KOLEJNE OFIARY OSZUSTW POD LEGENDĄ

0
39
views

Tylko jednego dnia trzy osoby uwierzyły oszustom i bez zastanowienia przekazały im po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wszyscy pokrzywdzeni dopiero po fakcie zorientowali się, że padli ofiarą przestępstwa.

7 maja 2020r. przestępcy dzwoniąc na numery stacjonarne potencjalnych ofiar, przedstawiali się za funkcjonariuszy policji. W każdym przypadku podczas rozmowy telefonicznej oszuści najpierw wypytywali seniorów o posiadane oszczędności, aby później wmówić im, że koniecznie muszą przekazać pieniądze rzekomym funkcjonariuszom, po to żeby ich nie stracić lub dla ratowania krewnych. Oszuści przekonywali, że działania są ściśle tajne, i niezbędne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Tak jak we wcześniejszych tego typu oszustwach, sprawcy proponowali sprawdzenie ich wiarygodności, jednak odbywało się to na ich zasadach. Pokrzywdzeni bez rozłączania trwającego połączenia wybierali numer alarmowy, nie wiedząc, że nadal rozmawiali z przestępcami. Wierząc oszustom przekazywali im gromadzoną latami gotówkę. Niestety u żadnego z pokrzywdzonych nie wzbudził zastrzeżeń sposób, w jaki przestępcy polecili to wykonać.

Policjanci ostrzegają:

Przestępcy, nieustannie modyfikują metody oszustw, wymyślają wciąż nowe. Podają się za policjantów z Centralnego Biura Śledczego lub komend Policji. Straszą potencjalne ofiary utratą oszczędności w przypadku gdy nie będą z nimi współpracować. Najczęściej wybierają osoby starsze, dzwoniąc na telefony stacjonarne. Przekonują o konieczności przekazania pieniędzy, obiecując, że za chwilę w nienaruszonym stanie zostaną zwrócone. Gdy to potrzebne, oszuści zdobywają adres pokrzywdzonego podając się za pracowników m.in. firm kurierskich i wmawiając seniorom, że mają dla nich przesyłkę, na ktorej adres jest nieczytelny.

Policjanci apelują:

  • Nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych ani adresu!
  • Nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności!
  • Nie ufaj nieznanym rozmówcom i weryfikuj przekazywane przez nich informacje!
  • Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom!
  • Po takim telefonie zadzwoń z innego aparatu i powiadom o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy!

PAMIĘTAJ !

Policja nigdy nie prowadzi działań operacyjnych przez telefon!

Policja nigdy nie wymaga poświęcenia Twoich oszczędności do jakichkolwiek celów!

Policja nigdy nie przekazuje telefonicznie informacji na temat prowadzonych działań operacyjnych ani policjantów biorących w nich udział!

źródło: http://www.lodz.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ