W środę, 18 grudnia 2024 roku, w trakcie dnia targowego, poddębicki dzielnicowy aktywnie włączył się w działania na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców. Na targowisku miejskim rozdawał ulotki informacyjne na temat zasad ochrony przed kieszonkowcami oraz innych zagrożeń, które mogą wystąpić w czasie przedświątecznej gorączki zakupowej.
Okres przedświąteczny to czas, kiedy wielu mieszkańców załatwia sprawunki na targowiskach i w sklepach. Niestety, jest to także okres wzmożonej aktywności złodziei kieszonkowych. Dzielnicowy st. sierż. Jakub Stasiak, wychodząc naprzeciw potrzebom lokalnej społeczności, przygotował akcję informacyjną, której celem jest uświadomienie mieszkańcom, jak mogą zadbać o swoje bezpieczeństwo.
W trakcie spotkania dzielnicowy rozdawał ulotki z praktycznymi wskazówkami, jak unikać kradzieży, np.:
- zawsze nosić portfel w wewnętrznej kieszeni kurtki lub w zamykanej torebce,
- unikać przechowywania wartościowych przedmiotów w łatwo dostępnych miejscach,
- zwracać uwagę na podejrzane zachowania osób w tłumie,
- korzystać z zamykanych torebek i plecaków,
- nie trzymać wszystkich pieniędzy w jednym miejscu.
Ponadto dzielnicowy zachęcał mieszkańców do zachowania szczególnej ostrożności przy bankomatach oraz w trakcie płacenia za zakupy, aby uniemożliwić podglądanie kodów PIN przez osoby postronne.
„Przedświąteczny okres to czas radości, ale również wzmożonej czujności. Chcemy, aby każdy z mieszkańców mógł czuć się bezpiecznie i uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, dlatego przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa” – podkreślił dzielnicowy.
Akcja spotkała się z pozytywnym odbiorem mieszkańców, którzy docenili inicjatywę i chętnie korzystali z porad udzielanych przez policjanta.
Apelujemy do wszystkich mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach publicznych oraz zgłaszanie wszelkich podejrzanych sytuacji. Wspólnie zadbajmy o to, aby święta były bezpieczne i spokojne.
mł. asp. Alicja Bartczak
Uważaj na fałszywe oferty na legalnych platformach sprzedażowych
„Jak mawiają, w życiu, jak to w życiu – nic nie jest za darmo… A zatem, jeżeli ktoś oferuje Ci coś za darmo lub po bardzo kusząco atrakcyjnej cenie, nawet na renomowanej platformie sprzedażowej, a Ty miałbyś tylko opłacić przesyłkę… Nigdy nie ufaj linkom wysłanym przez sms albo pocztę. Takie linki zazwyczaj przekierowują Cię poza tę renomowaną platformę do fałszywej strony po to, żeby wyłudzić Twoje dane do logowania i płatności. (…) Zamiast kupić znakomite, markowe słuchawki, możesz niestety mocno się zdziwić znajdując wyczyszczone konto!” – ostrzega Katarzyna Skrzynecka w kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji”.
Przestępcy coraz częściej oferują towary za darmo, pod warunkiem, że sami opłacimy kuriera. Przesyłają link do płatności, który przenosi nas poza zaufaną platformę sprzedażową, po to żeby przejąć dane naszej karty płatniczej! Obejrzyj poniższy filmik i dowiedz się, jak uniknąć wyłudzenia pieniędzy podczas zakupów online.
Związek Banków Polskich, Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa, banki wraz z Policją przypominają:
- Jeśli ktoś oferuje ci coś za darmo, ale musisz opłacić kuriera – odbierz towar osobiście,
- Gdy masz wątpliwości lepiej zrezygnuj z transakcji, bo możesz stracić pieniądze,
- Nigdy nie klikaj w linki, które dostajesz smsem, mailem, lub na komunikatorze,
- Dbaj o swój telefon – zainstaluj antywirusa,
- Zabezpiecz telefon pinem lub biometryczni.
Więcej informacji o cyberbezpieczeństwie szukaj we własnym banku!
Kampania „Bankowcy dla CyberEdukacji” jest wspólną inicjatywą Związku Banków Polskich, Fundacji Warszawski Instytut Bankowości, Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa i banków. Celem kampanii jest edukacja wszystkich użytkowników Internetu w zakresie cyberzagrożeń i sposobów ochrony przed nimi. Twarzami tegorocznej edycji są Katarzyna Skrzynecka i Zbigniew Buczkowski.
Związek Banków Polskich
źródło: Komenda Powiatowa Policji w Poddębicach