Uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej I st. w Uniejowie zaprosili na koncert świąteczny w ramach Szkolnego Konkursu Kolęd i Piosenek Świątecznych. Jury oceniło 33 występy.
W czwartek, 12 stycznia, w sali kominkowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury odbył się pierwszy Szkolny Konkurs Kolęd i Piosenek Świątecznych, który zorganizowała dla swoich uczniów Szkoła Muzyczna I st. w Uniejowie. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest Magdalena Itman-Wasilewska, która w szkole prowadzi zajęcia z fortepianu.
Przesłuchania konkursowe rozpoczęły się od godziny 14.00. W prezentowanym repertuarze można było usłyszeć najpiękniejsze kolędy i piosenki świąteczne zarówno w wersji instrumentalnej, jak i w interpretacji wokalnej. Młodzi artyści rywalizowali w trzech kategoriach.
Jak podkreślał prowadzący koncert oraz akompaniujący młodym muzykom Krzysztof Wasilewski (na zdj. poniżej), mimo, że w uniejowskiej szkole muzycznej nie ma klasy wokalnej to wysoki poziom uczniów pozwolił na zorganizowanie dodatkowej kategorii wokalnej.
Młodzież podarowała zgromadzonej publiczności prawdziwą podróż po świecie muzycznym poprzez bogactwo stylów, aranżacji i zróżnicowanie tematyczne. Brzmiały utwory radosne oraz takie, które zachęcają do głębszej refleksji.
Na widowni zasiedli najbliżsi młodych wykonawców, którzy gromko oklaskiwali występy.
Kulminacją spotkania był koncert finałowy, który odbył się po ogłoszeniu wyników.
Na zdjęciu jury ( Katarzyna Winkler – przewodnicząca, Szymon Żmudziński, Krzysztof Wasilewski, Marek Ostrowski, Waldemar Zybała i Tomasz Piątek) oraz organizatorzy i pomysłodawczyni pierwszego konkursu kolęd.
Nagrody wręczyli Małgorzata Komajda – starosta powiatu poddębickiego, który objął patronatem wydarzenie, Marcin Walicki – wizytator Centrum Edukacji Artystycznej oraz Magdalena Chmielecka – przewodnicząca Rady Rodziców.
Nagrodzeni zostali:
Kategoria I (klasy 1-2 solo):
I miejsce: Dominika Czyżnik
II miejsce: Wiktoria Mruk
II miejsce: Antoni Pawlak
III miejsce: Kinga Bugajna
Wyróżnienia: Alan Pasternak, Katarzyna Pająk, Laura Rokoszewska, Amelia Wrąbel.
Kategoria II (klasy 3-4) solo:
Kategoria wokal/instr.
I miejsce: Kacper Pizulski; Aleksandra Walczak
II miejsce: Kornelia Kosicka; Joanna Banasiak
III miejsce: Wiktoria Kaźmierczak; Kornelia Bugajna
Kategoria instr.
I miejsce: Izabela Kwapis
Mikołaj Zdunek
Kategoria III (zespoły):
I miejsce: Kwartet fletowy (Barbara Troczyńska, Maja Perkowska, Laura Miąsek, Zofia Chmielecka)
II miejsce: Trio klarnetowe ( Aleksandra Księżak, Joanna Banasiak, Kornelia Bugajna)
III miejsce: Duet Fletowy: (Barbara Troczyńska, Danuta Troczyńska) ; Duet Trąbek (Szymon Olczyk, Cyprian Sadłecki)
Wyróżnienie: Duet wokalno-instrumentalny: Oliwia Kowalczyk, Antoni Pawlak.
A.Ow.
foto: Uniejow.net.pl
Psia Ostoja z wizytą w uniejowskiej podstawówce
W czwartek, 12 stycznia w Szkole Podstawowej w Uniejowie odbyło się spotkanie z panią Romą Czyż na temat właściwej opieki nad czworonogami.
Spotkanie odbyło się w ramach umowy dotyczącej opieki nad bezdomnymi zwierzętami, którą gmina Uniejów podpisała ze Schroniskiem Psia Ostoja z miejscowości Pieczyska (gm. Wieruszów) na początku br. roku.
Dzieci z klas czwartych i piątych odwiedziła Roma Czyż – prezes fundacji Łezka, działająca również w fundacji Mondo Cane, oraz, jak sama siebie określa, przyjaciółka schroniska Psia Ostoja.
Głównym celem pogadanki było omówienie problemu bezdomności zwierząt oraz najważniejszych zasad dotyczących sprawowania właściwej opieki nad zwierzętami.
Pani Roma opowiedziała o funkcjonowaniu instytucji schroniska i przybliżyła uczniom problematykę bezdomnych psiaków.
Dzieci zrozumiały, że posiadanie psa czy kota to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek wobec niewątpliwie słabszej istoty. Przede wszystkim trzeba podjąć mądra i odpowiedzialną decyzję o posiadaniu czworonoga. A jeśli już się takową podejmie, trzeba zadbać o dobrostan pupila. Gość spotkania poruszał takie zagadnienia jak oznaczenie i czipowanie zwierząt, podjęcie stosownych kroków, gdy czworonóg się zagubi.
Wreszcie uczniowie dowiedzieli się jak postępować w przypadku sytuacji kontaktu z nieznajomym psem oraz jak uniknąć zagrożenia poprzez przybranie odpowiedniej pozycji (np. pozycji żółwia).
Wizyta była znakomitym przykładem na to, że już od najmłodszych lat warto uczyć miłości i szacunku do innych. Nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt – by zaszczepić w uczniach jak najwięcej pozytywnych wartości, uwrażliwić na nieszczęścia i wpoić chęć niesienia pomocy potrzebującym.
W ramach umowy zaplanowano kolejne spotkania edukacyjne w placówkach oświatowych terenu gminy Uniejów.
A.Ow.
Foto: Lidia Zaradzka, SP w Uniejowie
źródło: Gmina Uniejów