Uniejowski magistrat ogłosił przetarg na budowę nowego budynku urzędu, który ma powstać na działce miedzy rondem, a hotelem Rubin. Realizacja tego zadania odbędzie się w formule zaprojektuj i wybuduj. Do 20 listopada można składać oferty.
Ogłoszony przetarg dotyczy opracowania kompletnej dokumentacji projektowej oraz wybudowania nowego obiektu biurowego urzędu miasta wraz ze wszystkimi instalacjami, kompletnym wyposażeniem, zagospodarowaniem terenu, uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie. Łączna powierzchni użytkowa ma wynosić około 2500 m kw.
Dokumentacja projektowa musi zawierać rozwiązania przyjęte w Programie funkcjonalno-użytkowym, koncepcji architektonicznej części zewnętrznej oraz wewnętrznej budynku, koncepcji zagospodarowania terenu. W ramach dokumentacji projektowej Wykonawca zobowiązany jest do opracowania projektów budowlanych i wykonawczych wraz z niezbędną dokumentacją branżową, techniczną i inną niezbędną do realizacji zadania, pozyskanie prawomocnych decyzji administracyjnych niezbędnych do rozpoczęcia, wykonania i ukończenia robót budowlanych.
Nowy budynek stanie w na działce przy ulicy Łęczyckiej (w pobliżu ronda, na przeciwko sklepu Polo Market), którą burmistrz zakupił od parafii po uzgodnieniu z ks. Infułatem i po akceptacji biskupa w roku 2017. W dwukondygnacyjnym biurowcu znajdą się nie tylko wszystkie wydziały Urzędu, ale również inne jednostki administracyjne, takie jak: MOPS, Stowarzyszenia itp., dotychczas rozproszone po innych obiektach. Można więc mówić o kompleksie usług publicznych w jednym miejscu.
Zamówienie obejmuje szczegółowe wytyczne dotyczące instalacji oraz sieci, m.in. telekomunikacyjnej oraz teleinformatycznej, ale prawdziwa innowacyjność polega na tym, że będzie to tzw. budynek pasywny, który charakteryzuje wyjątkowy design i oszczędność zarówno pod względem ekologicznym, jak i ekonomicznym.
Jednym z wymogów określonych dokumentacją projektową jest zastosowanie rozwiązań, dzięki którym budynek „sam wyprodukuje” energię, której będzie potrzebował do funkcjonowania. Posłużą do tego m.in. panele fotowoltaiczne wykorzystujący energie z promieniowania słonecznego w sposób pasywny, czyli bez wykorzystania aktywnych rozwiązań instalacyjnych.
Zrezygnowano również z tradycyjnego systemu grzewczego ograniczając się do dogrzewania powietrza wentylacyjnego poprzez zastosowanie pomp ciepła na powietrze wentylacyjne. Zapewniają one nie tylko wentylację z odzyskiem energii, zdrową i wygodną formę ogrzewania, ale również znaczne oszczędności energii, co przyczynia się do redukcji emisji dwutlenku węgla.
Budynek będzie sterowany systemem BMS, którego zadaniem jest zintegrowanie wszelkich instalacji działających w budynku. Łączy on wszystkie systemy w jedną całość, kontroluje pracę i parametry poszczególnych urządzeń, ostrzega o ewentualnych problemach. BMS pozwala także na kontrolowanie działania urządzeń poprzez graficzny interfejs w podsystemie zasilania i sterowania energią elektryczną oraz podsystemie komfortu (klimatyzacja, wentylacja itp.).
Nowa siedziba Urzędu Miasta wpisuje się w trend tzw. zielonej technologii, w ramach której powstają obiekty samowystarczalne pozyskujące energię i wodę z otoczenia oraz będące integralnym elementem tkanki miejskiej.
I choć koszt wybudowania takiego budynku może być wyższy od standardowego, późniejsze zyski z codziennej eksploatacji szybko równoważą poniesioną inwestycję.
Na realizację inwestycji burmistrz pozyskał środki unijne w kwocie około 14 mln zł. Procedura naboru ofert trwa do 20 listopada 2020 r.
A.Ow.
źródło: Gmina Uniejów