Obserwuj nas na Facebook

Kolizje z dzikimi zwierzętami. Apelujemy o ostrożność!

Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w okolicach lasów, ale także łąk i pól. Coraz częściej na drogę wychodzą dzikie zwierzęta i dochodzi do zdarzeń drogowych z ich udziałem. W ostatnim czasie poddębiccy policjanci odnotowali kilka zdarzeń z udziałem leśnej zwierzyny. Na szczęście w ich wyniku nie ucierpiała żadna osoba. W związku z powyższym apelujemy do kierowców o ostrożność i ograniczenie prędkości jazdy zwłaszcza w rejonach lasów, a także pól.

Policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach w okolicy lasów i pól uprawnych. Nie wolno lekceważyć znaku drogowego A-18b, który ostrzega, że w tym miejscu, występuje wysokie ryzyko tego, że przez drogę będą przechodzić dzikie zwierzęta. Jadący z nadmierną prędkością kierowca może nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby bezpiecznie zahamować i wykonać manewr ominięcia takiej niespodziewanej przeszkody na drodze. Zderzenie z dzikim zwierzęciem może być bardzo groźne w skutkach. Najprostszym sposobem uniknięcia kolizji z dziką zwierzyną jest po prostu zdjęcie nogi z gazu. Zawsze, gdy wjeżdżamy w tereny leśne, bądź takie, w których mogą pojawić się dzikie zwierzęta, zwolnijmy – to nam da większe szanse w chwili, gdy na jezdnię wtargnie nieoczekiwany „gość”.
W ciągu ostatniego miesiąca na drogach powiatu poddębickiego doszło do 7 zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt. Pamiętajmy, by w okolicach lasów zachować szczególną ostrożność na drogach, szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych. Kiedy już dostrzeżemy dzikie zwierzę przy drodze, powinniśmy natychmiast zwolnić. Nie próbujmy na siłę wyprzedzać zwierzęcia, a raczej pozwólmy mu spokojnie przejść na drugą stronę, jeśli już jest na jezdni. Pamiętajmy, że zwierzę jest nieobliczalne i podczas próby wyprzedzania, może wbiec nam wprost pod koła samochodu lub wskoczyć na maskę. Nie zapominajmy także o tym, że zwierzęta kopytne najczęściej przebywają w stadzie, więc jeśli już jedno zwierzę przebiegnie nam przed maską, za chwilę może pojawić się kolejne.
Gdy już, niestety, dojdzie do potrącenia, w pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć miejsce zdarzenia przez wystawienie trójkąta ostrzegawczego. Następnie należy wezwać pomoc i poprosić Policję o zawiadomienie służb leśnych w celu udzielenia pomocy rannemu zwierzęciu lub usunięcia go z drogi. Nigdy nie powinniśmy dotykać rannego lub martwego zwierzęcia pamiętając, że oprócz infekcji, istnieje niebezpieczeństwo, że zwierzę nas kopnie lub ugryzie.

st. sierż. Alicja Bartczak

 

 

Reagujemy na każde zgłoszenie dotyczące zagrożenia życia

Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości poza wykonywaniem zadań związanych ze zwalczaniem cyberprzestępczości, realizują również czynności w przypadku otrzymania informacji od podmiotów współpracujących z Biurem, z której wynika, że czyjeś życie jest zagrożone. Od początku wakacji funkcjonariusze podjęli działania w 341 przypadkach, z których aż 242 dotyczyło małoletnich.

Sekcja Obsługi Całodobowej Wydziału Wywiadu Kryminalnego, to jedna z komórek organizacyjnych Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, która realizuje czynności związane z ratowaniem życia ludzi, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej i są w kryzysie emocjonalnym. Działania podejmowane są na każde zgłoszenia otrzymane od partnerów współpracujących z Biurem, a które dotyczą informacji znalezionej w sieci Internet, z której wynika że ludzkie życie jest zagrożone.

Właściwa i szybka reakcja na takie zgłoszenie, daje szansę na udzielenie pomocy osobie, której wydaje się, że jest w sytuacji bez wyjścia. Policjanci nie lekceważą żadnego zgłoszenia, a każdy sygnał jest szczegółowo sprawdzany.

Od początku roku funkcjonariusze podjęli już 1627 czynności ustaleniowych, z czego aż 1033 dotyczyło osób małoletnich. W 893 przypadkach działania zakończyły się umieszczeniem młodej osoby w szpitalu lub przekazaniem osobie najbliższej pod opiekę.

Tylko od początku wakacji do 31 lipca policjanci CBZC, podjęli 341 czynności z czego 242 dotyczyło małoletnich. Wobec 195 konieczna była dalsza pomoc szpitalna lub opieka osoby najbliżej.

Pamiętajmy, że sytuacje kryzysowe są przemijające. Wielu tragedii można uniknąć, wzywając pomoc. Jeśli widzimy, że osoba z naszego otoczenia jest przygnębiona, zapytajmy, jak możemy jej pomóc. Jeśli dzieje się coś złego i wiemy, że życie oraz zdrowie tej osoby może być zagrożone, zadzwońmy pod numer alarmowy 112 i postarajmy się przekazać służbom lokalizację, w której znajduje się potrzebujący pomocy. W takich sytuacjach czas ma decydujące znaczenie.

Gdzie szukać pomocy?

• 112 – numer alarmowy, który w stanach nagłego zagrożenia ratuje ludzkie życie.

• 800 70 2222 – całodobowy telefon Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym, depresji i z myślami samobójczymi, prowadzony przez Fundację ITAKA.

• 116 111 – całodobowy Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, oraz 800 100 100 – telefon dla Rodziców i Nauczycieli w Sprawie Bezpieczeństwa Dzieci, prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (czynny od poniedziałku do piątku w godz. 12.00–15.00).

• 800 120 002 – całodobowy, bezpłatny telefon Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska linia”.

• Strony internetowe, np.: www.pokonackryzys.pl czy www.liniawsparcia.pl. Można za ich pośrednictwem porozmawiać przez czat internetowy lub uzyskać odpowiedzi na pytania drogą e-mailową.

 

źródło:  Komenda Powiatowa Policji w Poddębicach (policja.gov.pl)

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

ZALEGŁY MECZ LIGOWY – OK LIGA TYPERA

KLASA OKRĘGOWA – V KOLEJKA 17 września (WTOREK) godz. 19:00 UNIEJÓW Termy Uniejów (16) – Victoria Rąbień (12) obsada sędziowska: Pionko M., Różycki J., Sadowski T Termalni z Uniejowa rozegrają

Kobiety w grze – program grantowy

Departament Piłkarstwa Kobiecego PZPN ogłasza nowy program grantowy – Kobiety w grze. Program ma na celu wsparcie klubów w formie dofinansowania na realizację projektów rozwojowych w obszarze piłki nożnej kobiet

POGROM W PĘCZNIEWIE

IV LIGA AKS SMS Łódź – Termy Poddębice 3:2  … Śmiglewski, Peda Jan.   pozostałe mecze: Warta Działoszyn – Skalnik Sulejów 2 października, 16:00 w pierwotnym terminie (15 września, 15:00)

INTENSYWNE OPADY DESZCZU – OSTRZEŻENIE

Dziś i jutro spodziewane są bardzo intensywne opady deszczu, które mogą prowadzić do zalań i podtopień. Prognozowane są szybkie wzrosty stanów wody od strefy niskiej aż po okresowe przekroczenia stanu

PIŁKARSKI WEEKEND – OK LIGA TYPERA

IV LIGA – VIII KOLEJKA 13 września (PIĄTEK) godz. 17:00 ŁÓDŹ AKS SMS Łódź (2) – Termy Poddębice (7) obsada sędziowska: Banasiak B., Siercha Ł., Śpiewak A.   pozostałe mecze: