DZIEJE SIĘ W UNIEJOWIE – Mecz charytatywny dla Zbyszka

0
79
views

20 czerwca na boiskach termalnych został rozegrany charytatywny turniej piłkarski. Na murawie nie brakowało zaciętej walki i emocji, ale to nie wygrana była najważniejszym celem.
Były gole, piękne akcje i zacięta rywalizacja, jednak najważniejszy był szczytny cel meczu. Podczas spotkania prowadzono zbiórkę na leczenie i rehabilitację mieszkańca gminy Uniejów, pana Zbyszka Kosa, który oprócz oficjalnej funkcji sołtysa Lekaszyna, jest także działaczem sportowym i zanim został dotknięty chorobą, sam organizował tego typu turnieje charytatywne, a także sam w nich aktywnie uczestniczył.

Spotkaliśmy się tutaj, aby zagrać w turnieju, który zorganizowaliśmy dla naszego społecznika, przyjaciela, kolegi, sąsiada Zbyszka Kosa – mówił Piotr Kozłowski, dyrektor SP Uniejów otwierając wydarzenie.

Nie dziwi zatem, że ogłoszenie o turnieju spotkało się z dużym odzewem. Mecze rozegrano na kompleksie boisk piłkarskich imienia Włodzimierza Smolarka w Uniejowie. W rozgrywkach wzięło udział 8 drużyn, które rywalizowały w kategorii OPEN. Każde spotkania trwało 20 minut.

Do półfinału awansowały dwie najlepsze drużyny z dwóch grup: Trzpienie i UNWEPDFC z grupy A oraz Zmieszani i Rangers z grupy B. W meczu finałowym zmierzyli się Zmieszani z Trzpieniami i to oni wygrali rozgrywki z ostatecznym wynikiem 1:0.


Mecz to jednak nie tylko wydarzenia na boisku, ale też kibice na trybunach. Tam była dobra zabawa. Głośny doping, przyśpiewki i radość po golach.

Wszyscy uczestnicy, zarówno piłkarze jak i kibice wrzucali dowolną kwotę do specjalnie przygotowanego na ten cel pucharu, który zwycięska drużyna przekazała wraz z całą zawartością finansową na ręce pana Zbyszka.

Mecz towarzyski nie był jedynym elementem zbiórki. Samorząd uczniowski Szkoły Podstawowej w Uniejowie  zorganizował  niedawno kiermasz sprzedaży, w którym wzięła udział cała społeczność szkolna wraz z nauczycielami, a dochód w kwocie  bisko 2000 zł przekazano panu Zbyszkowi podczas meczu z życzeniami powrotu do zdrowia i na boisko.

Mecz był także okazją do przekazania wsparcia dla Bartka, kapitana drużyny Juniorów Młodszych MGLKS Termy Uniejów, rocznik 2005. Chłopiec doznał kontuzji kolana podczas meczu sparingowego. Powrót do sprawności wymagał  przeprowadzenia kosztownej operacji (ok. 12 tys. zł), którą rodzice młodego piłkarza musieli sfinansować z własnych środków, ponieważ wykonania takiego zabiegu nie obejmuje ubezpieczenie, a przy refundacji w ramach NFZ Bartosz musiałby na operację czekać ponad 10 miesięcy.

Burmistrz Józef Kaczmarek przekazał na leczenie Bartka 5000 zł (o czym pisaliśmy tutaj), a niedawno w akcję włączyła się firma K-Flex. Za wykonaną, drobną pracę pan Dyrektor Grubner przekazał na rehabilitację chłopca 3600 zł, którą w dniu dzisiejszym kapitan drużyny wręczył koledze.

Emocji i dobrej zabawy było mnóstwo i oto też chodziło. Z jednej strony był sport, integracja, a z drugiej to co najważniejsze – pomoc. Aktywność fizyczna oraz zdrowa rywalizacja w połączeniu z wielkim sercem potwierdziły dużą wrażliwość na los drugiego człowieka.

Wydarzeniu towarzyszył poczęstunek dla wszystkich wspierających Zbyszka, zorganizowany przez sponsorów: PGK „Termy Uniejów, Zakład Rzeźniczo-Wędliniarski p. Stanisława Katuszę i GS Samopomoc Chłopską, KGW Domanin i Marcina Jankowskiego, którzy zapewnili przekąski z grilla. Przy grillu  była również puszka, którą na koniec przekazano panu Zbyszkowi. Wszystkim uczestnikom Turnieju serdecznie dziękujemy. Uczestnicy wszyscy razem i każdy z osobna pokazali, że są ludźmi o wielkich sercach, zdolni by dać cząstkę siebie drugiemu człowiekowi.

Organizatorami turnieju byli Urząd Miasta w Uniejowie wraz z burmistrzem, PGK Termy Uniejów oraz Stowarzyszenie Aktywni.

Panu Zbyszkowi życzymy wytrwałości w dążeniach do zdrowia i odwagi w starciach z przeciwnościami losu. Trzymamy kciuki za powodzenie leczenia i rehabilitacji, a także dziękujemy za obecność podczas Turnieju. Wciąż można wspomóc zbiórkę pieniędzy na leczenie dla Zbyszka: Razem o zdrowie dla Zbyszka

A.Ow.

 

Lato z TVP 3 – nowy projekt z wizytą w Uniejowie

Lada chwila rozpoczynają się wakacje. TVP3 Łódź przygotowuje ciekawą propozycję na lato. Dziennikarze wyruszą w poszukiwaniu ciekawych miejsc, które warto uwzględnić planując wakacyjne podróże. W sobotę odwiedzą Uniejów.

TVP3 przygotowuje letnią ramówkę dla anteny ogólnopolskiej – TVP Regionalna będzie realizować audycje, studia wakacyjne w całej Polsce.

W każdy weekend począwszy od 12 czerwca do 29 sierpnia dziennikarze przemierzą Polskę prezentując ciekawe zakątki naszego kraju. Na trasie znajdą się m.in. Kraków, Gdańsk, Wrocław, Kazimierz, Olsztyn, Białystok, Szczecin, Zielona Góra, Toruń, Bydgoszcz, Toruń Zamość itd. Letnia propozycja TVP3 będzie doskonałą okazją, by lepiej poznać Polskę i odkryć nieoczywiste atrakcje turystyczne.

Na sobotę 19 czerwca zaplanowano Łódź i okolice. Studio plenerowe będzie nadawać z uniejowskiego kompleksu termalnego.

Na wejścia antenowe prosto z Uniejowa zapraszamy w następujących godz.: 8.30, 9.30, 13.30, 14.35, 15.50, 16.30.

A.Ow.

 

Muzyczne rozpoczęcie lata

Pod hasłem Muzyczne Rozpoczęcie Lata, po raz pierwszy w tym roku w Uniejowie, odbyło się plenerowe wydarzenie muzyczne.

 

Lockdown zastopował branżę muzyczną na kilka miesięcy. Ostatnie koncerty miały miejsce we wrześniu zeszłego roku. Artyści przez ten czas nie mieli możliwości zaprezentowania się przed widownią.  Obie strony bardzo się za sobą tęskniły. Powolne luzowanie obostrzeń spowodowało, że możliwe stało się organizowanie niedużych wydarzeń z ograniczoną liczbą widowni.

Korzystając z okazji, Burmistrz Uniejowa wraz z Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Kultury w Uniejowie, w miniony piątek, zaprosili mieszkańców na Muzyczne Rozpoczęcie Lata. Na scenie rozstawionej przy deptaku TERM UNIEJÓW zaprezentowały się nasze rodzime zespoły oraz gwiazda z podhala – zespól Tatrabalkan.

Koncert rozpoczął Zespól Śpiewaczy „Włościanki” z Wielenina. Panie oraz występujący w zespole panowie przypomnieli nam jak brzmią melodie ludowe sięgając swoim repertuarem do polskich przyśpiewek. Zaraz po nich na scenie zaprezentowały się nasze dwie orkiestry: Orkiestra OSP Spycimierz oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta ZHP-OSP z Uniejowa. W  repertuarze można było usłyszeć charakterystyczne dla orkiestr marsze, ale również muzykę filmową i rozrywkową.

Z miejscowych zespołów wystąpił również G.D.P. SQUAD, który jak pokazał występ ma całkiem spore grono swoich sympatyków.  Zresztą nie bez powodu. Wszyscy mamy w pamięci, jak zespół został doceniony przechodząc do półfinału programu „ Must be the music”. Koncert zakończył Band Uniejów – nowa formacja dęta, która co należy pochwalić, zgromadziła w swoich szeregach znaczne grono muzykujących pań.

 

Gościem specjalnym wydarzenia  był zespół góralski Tatrabalkan. Grupę założyli muzycy z podhala: Andrzej Polak, Małgorzata Polak, Przemysław Wesołowski, Stanisław Galica, Piotr Kret, Paweł Szaflarski, Robert Czech oraz Jan Trebunia Tutka, który już po raz kolejny gościł w Uniejowie z muzycznym projektem. Warto nadmienić, że zespół w tym składzie wystąpił po raz pierwszy, a zaprezentowane w Uniejowie utwory niedługo znajda się na debiutanckiej płycie formacji. Górale zagrali z charakterystyczną dla siebie energię. Jak wskazuje nazwa zespołu, muzycy zabrali nas w podróż, która zaczynając się w polskich Karpatach przeniosła słuchaczy po muzycznych zakamarkach Bałkanów.

Tego dnia dla mieszkańców atrakcję przygotowało również Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „TERMY UNIEJÓW”, które zaprosiło wszystkich mieszkańców na grilla. Dzięki uprzejmości TERM, każdy, kto odwiedził ogródek gastronomiczny, mógł skosztować dania z grilla za symboliczną złotówkę. Promocja cieszyła się dużym powodzeniem.

Wśród osób, które zechciały skorzystać z oferty kulturalnej i gastronomicznej było widać wielką radość ze wspólnego spotkania. I choć trudno mówić o przełomie w luzowaniu obostrzeń, to z optymizmem patrzymy w przyszłość mając nadzieję na to, że w tym sezonie będziemy mogli jeszcze nie raz spotkać się na różnego rodzaju wydarzeniach.

 

Pomoc żywnościowa z Banku Żywności

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Uniejowie w 2021 r. przystąpił do realizacji kolejnego programu „Pomoc Żywnościowa Banku Żywności. Podprogram 2020”.

W 2021 r. pomoc żywnościowa w postaci paczek żywnościowych przekazywana jest dla osób spełniających kryteria kwalifikowalności do statusu osoby najbardziej potrzebującej. Dotyczy to osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, spełniających kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej, których dochód nie przekracza 220% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej. Są to: 1 542,20 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 1 161,60 zł dla osoby w rodzinie. W celu zakwalifikowania się do otrzymania żywności należy zgłosić się do Ośrodka Pomocy w Uniejowie, ul. Orzechowa 6.

W ramach programu realizowane są również zajęcia dla osób zakwalifikowanych do projektu. Mają one formę bezpłatnych szkoleń lub warsztatów. Do udziału w działaniach towarzyszących ma prawo każda osoba, która otrzymała skierowanie z Ośrodka Pomocy do odbioru wsparcia żywnościowego w ramach POPZ.

(J. Figurska)

 

źródło: Gmina Uniejów

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ