W dniach 17-20 października 2024 roku Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich oraz Dom Pracy Twórczej w Uniejowie staną się miejscem 34. Ogólnopolskiej Konferencji Filmoznawczej, organizowanej przez Stowarzyszenie „Venae Artis” z Łodzi we współpracy z różnymi partnerami. Tegorocznym tematem przewodnim wydarzenia jest: „Kino jutra. Nowe tendencje w kulturze audiowizualnej wyzwaniem dla edukacji”. Konferencja jest skierowana do nauczycieli i edukatorów pracujących z uczniami na różnych poziomach kształcenia.
Program obejmuje rozmaite zagadnienia związane z manipulacją obrazem, efektami specjalnymi oraz kwestią autentyczności filmowego obrazu w erze nowoczesnych technologii. Uczestnicy będą mieli okazję przedyskutować nowatorskie techniki animacji, wpływ sztucznej inteligencji na proces twórczy oraz tematy związane z wirtualną rzeczywistością i interaktywnym kinem. W odpowiedzi na rozwój serwisów streamingowych, poruszone zostaną także kwestie nowych form dystrybucji, algorytmizacji gustu i indywidualizacji oferty filmowej.
Do Uniejowa przybędą znakomici goście – reżyser Magnus von Horn oraz producent Mariusz Włodarski, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami oraz perspektywami na przyszłość filmu. W programie znajdą się: wykłady, analizy filmoznawcze, projekcje filmowe oraz unikalny koncert muzyki filmowej. W gronie prelegentów znajdą się m.in.: prof. Katarzyna Mąka-Malatyńska (PWSFTviT), dr Piotr Pławuszewski (UAM), dr Sylwia Szostak (SWPS), Jacek Nagłowski (vnLab, PWSFTviT), dr Sławomir Kalwinek (PWSFTviT) oraz Dominik Wawrzyniak (Platige Image). Konferencję poprowadzi prof. Piotr Sitarski z Uniwersytetu Łódzkiego.
Patronat honorowy nad konferencją objęli Marszałek Województwa Łódzkiego, Joanna Skrzydlewska oraz Burmistrz Miasta Uniejów, Józef Kaczmarek. Wydarzenie wspiera Fundacja Totalizatora Sportowego, Województwo Łódzkie oraz Termy Uniejów.
To niezwykłe wydarzenie z pewnością dostarczy jego uczestnikom inspiracji oraz wiedzy na temat przyszłości kina i edukacji w obszarze kultury audiowizualnej. Uczestnictwo to znakomita okazja do wymiany doświadczeń i nawiązywania współpracy z ekspertami z różnych dziedzin.
Dodatkowo, uczniowie szkół podstawowych z gminy Uniejów będą mieli okazję wziąć udział w bezpłatnych warsztatach pod nazwą „Filmowcy przyszłości”. W wydarzeniu zaplanowano udział 60 uczniów z klas 4-8 ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. w Uniejowie, Szkoły Podstawowej im. płk. pil. Szczepana Ścibora w Wieleninie oraz Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wilamowie. Warsztaty odbędą się 18 października w Centrum „Spycimierskie Boże Ciało” w Spycimierzu, podczas których młodzi uczestnicy, pod okiem profesjonalnych filmowców, będą produkować własne projekty twórcze na temat „Moje miejsce na Ziemi”. Udział w warsztatach nie tylko pomoże uczniom w tworzeniu własnych treści, ale także umożliwi im lepsze zrozumienie języka filmu oraz zasad etyki i poszanowania praw autorskich, które są niezwykle istotne w kontekście współczesnego odbioru mediów. Efekty ich pracy zostaną zaprezentowane podczas 34. Ogólnopolskiej Konferencji Filmoznawczej, stanowiąc doskonałą okazję do ukazania „dobrych praktyk edukacyjnych”.
Projekt „Filmowcy przyszłości” zyskał wsparcie z Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Dodatkowo, dla seniorów z gminy Uniejów planowane są bezpłatne warsztaty na temat „Kabarety literackie”. W zajęciach weźmie udział grupa 20-25 osób w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Uniejowie, które odbędą się 18 października 2024 r. w godzinach 15.00-17.00. Warsztaty poprowadzą Danuta Górecka i Ewa Sztombka, konsultantki z Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Uczestnicy poznają formę kabaretu literackiego, który łączy elementy improwizacji i satyry oraz omówią własną twórczość amatorską, aktywność twórczą oraz sposoby dzielenia się nią.
Dodatkowo przewidziano bezpłatne pokazy filmowe, w tym przedpremierowy pokaz filmu „Dziewczyna z igłą” (2024) Magnusa von Horna oraz pokaz filmu „I król rzekł: Co za fantastyczna maszyna” (2023), które zostaną wyświetlone 17 października , a także spotkanie z gwiazdami kina, które odbędzie się z transmisją na żywo 18 października w Sali Rycerskiej zamku. Uczestnicy i mieszkańcy miasta i gminy Uniejów będą mogli również wziąć udział w koncercie muzyki filmowej w wykonaniu zespołu Alla Vienna z Filharmonii Łódzkiej, który zaplanowano 19 października w kolegiacie WNMP w Uniejowie.
Wejście na wydarzenia odbędzie się po odebraniu wejściówek w Urzędzie Miasta, w pokoju numer 6, na koncert także podczas niedzielnych mszy świętych, 13 października, w kolegiacie w Uniejowie. Serdecznie zapraszamy!
MP.
Nagroda przyznana na XXII Samorządowym Forum Kapitału i Finansów w Katowicach – 4. miejsce dla Uniejowa
W dniach 7-8 października 2024 r. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach było miejscem spotkania ponad 1000 uczestników XXII Samorządowego Forum Kapitału i Finansów. Wydarzenie, które łączy wpływowych przedstawicieli administracji samorządowej, świata biznesu i finansów, stało się doskonałą platformą wymiany wiedzy, doświadczeń oraz analizowania aktualnych trendów rozwoju lokalnych społeczności.
Podczas forum odbyło się blisko 100 debat, warsztatów oraz wykładów, które poruszały kluczowe zagadnienia związane z wykorzystaniem zasobów samorządowych, strategią lokalnego rozwoju oraz nowymi innowacjami. Było to również doskonałe miejsce do nawiązywania relacji oraz współpracy między przedstawicielami różnych instytucji oraz organizacji.
W szczególnym momencie Gali Inwestorów Samorządowych, która odbyła się 7 października, wyróżniono osiągnięcia samorządów. Wiceburmistrz Uniejowa, Mirosław Madajski, odebrał nagrodę za zajęcie przez Uniejów 4. miejsca w rankingu Wydatków Inwestycyjnych Samorządów 2024 Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” w kategorii: Małe miasta. To prestiżowe wyróżnienie jest dowodem na skuteczność działań podejmowanych przez Uniejów w zakresie zrównoważonego rozwoju i efektywnego zarządzania zasobami. Wiceburmistrz podkreślił, jak ważne są takie nagrody dla lokalnych społeczności, motywując do dalszej pracy na rzecz mieszkańców.
W trakcie Gali odbyła się również emocjonująca debata, w której wiceburmistrz Madajski wziął udział razem z: dr. Krzysztofem Witkowskim, Burmistrzem Miasta Koło, Markiem Balcerem, Prezesem Geotermii Mazowieckiej S.A., dr. Mariuszem Sochą, Kierownikiem Zakładu Wód Termalnych oraz Piotrem Sęczkowskim, Burmistrzem Miasta Poddębice. Uczestnicy debatowali na temat programów dofinansowania geotermii i dobrych praktyk w wykorzystaniu tego źródła energii na potrzeby ogrzewania.
Samorządowe Forum Kapitału i Finansów nie tylko dostarczyło cennych informacji, ale również stworzyło przestrzeń do wspólnej refleksji nad przyszłością samorządności w Polsce. Oprócz merytorycznych dyskusji, uczestnicy mogli korzystać z licznych wystaw targowych oraz strefy eksperckiej, otwierając nowe możliwości współpracy i rozwoju.
Zwieńczeniem I dnia Forum był wyjątkowy koncert Gwiazdy Wieczoru – Sylwii Grzeszczak oraz uroczysta kolacja, które pozwoliły uczestnikom na nieformalną wymianę myśli oraz integrację.
XXII edycja Samorządowego Forum Kapitału i Finansów potwierdziła, że jest to nie tylko największa, ale również najważniejsza platforma dla dialogu między samorządami a przedstawicielami biznesu.
MP.
źródło: Gmina Uniejów