Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach odzyskali pojazd dostawczy skradziony 11 września 2023 roku na terenie Łodzi. Auto powróciło już do prawowitego właściciela.
Dwaj dzielnicowi we wtorek, 12 października 2023 roku, w czasie obchodu rejonu służbowego na terenie gminy Zadzim zwrócili uwagę na zaparkowany pojazd marki Volkswagen Transporter. Auto stało na parkingu przy cmentarzu, nie było w nim kierowcy, a drzwi do pojazdu były otwarte. Po sprawdzeniach w policyjnych systemach okazało się, że tablice rejestracyjne zamontowane na volkswagenie są z zupełnie innego pojazdu. Mając podejrzenia, że samochód może pochodzić z przestępstwa dzielnicowi powiadomili dyżurnego jednostki. Ustalono, że pojazd ten został skradziony 11 września 2023 roku z terenu Łodzi. Volkswagen został zabezpieczony przez funkcjonariuszy, a po czynnościach z udziałem technika kryminalistyki pojazd wrócił do prawowitego właściciela. Teraz kryminalni pracują nad ustaleniem sprawców tego przestępstwa. Za kradzież z włamaniem grozi kara nawet do 10 lat pozbawiania wolności.
sierżant Alicja Bartczak
Spotkanie z licealistami na temat doboru do służby
Policjanci z Wydziału Doboru Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi promowali zawód policjanta podczas spotkania w Liceum Ogólnokształcącym w Poddębicach. Podczas prelekcji rozmawiali z uczniami klas maturalnych o procedurze związanej z naborem do służby oraz specyfice zawodu policjanta.
W poniedziałek, 16 października 2023 roku policjanci z Wydziału Doboru Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi spotkali się z młodzieżą licealną. Funkcjonariusze promowali wśród uczniów zawód policjanta i zachęcali młodych ludzi do wstąpienia w policyjne szeregi. Podczas spotkań słuchacze dowiedzieli się na czym polega praca policjanta, jakie są rodzaje służb w Policji i czym zajmują się policjanci poszczególnych pionów. Policjanci podkreślili, że od policjantów wymaga się odpowiednich predyspozycji, rzetelności, sumienności oraz odporności na wiele trudnych sytuacji występujących w codziennej służbie. Ponadto wyjaśnili, że to służba, która wymaga wielu poświęceń, ale z drugiej strony daje ogromną satysfakcję niosąc pomoc potrzebującym. W trakcie spotkań funkcjonariusze poinformowali, gdzie można znaleźć potrzebne informacje na temat doboru do służby i odpowiadali na zadawane przez młodzież pytania.
Przypominamy, że w najbliższą środę 18 października, osoby zainteresowane służbą w Policji będą mieli możliwość sprawdzenia swoich możliwości na torze sprawnościowym. Więcej informacji: https://poddebice.policja.gov.pl/epd/informacje/88951,Dzien-Kandydata.html
Informujemy, iż osoby zainteresowane przystąpieniem do rekrutacji do służby w Policji, w celu uzyskania szczegółowych informacji mogą zgłosić się osobiście do Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach przy ulicy Targowej 22, zadzwonić do Zespołu Kadr i Szkolenia Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach pod numerem telefonu 47 8452 248 lub 47 8542 249, lub odwiedzić stronę internetową https://poddebice.policja.gov.pl/epd/praca/dobor-do-sluzby-w-polic/3940,Rekrutacja.html.
sierżant Alicja Bartczak
Spotkanie policjantek z „małymi strażakami”
W sobotę, 14 października 2023 roku policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach odwiedziły dzieci z Akademii Małego Strażaka w Biernacicach. Mali słuchacze wykazali się dużą wiedzą na temat bezpiecznych zachowań oraz znajomością zasad ruchu drogowego. Funkcjonariuszki udzieliły dzieciom wielu cennych wskazówek dotyczących bezpiecznego poruszania się po drogach, ze szczególnym zwróceniem uwagi na noszenie elementów odblaskowych.
Policjantki z Zespołu do spraw Nieletnich i Patologii realizując działania profilaktyczne systematycznie spotykają się z dziećmi i młodzieżą, aby przypomnieć im bezpieczne i prawidłowe zachowania w różnych sytuacjach. Tematem wiodącym spotkania z dziećmi z Akademii Małego Strażaka działającej przy OSP w Biernacicach było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Funkcjonariuszki omówiły wszystkie zagadnienia związane z bezpiecznym poruszaniem się po drodze. Przypomniały dzieciom, jak powinien zachowywać się pieszy uczestnik ruchu drogowego, którą stroną jezdni powinien się poruszać i jak się zachowywać, gdy nadjeżdża pojazd. Dużą uwagę zwrócono także na poprawność przechodzenia przez przejście dla pieszych, wskazując jakie środki ostrożności należy zachować. Dzieci aktywnie wzięły udział w spotkaniu, wykazując się dużą wiedzą. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem. Mamy nadzieję, że lekcję o bezpieczeństwie dzieci zapamiętają na długo, a wiedzę będą wykorzystywać w codziennym życiu.
sierżant Alicja Bartczak
Ucieczki nastolatków: perspektywa psychologiczna i aspekty poszukiwawcze. E-book dla rodziców, nauczycieli i pedagogów pracujących z nastolatkami
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji we współpracy z Fundacją ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych przygotowało poradnik pt.: „Ucieczki nastolatków: perspektywa psychologiczna i aspekty poszukiwawcze. E-book dla rodziców, nauczycieli i pedagogów pracujących z nastolatkami”. Wydanie objęte zostało patronatem Portalu Librus oraz Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Publikację można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej: www.policja.pl oraz www.nieuciekaj.pl.
„Ucieczki nastolatków: perspektywa psychologiczna i aspekty poszukiwawcze. E-book dla rodziców, nauczycieli i pedagogów pracujących z nastolatkami” to jedna z niewielu publikacji, która w tak kompleksowy sposób odnosi się do tematyki ucieczek małoletnich. E-book przygotowany został we współpracy ze specjalistami, którzy zawodowo zajmują się psychologicznym wspieraniem młodzieży, a także poszukiwaniem osób zaginionych. Takie podejście sprawiło, że na 60 stronach otrzymacie Państwo dużą dawkę praktycznej, psychologicznej wiedzy – zarówno o profilaktyce czy konsekwencjach ucieczek, jak i procedurach, które pomogą skutecznie zadziałać w sytuacji ucieczki/zaginięcia nastolatka.
W publikacji rozprawiamy się również z mitami i stereotypami dotyczącymi ucieczek. Wielu dorosłych wciąż uznaje, że ucieczka to tylko młodzieńcy wybryk, dlatego tłumaczymy, że w rzeczywistości może być sytuacją zagrażającą zdrowiu, a nawet życiu młodego człowieka. Wyjaśniamy, co może pchnąć młodego człowieka do tak desperackiego kroku i uczulamy, jakie sygnały mogą świadczyć o tym, że dziecko planuje ucieczkę.
– Jako Fundacja wierzymy, że dzięki lepszemu zrozumieniu natury ucieczek, będziemy w stanie skutecznie im zapobiegać i dbać o bezpieczeństwo oraz dobrostan dzieci. Naszą publikację kierujemy zarówno do osób zawodowo zajmujących się opieką i edukacją dzieci: nauczycieli, pedagogów, osób pracujących w ośrodkach wychowawczych, jak i rodziców czy opiekunów. Mamy nadzieję, że będzie ona cennym wsparciem w budowaniu relacji z nastolatkami – mówi Izabela Jezierską-Świergiel, wiceprezes Fundacji ITAKA.
– To już kolejna wspólna inicjatywa Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP oraz Fundacji Itaka, tym razem ukierunkowana na profilaktykę ucieczek osób małoletnich. Wierzymy, że docierając do tak szerokiego grona odbiorców pracujących z młodzieżą, do rodziców i opiekunów młodych ludzi i wreszcie do nich samych, uchronimy niejedną rodzinę przed traumą związaną z ucieczką młodego człowieka – stwierdza Zastępca Dyrektora Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji insp. Michał Grzelec.
Nawiązując do tematu ucieczek warto także zajrzeć na zaktualizowaną wersję strony internetowej Fundacji Itaka Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych – www.nieuciekaj.pl. Opublikowane na stronie treści skierowane są zarówno do rodziców, opiekunów, nauczycieli, jak i młodzieży. Projekt stanowi jeden z elementów element kampanii dotyczącej profilaktyki ucieczek dzieci i nastolatków z domów oraz różnego rodzaju ośrodków, zatytułowanej „Nie uciekaj!”, którą Fundacja prowadzi od 2003 roku.
(Biuro Kryminalne KGP)
Pliki do pobrania
źródło: https://poddebice.policja.gov.pl/