Komenda Powiatowa Policji w Poddębicach prowadzi działania profilaktyczne w celu uświadamiania młodzieży o szkodliwości zażywania substancji psychoaktywnych. Spotkania z rodzicami oraz pedagogami mają zwrócić uwagę na ten problem oraz pomóc w rozpoznaniu, czy podopieczny mógł mieć kontakt z narkotykami. Na co powinno się zwrócić uwagę oraz co powinno zaniepokoić w zachowaniu dziecka. Warto przeczytać.
Pamiętajmy, że narkotyki i dopalacze to trucizna i każde jej zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia. Dbając o bezpieczeństwo naszych bliskich i przyjaciół, nie pozwólmy im przyjmować substancji, których pochodzenia i składu nie znają. Reagujmy i sami stanowczo odmawiajmy, gdy ktoś namawia nas na dopalacze. Nigdy nie wiemy, jak organizm ludzki zachowa się po zażyciu nawet najmniejszej dawki takiej substancji chemicznej. Jeżeli ktokolwiek z Państwa podejrzewa, że ma do czynienia z osobą pod wpływem narkotyków czy nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, powinien natychmiast wezwać pomoc lekarską oraz o sytuacji powiadomić policję.
Przypominamy, że dopalacze to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia! To substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu. Mają postać tabletek, proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek, czy naklejek tzw. „tatuaży”. Sprzedawane są w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.
Na co powinno się zwrócić uwagę, co powinno zaniepokoić rodzica /opiekuna:
- wygląd oczu (zaczerwienione spojówki lub brzegi powiek, łzawienie, opadnięcie powieki, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt);
- złe samopoczucie, brak chęci do życia, depresja;
- stany euforyczne, gadatliwość a następnie otępienie i apatia;
- zmiana nawyków żywieniowych – brak apetytu lub objadanie się;
- kłopoty w szkole, wagary, pogorszenie ocen;
- próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki;
- nieuzasadnione ataki złości, agresji;
- wychodzenie z domu na krótko, poprzedzone dzwonkiem domofonu lub telefonem od nieznanej osoby;
- wprowadzenie do słownictwa nowych zwrotów, często niezrozumiałych dla dorosłych, tzw. slangu narkotykowego;
- pojawienie się w domu nowych akcesoriów, typu lufki, sreberka, małe woreczki z zamknięciem strunowym, tzw. dilerki, itp.;
- zmiana zapachu ciała.
Do najczęściej spotykanych skutków pojawiających się w trakcie i po zażyciu tzw. dopalaczy możemy zaliczyć:
- bóle głowy, migrena;
- kołatanie serca (przyspieszone tętno często sięgające 200, duszności, ból w klatce piersiowej;
- agresja, zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenie rąk;
- nudności, wymioty, biegunka;
- zmęczenie, osłabienie, brak zdolności koncentracji;
- reakcje alergiczne;
- myśli samobójcze, omamy;
- napady leku, halucynacje;
- nadmierna wrażliwość na dźwięki i światło.
Gdzie szukać pomocy:
800 060 800 Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego
116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
800 12 12 12 Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
mł.asp. Sylwia Kaźmierczak
STOP przemocy domowej
Trwała i pozytywna zmiana dla osób doznających przemocy jest możliwa. Zbiorem takich cennych historii jest ogólnopolski konkurs „Policjant, który mi pomógł”. Co było konieczne, by przerwać spirale krzywd, opowiadają trzy kobiety, które doświadczyły przemocy domowej oraz laureaci konkursu, który w 2022 r. obchodził swoją 15. edycję.
Czas trwania podcastu: 33 minuty
Relacja z jubileuszu konkursu „Policjant, który mi pomógł”.
Konkurs „Policjant, który mi pomógł” – regulamin i formularz zgłoszeniowy
Muzyka: „Slow Motion Cheerleader” Cleveland/Dente/Lewis/Whittington, „Where Is Life” Suescun, „Health And Wellness” Ellis
Nagranie audio STOP przemocy domowej
Pobierz plik STOP przemocy domowej (format mp3)
Rozmowy z uczniami o cyberzagrożeniach
Internet stał się nieodłącznym elementem życia społecznego, rozrywki, zdobywania wiedzy oraz robienia zakupów. Wszystko za sprawą jego potencjału oraz powszechnego dostępu. Pomimo tego, że przynosi ludziom wiele korzyści, łatwość komunikacji i szybki dostęp do informacji, niesie również za sobą wiele zagrożeń. I to był główny temat spotkania poddębickich policjantów z uczniami Szkoły Podstawowej w Domaniewie.
Mundurowi podczas prelekcji o cyberzagrożeniach zwracają uwagę słuchaczy na coraz częściej występujące zjawisko uzależnienia się od „życia w sieci”. Jedną z najaktywniejszych grup społecznych korzystających z Internetu są uczniowie z każdej grupy wiekowej. Młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy z konsekwencji wynikających z braku wystarczającej wiedzy dotyczącej zagrożeń związanych z cyberprzestępczością, ryzykownym zachowaniem w sieci, a przede wszystkim możliwością uzależnienia się od świata wirtualnego i jego pokus. Praktycznie niezbędnym stało się korzystanie ze środków elektronicznego przekazu na każdej płaszczyźnie codziennego życia: w pracy i edukacji, zatem ryzyko kontaktu z cyberzagrożeniami i uzależnieniem od Internetu znacznie się zwiększyło. Aby uświadomićo tym jak największą grupę osób, mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach realizują regularnie prelekcje z młodzieżą z terenu powiatu. 28 marca 2023 roku policjanci przestrzegali uczniów przed konsekwencjami związanymi z nieprawidłowym korzystaniem z portali społecznościowych, informowali o prawnych aspektach funkcjonowania w sieci, poruszając przy tym inne, równie ważne tematy: osamotnienie, izolacja, zmęczenie, pogorszenie relacji z rodziną i znajomymi. Odrzucenie dawnych zainteresowań to cena jaką płacimy za nadmierne używanie komputerów i telefonów. Problem ten jest często niezauważany i bagatelizowany, w związku z czym policjanci w trakcie spotkania zwrócili na to szczególną uwagę. Przypomnieli, że nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie komputera i jakie ma intencje oraz przestrzegali przed spoufalaniem się z nowo poznanymi osobami. Uczniowie dowiedzieli się jakie są czynniki determinujące agresję wśród młodych ludzi oraz jak sobie radzić z hejtem. Mundurowi nadmienili przy tym, że takie zachowania mają swoje konsekwencje prawne i należy mieć świadomość, że w sieci nikt nie jest anonimowy. Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniu i chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami.
mł.asp. Sylwia Kaźmierczak
źródło: https://poddebice.policja.gov.pl/