obostrzenia mają trwać do 19 kwietnia. Mowa tu o zamknięciu galerii handlowych, zakładów fryzjerskich itd. Pozostają również limity osób przebywających w sklepach, aptekach czy kościołach.

Masz pytania dotyczące obostrzeń? Zadaj je przez dzieje się, a nasz ekspert odpowie na najczęściej pojawiające się

O tydzień dłużej ma potrwać zamknięcie szkół, przedszkoli oraz uczelni. Przesunięte zostały terminy matur oraz egzaminów ósmoklasisty. Nie odbędą się one wcześniej niż w czerwcu. Dokładny termin zostanie podany przynajmniej 3 tygodnie wcześniej.

W związku z tym przedłużony zostanie zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy w związku z zamknięciem placówek oświatowych nie mają z kim zostawić swoich dzieci.

Do 3 maja z kolei ma potrwać obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla osób powracających z zagranicy. Do tego czasu zamknięte pozostają również granice. Imprezy masowe natomiast nie będą odbywać się do odwołania. Rząd żadnej daty w tej kwestii jeszcze nie podał.

Jak powiedział Mateusz Morawiecki, po świętach rząd zamierza przedstawić szczegółowe rozwiązania dotyczące stopniowego powrotu do rzeczywistości gospodarczej.

Co ze świętami? – Proszę, aby pozostać w gronie najbliższej rodziny – zaapelował szef rządu. Powód? Brak takich zaleceń mógłby oznaczać kilkadziesiąt tysięcy zachorowań więcej.

Obowiązkowe zakrywanie ust i nosa od 16 kwietnia. „Może być szalik”

– Gdybyśmy spędzili święta razem ze wszystkimi, to za miesiąc mielibyśmy 30-40 tysięcy więcej osób chorych – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Rząd wprowadza również obowiązek noszenia maseczek przez osoby, które wychodzą z domu. Ma on obowiązywać od przyszłego czwartku 16 kwietnia.

Jak tłumaczył minister Szumowski, wszystko po to, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Nie musi to być maseczka, może to być chustka lub szalik.

To już miesiąc utrudnień

Czwartkowa konferencja to kolejne restrykcje, ogłoszone przez rząd w związku z koronawirusem. Zaczęło się już prawie miesiąc temu, gdy odwołane zostały wszystkie imprezy masowe. Chwilę później, czyli 11 marca ogłoszone zostało zamknięcie szkół. Potem zostało ono przedłużone do Wielkanocy.

W połowie marca zakazano gromadzenia się w grupach większych niż 50 osób, a restrykcje dotyczyły również kościołów. W nabożeństwach uczestniczyć mogło nie więcej niż 5 osób, dotyczy to również pogrzebów. Z kolei w pojazdach komunikacji zbiorowej może podróżować tylko tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących.

Najsilniejsze ograniczenia obowiązują od 1 kwietnia. To wtedy rząd zakazał przebywania na zewnątrz niepełnoletnim, a wszyscy wychodzący powinni zachować odległość 2 metrów od innych osób. Zamknięte zostały parki, bulwary, skwery i lasy, ale również galerie handlowe, gdzie wbrew zakazom gromadzili się ludzie.

Mocne utrudnienia czekały na klientów sklepów spożywczych. Najnowsze przepisy pozwalają na to, by jednocześnie w markecie pojawiały się 3 osoby na jedną kasę. Od 10 do 12 zakupy mogą z kolei robić tylko osoby powyżej 65. roku życia.

 

Od 16 kwietnia (czwartek) każda osoba na ulicy będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Zmianie ulegną także terminy matur i egzaminu ósmoklasisty. Oprócz tego przedłużono obowiązywanie wszystkich dotychczasowych zasad bezpieczeństwa. To oznacza, że ograniczenia w przemieszczaniu się, czy limity wiernych w kościołach obowiązują również podczas Świąt Wielkanocnych.

Egzaminy najwcześniej w czerwcu

Matury i egzamin kończący szkołę podstawową  zostaną przełożone. Odbędą się najwcześniej w czerwcu. Jednak o konkretnych terminach będziemy informować co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów.

Ponadto wszystkie szkoły pozostają zamknięte do niedzieli 26 kwietnia. Do tego czasu – tak jak dotychczas – placówki mają obowiązek prowadzić nauczanie zdalne.

Zasłanianie ust i nosa obowiązkowe od 16 kwietnia

Od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku wprowadzany jest obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

Przedłużone są również obecnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa.

Do niedzieli 19 kwietnia 2020 r. obowiązują nadal:

 • ograniczenia w przemieszczaniu się;
 • zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego;
 • ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy!
 • ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych;
 • zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe;
 • zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.;
 • zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich;
 • zamknięcie restauracji;
 • ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie;
 • ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).

Do niedzieli 26 kwietnia obowiązuje nadal:

 • zamknięcie szkół i uczelni;
 • przedszkoli i żłobków;
 • zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego;
 • zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego.

Do niedzieli 3 maja obowiązuje nadal:

 • zamknięcie granic (prawo do przekraczania polskiej granicy mają nadal m.in. obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę — pełny wykaz wyłączeń znajduje się tutaj);
 • obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.

Do odwołania obowiązują:

 • ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń.

Wszystkie aktualne zasady oraz obowiązujące obostrzenia ►

(Źródło: gov.pl)

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ