HISTORYCZNE WYDARZENIE. BĘDZIE WIDOCZNE DZISIAJ NAD POLSKIM NIEBEM

0
80
views

SpaceX. Rakieta Falcon 9 i kapsuła Dragon będą widoczne z Polski

W sobotę 30 maja o godzinie 21.22 odbędzie się druga próba startu rakiety Falcon 9 z kapsułą załogową Dragon Demo 2. Pierwsza, środowa zakończyła się niepowodzeniem przez złą pogodę.

W środę 27 maja prawie doszło do historycznego wydarzenia. Po raz pierwszy od 9 lat NASA miała wynieść kosmonautów na pokładzie amerykańskiej rakiety i to z terenu Stanów Zjednoczonych. Od 2011 musieli korzystać z możliwości i sprzętu Rosjan.

Wspólna misja SpaceX i NASA pozwoli Amerykanom uniezależnić się od Rosji, jeśli chodzi o organizację załogowych lotów kosmicznych. Dla USA to bardzo ważny moment, ale również SpaceX może czuć presję – będzie to pierwszy lot załogowy z udziałem kapsuły Crew Dragon.

Pierwsze podejście okazało się niepowodzeniem, zabrakło 10 minut dobrej pogody. Po prawie dwóch godzinach oczekiwania na pokładzie załogowej kapsuły Dragon Demo 2 astronauci musieli wrócić do domu.

Kolejna próba tego historycznego lotu będzie miała miejsce w sobotę 30 maja o godzinie 21.22 polskiego czasu. Już ok. 21.35 po starcie z Przylądka Canaveral na Florydzie rakieta wynosząca Falcon 9 firmy SpaceX będzie widoczna z południowej i centralnej części Polski.

Kapsuła Dragon będzie wyglądać jak szybko przemieszczający się punkt o jasności podobnej do najjaśniejszych gwiazd na niebie.

Jeśli zrobicie zdjęcie tego historycznego startu, koniecznie wyślijcie je nam przez dziejesie.wp.p

 

SpaceX i NASA już niedługo rozpoczną historyczny lot. W kosmos polecą doświadczeni astronauci

Na pokładzie Crew Dragon podróżować będą amerykańscy astronauci – 49-letni Robert Behnken i 53-letni Douglas Hurley. Są w optymalnym wieku na taką podróż, bo w kosmosie liczy się coś więcej niż wyjątkowa sprawność fizyczna.
Douglas Hurley i Robert Behnken wezmą udział w historycznej misji NASA i SpaceX.

Douglas Hurley i Robert Behnken wezmą udział w historycznej misji NASA i SpaceX. (Materiały prasowe)

Pierwszy lot miał się odbyć 27 maja, niestety zawiodła pogoda. NASA i SpaceX przełożyli historyczne wydarzenie.

Start zaplanowano na sobotę, 30 maja. Będzie to pierwszy start rakiety na ISS z terenu Stanów Zjednoczonych od niemal dekady. To ważny moment dla NASA, SpaceX oraz Elona Muska. Kapsuła Crew Dragon po raz pierwszy zabierze w kosmos ludzi.

SpaceX i NASA w wyjątkowej misji

Astronauci, którzy wezmą udział w misji, to 49-letni Robert Behnken i 53-letni Douglas Hurley. Pierwszy z nich pełnił rolę specjalisty misji podczas dwóch lotów kosmicznych do ISS, w ramach misji STS-123 w 2008 roku i STS-130 w 2010. Drugi z nich był pilotem, także dwukrotnie. Hurley pełnił tę funkcję podczas misji STS-127 w 2009 roku i STS-135 dwa lata później.

Ich wiedza oraz umiejętności będą miały ogromne znaczenie dla demonstracyjnego lotu Crew Dragon.

W rozmowie z portalem Nauka w Polsce PAP, dr Anna Fogtman z Europejskiego Centrum Astronautów wyjaśniła, dlaczego Behnken oraz Hurley zostali wybrani do tej historycznej misji. Zdaniem ekspertki osoby w wieku 40-50 lat mają najlepsze predyspozycje do lotów w przestrzeń kosmiczną.

Doświadczenie oraz wiedza

„Wysoka sprawność fizyczna to jest typowy mit, jeżeli chodzi o cechy astronautek i astronautów. Nie jest prawdą, że wszyscy z nich to atleci i atletki” – przyznała w rozmowie z PAP Fogtman. Dodała, że oprócz sprawności fizycznej i zdrowia ważne są też inne cechy. Wśród nich można wymienić m.in.: ” jasny umysł, doświadczenie życiowe, opanowanie, równowaga psychiczna, dobrze rozwinięte zdolności kognitywne”.

Ekspertka uważa, że osoby w wieku około 40-50 lat posiadają wymienione cechy i umiejętności w równowadze. Dzięki temu zyskują przewagę nad młodszymi, ale i dużo starszymi astronautami. Dodatkowo w mniejszym stopniu są narażone na negatywne skutki promieniowania kosmicznego, które może prowadzić nawet do powstawania nowotworów.

źródło: wp.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ