Zachęcamy do głosowania na projekty z Budżetu Obywatelskiego
Od dziś można głosować na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego. Można oddać głos na jeden z siedmiu projektów zakwalifikowanych w puli Powiatu Poddębickiego oraz 30 z puli Województwa.
Wśród zadań w puli wojewódzkiej jest jeden projekt realizowany na naszym terenie. Zachęcamy do zagłosowania na zadanie:
KOD W12 „Maria Konopnicka inspiracją kulturową województwa łódzkiego – rewitalizacja parku.
Zachęcamy do głosowania na jeden z sześciu projektów w puli Powiatu Poddębickiego:
EPD01 HISTORIE ZAGUBIONE – projekt to cykl warsztatów integracyjnych, historycznych, wokalno – instrumentalnych z elementami choreografii, emisji głosu oraz multimediów, których efektem finałowym będzie wspólny koncert 50-osobowej grupy wokalnej ze znanymi w Polsce artystami. Celem projektu jest integracja oraz wykształcenie umiejętności współpracy utalentowanych dzieci i młodzieży oraz osób niepełnosprawnych z terenu powiatu poddębickiego.
EPD03 FOLKOWE PRZYSTANKI – ŚRÓDPOLNE GALERIE – to projekt pozwalający na przekształcenie sześciu wiejskich wiat przystankowych w inspirowane tradycjami i pejzażem wsi, malarstwem polskim i lokalną symboliką dzieła sztuki.
EPD04 NA DWÓCH KÓŁKACH PO POWIECIE PODDĘBICKIM I ŁĘCZYCKIM – zadanie obejmuje organizację otwartego i ponadregionalnego rajdu rowerowego dla mieszkańców województwa łódzkiego promującego aktywną turystykę. Celem zadania jest upowszechnienie turystyki rowerowej, poznawanie zabytków oraz walorów krajobrazowych północno – zachodniej części województwa łódzkiego.
EPD05 SPOTKAJMY SIĘ W BIBLIOTECE – HISTORYCZNIE, REGIONALNIE … – celem projektu jest upowszechnienie w społeczności lokalnej wiedzy i pamięci historycznej, rozbudzenie zainteresowań historią województwa łódzkiego i Polski, powiększenie i aktualizacja oferty biblioteki z zakresu historii i regionu. Projekt zakłada organizację trzech spotkań: dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
EPD06 ZJAZD KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH Z POWIATU PODDĘBICKIEGO – to projekt upowszechniający folklor związany z Województwem Łódzkim. Zadanie obejmuje zorganizowanie zjazdu z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Wiejskich, w czasie którego zaprezentują się koła gospodyń w trzech kategoriach: kulinarnej, wizerunkowej oraz rękodzieła. Celem projektu jest integracja kół gospodyń, wymiana doświadczeń, nawiązanie współpracy i podtrzymywanie tożsamości regionalnej.
EPD07 Przyjdź, usiądź, porozmawiaj – bez względu na wiek możesz zmienić świat – projekt ma na celu integrację lokalnej społeczności, zmobilizowanie osób starszych, samotnych oraz młodzieży do wyjścia z domu, a także popularyzację działalności folklorystycznej i rękodzielniczej.
W głosowaniu na najbardziej bliskie propozycje może wziąć udział każdy pełnoletni mieszkaniec naszego regionu w okresie 10-26 czerwca br. Głos można oddać w Biurze Powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Bałdrzychów 80A) oraz Bibliotece Pedagogicznej w Poddębicach (ul. Narutowicza 13)
Jak postępować w czasie upałów
Upał – intensywne oddziaływanie promieni słonecznych na nas i otoczenie. Zjawisku temu towarzyszy wysoka temperatura powietrza często przekraczająca 30 st. C. Zbyt długie spędzania czasu w słońcu lub przegrzanym miejscu może spowodować schorzenia termiczne. Aby skutecznie chronić nasz organizm przed niekorzystnym oddziaływaniem upałów należy zapoznać się ze sposobami postępowania w czasie ich wystąpienia.
PRZED WYSTĄPIENIEM UPAŁÓW
- Zainstaluj klimatyzujące okna.
- Wyłącz wszystkie pobliskie ogrzewacze.
- Izoluj przestrzenie wokół klimatyzatorów w celu lepszego uszczelnienia.
- Użyj wentylatora do lepszego rozprowadzania chłodnego powietrza.
- Odprowadzaj ciepło na zewnątrz i utrzymuj chłodne powietrze wewnątrz.
- Zainstaluj tymczasowe ekrany odblaskowe, takie jak płyty tekturowe pokryte folią aluminiową, w celu odbijania promieni słonecznych.
- Utrzymuj chłodne powietrze wewnątrz pomieszczeń poprzez stosowanie żaluzji w drzwiach i oknach.
- Rozważ utrzymywanie w użyciu zewnętrznych okiennic przez cały rok. Zewnętrzne okiennice latem nie dopuszczają powietrza do wewnątrz domu i w ten sam sposób utrzymują ciepło w domu zimą. Sprawdź przewody urządzeń klimatyzacyjnych, czy są właściwie izolowane i szczelne.
PODCZAS UPAŁÓW
- Ogranicz do niezbędnego minimum przebywanie w słońcu zwłaszcza w okresie najintensywniejszego działania jego promieni.
- Zawieś zacienienia, markizy, zasłony lub żaluzje na okna, które są oświetlane przez poranne i popołudniowe słońce. Zewnętrzne markizy i żaluzje mogą zredukować ilość ciepła słonecznego docierającego do domu przez okna nawet do 80%.
- Oszczędzaj elektryczność. W okresie dużych upałów ludzie mają tendencję do znacznie większego zużycia energii elektrycznej na potrzeby urządzeń klimatyzacyjnych, co prowadzi do niedoboru mocy lub przerw w dopływie prądu.
- Przebywaj wewnątrz pomieszczeń tak długo, jak to możliwe. Jeśli jest brak klimatyzacji, przebywaj w najniższym poziomie budynku poza zasięgiem światła słonecznego.
- Pamiętaj, że wentylatory elektryczne nie chłodzą, powodują tylko ruch powietrza.
- Spożywaj zbilansowane, lekkie posiłki.
- Regularnie pij duże ilości wody. Osoby cierpiące na epilepsję oraz schorzenia serca, nerek, wątroby, będące na nisko-wodnej diecie, oraz mające problemy z utrzymaniem płynów, powinny skontaktować się z lekarzem przed zwiększonym przyjmowaniem płynów.
- Ogranicz przyjmowanie napojów alkoholowych. Mimo, że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspokajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu.
- Ubieraj się w luźno dopasowane rzeczy, zakrywające możliwie największą powierzchni skóry. Lekka, o jasnych kolorach odzież, odbija ciepło i promieniowanie słońca oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.
- Chroń twarz i głowę poprzez noszenie kapelusza z szerokim rondem.
- Pozwól swojemu organizmowi przystosować się do wysokich temperatur w ciągu pierwszych 2-ch, 3-ch dni upałów.
- Unikaj zbytniego nasłonecznienia. Opalenizna spowalnia zdolność do samoczynnego chłodzenia się. Użyj środka ochrony przed promieniami słonecznymi o wysokim współczynniku skuteczności ochrony.
- Unikaj skrajnych zmian temperatur. Chłodny prysznic natychmiast po przebywaniu w upale, może spowodować wystąpienie efektu hipotermii, zwłaszcza u starszych i bardzo młodych ludzi. Zwolnij tryb życia. Zredukuj, wykreśl lub przeorganizuj wyczerpujące zajęcia. Osoby wysokiego ryzyka powinny przebywać w chłodnych miejscach. Zażywaj dużo wypoczynku, aby umożliwić działanie naturalnego systemu chłodzenia twego organizmu. Poznaj objawy dolegliwości termicznych i dowiedz się, jak udzielać pierwszej pomocy.
- W przypadku stwierdzenia oparzeń lub innych dolegliwości skontaktuj się z lekarzem.
Bezpłatne badania 15 czerwca w Poddębicach
Poddębice stawiają na ekologię, a ekologia to zdrowie
Gmina Poddębice przystąpiła do kampanii społecznej “Chronimy pszczoły – ratujemy środowisko”. Więcej o akcji Dziennika Łódzkiego w wydaniach gazety. Zapraszamy do lektury!
źródło: poddebice.pl
UWAGA !!! WAŻNA INFORMACJA
W związku z bardzo dużym zainteresowaniem oraz licznymi pytaniami dotyczącymi funkcjonowania w bieżącym sezonie letnim portu jachtowego w Wylazłowie uprzejmie informujemy, iż :
1. Termin zakończenia wszystkich zadań i prac związanych z projektem pn. ,, „Zagospodarowanie turystyczne rzeki Warty oraz Zbiornika Jeziorsko – Budowa portu jachtowego wraz z zapleczem i przyłączami w Wylazłowie” to 30 wrzesień br..
2. Wszelkie informacje związane z otwarciem portu jachtowego będą pojawiać się na stronach internetowych gminy Pęczniew.
3. Aktualnie teren w.w inwestycji jest placem budowy, obowiązuje bezwzględny zakaz wstępu.
Jak postępować w czasie upałów
Upał – intensywne oddziaływanie promieni słonecznych na nas i otoczenie. Zjawisku temu towarzyszy wysoka temperatura powietrza często przekraczająca 30 st. C. Zbyt długie spędzania czasu w słońcu lub przegrzanym miejscu może spowodować schorzenia termiczne. Aby skutecznie chronić nasz organizm przed niekorzystnym oddziaływaniem upałów należy zapoznać się ze sposobami postępowania w czasie ich wystąpienia.
Ostrzeżenie meteorologiczne
Nazwa biura: IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu.
Zjawisko/stopień zagrożenia: Upał/ 2.
Obszar: województwo łódzkie, powiat poddębicki.
Ważność: od godz. 12:00 dnia 10.06.2019 r. do godz. 20:00 dnia 12.06.2019 r.
Przebieg: Prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w poniedziałek od 29°C do 31°C, później od 31°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 19°C do 21°C.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska(%): 90%.
Uwagi: Możliwe przedłużenie terminu ważności ostrzeżenia.
Godzina i data wydania: godz. 13:30 dnia 09.06.2019 r.
ZAPRASZAMY NA NOC ŚWIĘTOJAŃSKĄ
KURENDA
Urząd Gminy w Zadzimiu informuje, że w dniach 29,30 i 31 lipca 2019 r. na terenie Gminy Zadzim odbędzie się zbiórka odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Harmonogram:
29.07.2019 r. (poniedziałek)
Sołectwa: Adamka, Bratków, Charchów Księży, Charchów Pański, Dąbrówka, Grabina, Marcinów, Pałki, Ralewice, Rzechta Drużbińska, Rzeczyca, Skęczno, Wola Flaszczyna, Wyrębów, Wola Zaleska, Zadzim;
30.07. 2019 r. (wtorek)
Sołectwa: Bąki, Bogucice, Chodaki, Dzierzązna, Górki Zadzimskie, Iwonie, Jeżew, Kłoniszew, Kraszyn, Małyń, Otok, Pietrachy, Piotrów, Ruda Jeżewska, Stefanów, Wierzchy, Zygry, Żerniki
31.07. 2019 r. (środa)
Odpady nie zebrane w poprzednich dniach.
Szczegółowe informacje dotyczące odbioru powyższych odpadów będzie można uzyskać w Urzędzie Gminy Zadzim, pok. nr 9 tel. 0 43 678-61-60
Podczas zbiórki odbierane będą następujące rodzaje odpadów:
- odpady wielkogabarytowe (wersalki, tapczany, łóżka, fotele, elementy stolarki (bez szyb), dywany, wykładziny);
- zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne (telewizory, monitory – kompletne);
- zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne (pralki, odkurzacze, drukarki, radia kompletne);
- urządzenia zawierające freony lodówki, zamrażarki – kompletne);
- opony samochodowe
Uwaga: Zbiórka nie obejmuje odpadów powstałych w trakcie prowadzonej działalności gospodarczej, opon od ciągników, przyczep, naczep i maszyn rolniczych oraz okien i drzwi z szybami.
Odpady będą zbierane od godziny 6:00 i należy je zgromadzić przy drodze utwardzonej do której jest swobodny dojazd.
W związku z panującymi wysokimi temperaturami zwracam się z uprzejmą prośbą do mieszkańców Gminy Zadzim o oszczędne i racjonalne korzystanie z wody.
Utrzymujący się przez dłuższy okres zwiększony pobór wody może w skrajnych przypadkach doprowadzić do pogorszenia jakości świadczonych usług, a nawet awarii i przerw w dostawach wody.
W związku z powyższym apeluję o ograniczenie korzystania z wody w szczególności na
- podlewanie i zraszanie trawników, klombów, ogrodów warzywnych,
- podlewanie upraw działkowych, rolnych i sadowniczych
- podlewanie folii i szklarni ogrodowych,
- mycie pojazdów itp.
W trosce o dobro wszystkich mieszkańców gminy oraz przybyłych gości, proszę o podejście ze zrozumieniem do niniejszego apelu.
źródło: gminazadzim.pl