Earth Festival 2021- nauka ekologii poprzez zabawę

0
14
views

Już po raz czwarty w Uzdrowisku Termalnym można było połączyć rozrywkę i zabawę z potrzebą zaangażowania się na rzecz poprawy kondycji biosfery Ziemi i kondycji człowieka. Dwa dni Festiwalu obfitowały w atrakcje dla małych i dużych, wśród nich m.in. jazda testowa samochodem wodorowym. Imprezę zwieńczył koncert „Gwiazdy dla Czystej Polski” transmitowany na żywo w TV Polsat.

Earth Festival to wydarzenie mające na celu inspirowanie oraz uświadamianie społeczeństwa jak w prosty sposób można wprowadzić zmiany na lepsze, dla dobra naszej planety i przyszłych pokoleń. Za nami dwa dni wzajemnych inspiracji, dzielenia się pozytywną energią i przekonaniem, że każda, choćby najmniejsza nasza codzienna decyzja ma znaczenie.

Myślą przewodnią tegorocznej czwartej edycji było hasło #ZaczynamOdSiebie sugerujące, że każdy z nas może zrobić coś dobrego dla Ziemi. Segregowanie śmieci, oszczędzanie wody i energii, zwracanie uwagi na skład produktów spożywczych – to tylko przykłady prostych działań, które mogą realnie przeciwdziałać postępującym zmianom klimatycznym.

W niedzielę gości uzdrowiska Uniejów czekał koncert „Gwiazdy dla Czystej Polski”, który transmitowała Telewizja Polsat, ale zanim artyści pojawili się na scenie, przez dwa dni od godziny 11.00 można było odwiedzać eko-miasteczko i znajdujące się w nim strefy edukacyjno – rozrywkowe przygotowane przez organizatorów i partnerów wydarzenia, w których można było poszerzyć swoją wiedzę w zakresie tego, jak każdy człowiek może zadbać o planetę. Posłużyły temu m.in. spotkania z ekspertami specjalizującymi się w tematyce energetyki i energii jądrowej, doradztwo na temat programu „Czyste Powietrze”.

Na wszystkich odwiedzających czekały bezpłatne atrakcje, gadżety oraz rozmaite aktywności związane z ekologią. Motomaniacy mieli okazję odbyć jazdę testową samochodem napędzanym wodorem. Młodsi uczestnicy uczyli się postaw ekologicznych poprzez zabawę – uczestnicząc w warsztatach zero waste lub komponując własny las w słoiku, malowali eko-mural i szkolili się z segregacji śmieci.

Z myślą o najmłodszych przygotowano także Szkolenie na Małego Inspektora Ochrony Radiologicznej, a w jego ramach poszukiwania źródeł promieniowania i eksperymenty, które zbadają jakość powietrza.

Już w wejściu do ekomiasteczka, przynosząc małe ekośmieci można było liczyć na upominki, takie jak torby, kubki czy notesy od Electro-System Organizacji Odzysku.

Ekomiasteczko to także duża dawka wiedzy i eksperymentów, które przybliżały wiele zjawisk związanych z ekologią i środowiskiem.

Strefy festiwalowe były czynne w sobotę i niedzielę w godzinach 11.00-18.00.

STREFA UZDROWISKO TERMALNE UNIEJÓW. W strefie Uniejowa czekały na wszystkich animacje i warsztaty m.in. jak pozbyć się plastikowych butelek,  własnoręczne ozdabianie drewnianych breloków i zakładek do książek z możliwością zabrania do domu. Uczestnicy otrzymali praktyczne wskazówki o tym, jak prawidłowo segregować odpady, jak wykorzystać niewielką przestrzeń, by mieć w niej wszystkie 5 kubłów na każdy rodzaj śmieci oraz co zmienić w codziennych nawykach, by opakowań, resztek czy pojemników do wyrzucenia było zdecydowanie mniej.

STREFA MINISTERSTWA KLIMATU I ŚRODOWISKA ORAZ NARODOWEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ. Uczestnicy mogli spotkać się z ekspertami do spraw energetyki i energii jądrowej oraz uzyskać poradę na temat programu ,,Czyste Powietrze”.

STREFA STOWARZYSZENIA PROGRAMU CZYSTA POLSKA i FUNDACJI POLSAT – prawdziwa gratka dla eko-maniaków!
Przez cały dzień w strefie czekały na wszystkich bezpłatne warsztaty warsztaty „zero waste” z Jagną Niedzielską znaną z programów telewizyjnych, stół multimedialny z edukacyjną aplikacją o ochronie powietrza oraz ECO STUDIO z Kingą Sawczuk. Z pomocą animatorów uczestnicy mogli stworzyć własną, niepowtarzalną kompozycję kwiatową, którą mogli zabrać ze sobą do domu.

STREFA ESOLEO I ZE PAK – Doradcy na stoisku kompleksowo wyjaśniali, jak działa instalacja fotowoltaiczna i pomagali wybrać najlepszy wariant dla danego gospodarstwa. Odwiedzając tę strefę można było zobaczyć gokarty solarne napędzane energią słoneczną, a także samochód wodorowy jako przyszłość transportu z możliwością jazd próbnej.

 

Toyota Mirai to samochód, który napędza energia elektryczna powstająca z reakcji wodoru z tlenem. Jedynym efektem ubocznym tej reakcji jest para wodna. Model został wyposażony w system ogniw TFCS (Toyota Fuel Cell System), który łączy w sobie rewolucyjne ogniwa paliwowe i sprawdzony napęd hybrydowy. Wodorowa Toyota oferuje zasięg 650 km, możliwość zatankowania do pełna w niecałe cztery minuty i zerową emisję spalin. Podczas tankowania wodór zostaje wtłoczony do specjalnych zbiorników wyposażonych w filtry węglowe. Podczas jazdy powietrze dostaje się przez przedni grill do ogniw paliwowych, gdzie wchodzi w reakcję z wodorem tworząc energię elektryczną. Po wciśnięciu gazu energia zostaje przekazana bezpośrednio do silnika.


STREFA POLSAT BOX to strefa sportowych emocji, strefa z ekoquizami i warsztaty ,,Las w słoiku”.  Dużym powiedzeniem cieszyła się jazda rowerem w wirtualnej rzeczywistości.

 

STREFA PLUS. Strefa Internetu 5G z ekspozycją najnowszych smartfonów, energorowery i strefa ładowania sprzętów, a także warsztaty „eko mydełka”.

Aktywności w ekomiasteczku inspirowały do zmiany postawy i nastawienia do otaczającego świata, zachęcały odpowiedzialnego gospodarowania zasobami, ograniczenia marnowania wody, żywności i promowanie racjonalnego odpowiedzialnego podejścia do życia, innymi słowy uświadamiały jak wielkie znacznie dla środowiska może mieć zmiana codziennych nawyków każdej jednostki

A.Ow.

 

 

Dwulatki posadziły drzewa

W sobotnie południe Uniejów zyskał 40 nowych drzew. Drzewa posadzili najmłodsi mieszkańcy gminy urodzeni w 2019 roku. Posadzona przez dwulatków aleja zazieleni nowo budowany teren targowiska przy ul. Dąbskiej w Uniejowie.

 

Aby utrwalić tą szczególną chwilę, na każdym drzewie znalazła się tabliczka z imieniem dziecka, które je symbolicznie posadziło. Zieloną aleję stworzyły: dęby szypułkowe, klony wertykalne, graby pospolite oraz wiśnie japońskie. Wszystkie drzewa mają kolumnową budowę i w przyszłości wyrosną na drzewa wąskie o strzelistej koronie. Dzięki swojej różnorodności stanowić będą piękną kompozycję kolorystyczną, która ładnie osłoni targowisko od drogi wojewódzkiej.

 

Każde dziecko biorące udział w wydarzeniu otrzymało na pamiątkę od Burmistrza Uniejowa specjalny certyfikat potwierdzający posadzenie drzewa oraz maskotkę wiewiórkę.

 

Sadzenie drzew będzie miało wymiar przede wszystkim ekologiczny. Akcja doskonale wpisała się w trwający przez weekend Earth Festival Uniejów 2021, którego ideą jest wspieranie inicjatyw na rzecz poprawy środowiska naturalnego. Tradycją stało się również to, że sadzenie drzewnych jest wydarzeniem otwierającym Festival.

Genezy akcji należy szukać w 2018 roku, kiedy to z inicjatywy Burmistrza Uniejowa powstała pierwsza dębowa aleja z okazji Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W roku 2020 powstał pomysł, aby corocznie kontynuować tradycję sadzenia drzew z najmłodszymi mieszkańcami gminy. Z tej inicjatywy, w roku 2020 podczas trawiącego Earth Festiwalu, przy ul. Ireny Bojakowskiej w Uniejowie powstała pierwsza zielona aleja posadzona przez dwulatków. Wtedy również drzewo posadziło z maluchami Stowarzyszenie Program Czysta Polska – współorganizator trwającego Festivalu.

Od soboty swoimi drzewami w zielonej alei mogą się pochwalić: Andrzejewski Mateusz, Bartnik Aleksander, Benk Marcelina, Cieślak Wojciech, Cybulska Gabriela, Galoch Laura, Dopieralski Tymon, Glapińska Marika, Głowacka Kornelia, Gortat Zuzanna, Ircha Lena, Jałkiewicz Szymon, Jaśkiewicz Maria, Kajszczak Fabian, Kos Malwina, Kowal Adam, Krzeszewska Blanka, Kubiak Michalina, Kuglarz Maja, Kupczyk Antoni, Leśniewska Julia, Łuczak Michalina, Michalak Alan, Nykiel Julia, Pajor Filip, Peciak Wojciech, Piaseczna Lilianna, Pietrucha Kinga, Poturała Lena, Rzeźniczak Kasawery, Serwa Remigiusz, Sobczyńska Julia, Sztybrych Jakub, Tomczyk Anna, Trzuskowska Lena, Wiktorska Julia, Włazałek Laura, Woźniak Zuzanna, Wujec Maria.

Tegoroczna edycja wydarzenia była drugą z kolei. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda się ją kontynuować a posadzone drzewa będą rosły wraz z pociechami będąc zieloną pamiątką i źródłem ich osobistej radości.

(A.Z)

 

źródło: Gmina Uniejów

 

Poprzedni artykułTERMALNI WYGRYWAJĄ – WYPIÓR SHOW
Następny artykułZAPROSZENIE
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ