W niedzielne popołudnie 25 sierpnia 2024 r. na terenie parku w Nerze świętowano koniec żniw.
Uroczystości rozpoczęto korowodem dożynkowym, który w asyście pocztów sztandarowych przemaszerował na teren parku, gdzie odbyła się polowa Msza Święta celebrowana przez ks. Janusza Szeremetę-Proboszcza Parafii Wartkowice, ks. Roberta Nawrockiego-Proboszcza Parafii Dzierżawy oraz ks. Rafała Dąbrowskiego-Proboszcza Parafii Leźnica Wielka. Podczas mszy podziękowano za tegoroczne plony oraz pobłogosławiono dary i wieńce wyplecione z tegorocznych zbóż.
Honory tegorocznych Starostów gminnych pełnili: Pani Urszula Bamberska z Konopnicy i Pan Leszek Rulka z Sędowa. Natomiast Starostami parafialnymi byli Państwo Sabina i Mirosław Balcerzak z sołectwa Spędoszyn-Kolonia.
Starostowie dożynek gminnych przekazali dożynkowy bochen chleba Wójtowi, który został podzielony wśród przybyłych gości. A tradycyjny obrzęd dożynkowy poprowadził Zespół Śpiewaczy „Polesianki”.
Nieodzownym symbolem zakończenia żniw są wieńce dożynkowe. Na tegoroczne uroczystości trudu ich wykonania podjęli się mieszkańcy sołectw: Dzierżawy, Pełczyska, Spędoszyn-Kolonia, Tur, Zalesie oraz Koła Gospodyń Wiejskich: „Fajne Babeczki” z Chodowa, „Róże Wioski” Kłódno, z Konopnicy, „Sędowianki” z Sędowa, z Wartkowic oraz „Skarby Wsi” Wólka. Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy wygrał wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Sedowianki” z Sędowa i to on będzie reprezentował Gminę Wartkowice na Dożynkach Powiatowych, w dniu 15 września w Poddębicach.
W tegoroczne uroczystości aktywnie włączyły się instytucje, organizacje oraz stowarzyszenia przygotowując stoiska informacyjno-promocyjne, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Swoje stoiska wystawili: Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Poddębicach, Nadleśnictwo Poddębice, Bank Spółdzielczy w Wartkowicach, Spółdzielnia Mleczarska „MLECZWART” w Wartkowicach, Lokalna Grupa Działania „PRYM” i Rybacka Lokalna Grupa Działania z ”IKRĄ”, Stowarzyrzenie Gospodarczo-Edukacyjne Warsztat Terapii Zajęciowej w Wilkowicach, Masarnia Łukasz Gołygowski w Plewniku, Zakład Rzeźniczo-Wędliniarski Stanisław Katusza w Białej Górze, Rejonowe Koło Pszczelarskie reprezentowane przez Bolesława Cięciela, Pasieka Jezzowa Tadeusza Samarzewskiego, Pasieka z miodami Marka Polipowskieg
w ramach edukacji ekologicznej mieszkańców gminy Wartkowice zostały utworzone 3 stoiska ekologiczne. Przygotowane stoiska miały za zadanie przybliżyć pojęcie ekologii, ale przede wszystkim szeroko rozumiane zagadnienia związane z ochroną środowiska i zachowaniami nacechowanymi troską o naturę. Każdy z uczestników miał możliwość sprawdzenia ile energii potrzeba aby zniszczyć butelkę plastikową Pet czy napędzić autko w wyścigach. Wytworzona energia pochodzi tylko i wyłącznie z siły mięśni uczestnika. Dla nieco młodszych uczestników przygotowano stoisko gdzie można było stworzyć własną grę, zrobić breloczek, a także dowiedzieć się jak postępować z odpadami, jak zapobiegać ich powstawaniu i jak ponownie je wykorzystać.
Podczas wydarzenia nie zabrakło smacznych i tradycyjnych rarytasów, o które zadbały Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Wartkowice, „MASARNIA” Łukasz Gołygowski, Zakład Rzeźniczo Wędliniarski Stanisława Katuszy, Spółdzielnia Mleczarska „MLECZWART”.
Na najmłodszych uczestników wydarzenia czekało wiele atrakcji w strefie animacji, gdzie mogli skorzystać z gry terenowej laserowy paintball, dmuchańców, gier i zabaw prowadzonych przez animatorów.
Uczestnikom dożynek czas umiliły występy dzieci z Publicznego Przedszkola w Wartkowicach, Publicznego Przedszkola w Drwalewie, Punktu Przedszkolnego w Pełczyskach, z oddziału przedszkolnego działającego przy Szkole Podstawowej w Kłódnej oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej w Wartkowicach.
Na scenie wystąpiła również Kapela FAKIRY z Piotrkowa Trybunalskiego, gwiazdą wieczoru był zespół MASTERS, a do wspólnej zabawy uczestników dożynek porwał zespół DJ-SKI Power of Music.
Galeria zdjęć
źródło: Gmina Wartkowice