Obserwuj nas na Facebook

Jechał z cofniętymi uprawnieniami i… narkotykami

Ignorowanie prawa, a przede wszystkim orzeczeń sądu będzie miało wpływ między innymi na wymiar kary dla 35- latka zatrzymanego przez poddębickich kryminalnych. Mężczyzna wpadł, gdy kierował autem pomimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Dodatkowo posiadał przy sobie narkotyki.

O tym jak niebezpieczne i nieodpowiedzialne jest kierowanie pojazdami będąc pod wpływem narkotyków policjanci informują niemal każdego dnia. Kierowca pod ich wpływem stanowi śmiertelne zagrożenie. Niestety ta wiedza nie dociera do wszystkich uczestników ruchu drogowego. W sobotę (3 sierpnia br.) przed godziną 20:00 na terenie gminy Wartkowice funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego zatrzymali do kontroli drogowej osobowe BMW. Za kierownicą siedział 35- letni mieszkaniec tej gminy. Policjanci widząc jego nerwowe zachowanie nabrali podejrzeń, że może on znajdować się pod wpływem środków odurzających. Jak się okazało, mężczyzna posiadał przy sobie woreczki foliowe z ciemnobrązowym suszem roślinnym oraz białymi kryształkami. W rozmowie z funkcjonariuszami przyznał, że jest to marihuana i „kryształ”. Mężczyzna został zatrzymany. To nie jedyne jego zmartwienia. Podczas sprawdzenia w policyjnych systemach okazało się, że mężczyzna w ogóle nie powinien kierować, gdyż posiada dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Od zatrzymanego została pobrana w szpitalu krew do badań. Zabezpieczone substancje zostaną teraz poddane szczegółowej analizie w laboratorium kryminalistycznym, a 35- latek będzie musiał wytłumaczyć się przed sądem. Za popełnione przestępstwa mężczyźnie grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

st. sierż. Alicja Bartczak

 

Reagujemy na każde zgłoszenie dotyczące zagrożenia życia

Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości poza wykonywaniem zadań związanych ze zwalczaniem cyberprzestępczości, realizują również czynności w przypadku otrzymania informacji od podmiotów współpracujących z Biurem, z której wynika, że czyjeś życie jest zagrożone. Od początku wakacji funkcjonariusze podjęli działania w 341 przypadkach, z których aż 242 dotyczyło małoletnich.

Sekcja Obsługi Całodobowej Wydziału Wywiadu Kryminalnego, to jedna z komórek organizacyjnych Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, która realizuje czynności związane z ratowaniem życia ludzi, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej i są w kryzysie emocjonalnym. Działania podejmowane są na każde zgłoszenia otrzymane od partnerów współpracujących z Biurem, a które dotyczą informacji znalezionej w sieci Internet, z której wynika że ludzkie życie jest zagrożone.

Właściwa i szybka reakcja na takie zgłoszenie, daje szansę na udzielenie pomocy osobie, której wydaje się, że jest w sytuacji bez wyjścia. Policjanci nie lekceważą żadnego zgłoszenia, a każdy sygnał jest szczegółowo sprawdzany.

Od początku roku funkcjonariusze podjęli już 1627 czynności ustaleniowych, z czego aż 1033 dotyczyło osób małoletnich. W 893 przypadkach działania zakończyły się umieszczeniem młodej osoby w szpitalu lub przekazaniem osobie najbliższej pod opiekę.

Tylko od początku wakacji do 31 lipca policjanci CBZC, podjęli 341 czynności z czego 242 dotyczyło małoletnich. Wobec 195 konieczna była dalsza pomoc szpitalna lub opieka osoby najbliżej.

Pamiętajmy, że sytuacje kryzysowe są przemijające. Wielu tragedii można uniknąć, wzywając pomoc. Jeśli widzimy, że osoba z naszego otoczenia jest przygnębiona, zapytajmy, jak możemy jej pomóc. Jeśli dzieje się coś złego i wiemy, że życie oraz zdrowie tej osoby może być zagrożone, zadzwońmy pod numer alarmowy 112 i postarajmy się przekazać służbom lokalizację, w której znajduje się potrzebujący pomocy. W takich sytuacjach czas ma decydujące znaczenie.

Gdzie szukać pomocy?

• 112 – numer alarmowy, który w stanach nagłego zagrożenia ratuje ludzkie życie.

• 800 70 2222 – całodobowy telefon Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym, depresji i z myślami samobójczymi, prowadzony przez Fundację ITAKA.

• 116 111 – całodobowy Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, oraz 800 100 100 – telefon dla Rodziców i Nauczycieli w Sprawie Bezpieczeństwa Dzieci, prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (czynny od poniedziałku do piątku w godz. 12.00–15.00).

• 800 120 002 – całodobowy, bezpłatny telefon Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska linia”.

• Strony internetowe, np.: www.pokonackryzys.pl czy www.liniawsparcia.pl. Można za ich pośrednictwem porozmawiać przez czat internetowy lub uzyskać odpowiedzi na pytania drogą e-mailową.

 

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Poddębicach (policja.gov.pl)

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

BRAMKARZ JTI ZAWODNIKIEM KOLEJKI

XIII EDYCJA LIGA HALOWA W WARTKOWICACH  Sezon 2024/25′   VII KOLEJKA SKF KS GROM POWODÓW – WFC WARTKI  10:0 (4:0) bramki SKF: K. Zawadzki 3x, M. Adamiak 2x, K. Cichy

Koncert Eleni w Wilamowie

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy koncert kolęd znanej artystki Eleni, który odbędzie się w kościele parafialnym w Wilamowie o godz. 17.00. Eleni to artystka, która od lat porusza serca słuchaczy swoimi

Ewa Pajor rozpoczęła rok w wielkim stylu

Pierwszy mecz Barcelony w 2025 r. i kapitan reprezentacji Polski zdobyła hat-tricka. Drużyna wygrała na wyjeździe z Realem Sociedad 6:0 (3:0) w meczu 16. kolejki kobiecej ligi hiszpańskiej. Tylko sześć minut zajęło Ewie Pajor zdobycie bramki