Grudzień to miesiąc wyjątkowy, ze względu na obchodzone w nim Święta Bożego Narodzenia. A Święta te, to czas życzliwości i wigilijnych spotkań. Jak co roku spotkania wigilijne organizowane są przez jednostki podlegające naszemu Powiatowi, a także przez inne instytucje i stowarzyszenia działające na jego terenie.
W piątek, 13 grudnia br., przy wigilijnym stole spotkali się podopieczni Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Pęczniewie. Oprócz dyrekcji, pracowników i rodziców wspólnie z podopiecznymi zasiedli przedstawiciele Powiatu: Małgorzata Komajda – Starosta Poddębicki oraz Sebastian Romanowski – Przewodniczący Rady Powiatu.
Także w piątek opłatkiem z druhami z Miejsko-Gminnego Zarządu OSP RP w Uniejowie podzielili się: Małgorzata Komajda – Starosta Poddębicki, Piotr Kozłowski – Członek Zarządu Powiatu oraz Danuta Pecyna – Radna Rady Powiatu Poddębickiego.
Na zaproszenie władz Międzynarodowego Stowarzyszenia IPA (International Police Assosciation), skupiających byłych i obecnych funkcjonariuszy policji oraz osoby cywilne wspierające tą organizację, w wojewódzkim spotkaniu wigilijnym, które odbyło się 14 grudnia w Poddębicach wzięli udział: Małgorzata Komajda – Starosta Poddębicki, Piotr Majer – Wicestarosta Poddębicki oraz Piotr Binder – Radny Rady Powiatu.
Następnie w to samo sobotnie popołudnie, odbyły się jasełka w Niewieszu, przygotowane przez Stowarzyszenie Promocji Niewiesza i Okolic oraz strażaków ochotników połączone z Wigilią, w których uczestniczyła Małgorzata Komajda – Starosta Poddębicki. Tego samego dnia w spotkaniu opłatkowym w Lipnicy udział wzięli: Andrzej Bartnik – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu oraz Beata Przybylska – Członek Zarządu Powiatu w Poddębicach.
W niedzielę, 15 grudnia, Wigilię przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Wilamowie, na zaproszenie których przybyła: Małgorzata Komajda – Starosta Poddębicki oraz Danuta Pecyna – Radna Powiatu Poddębickiego.
W dniu 17 grudnia br., na zaproszenie Dyrektora Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych i Rehabilitacyjnych w Stemplewie, w spotkaniu wigilijnym uczestniczyła Małgorzata Komajda – Starosta Poddębicki.
Czas wigilijnych spotkań – galeria
źródło: poddebicki.pl
źródło: Gmina Zadzim
Domowa spiżarnia – warsztaty kulinarne z KGW w Dalikowie
Projekt dofinansowano w ramach Programu Mikrogranty „Łódzkie na plus” 2019 realizowanego przez Centrum OPUS, finasowanego ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego oraz Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.
Wartość ogólna zadania: 5 066,60 zł
Źródła finansowania zadania:
– dotacja: 5 000,00 zł
– środki KGW: 66,60 zł
Zakres zadania:
- zakup mebli kuchennych, stołów i krzeseł
- warsztaty kulinarne „Domowa spiżarnia” (nauka samodzielnego przygotowywania domowych przetworów, takich jak dżemy, kompoty, suszone owoce dla dzieci itp., przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz sprawdzonych przepisów, wykład na temat wartości odżywczych i zdrowotnych przygotowywanych samodzielnie przetworów)
- zajęcia plastyczne dla dzieci „Domowa spiżarnia” (wykonanie ozdobnych czapeczek i naklejek na słoiki)
Termin realizacji: 2019 rok
Beneficjent zadania: Koło Gospodyń Wiejskich w Dalikowie
Uroczyste Jasełka w Przedszkolu
Najstarsze przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola w Uniejowie, w specjalnie przygotowanych strojach i scenografii nawiązującej do Betlejem przedstawiły sceny narodzin Jezusa.
Premierowe przedstawienie miało miejsce we wtorek 17 grudnia. Dwie grupy sześciolatków zaprezentowały Jasełka przygotowane przez panią Monikę Bartnik oraz Panią Ewę Urbaniak (scenariusz i reżyseria).
Wśród śpiewu aniołów do żłóbka przybyli pełni werwy pastuszkowie oraz Trzej Królowie, którzy złożyli pokłon i dary Nowonarodzonemu. Inscenizację przeplatały kolędy i pastorałki, które podkreślały świąteczną atmosferę.
Mali aktorzy z wielkim przejęciem i zaangażowaniem odgrywali swoje role prezentując umiejętności wokalne i recytatorskie. Jednym słowem spisali się na medal. Nic więc dziwnego, że publiczność oklaskiwała ich gromkimi brawami.
To niezwykle widowisko obejrzeli pozostali wychowankowie uniejowskiego przedszkola oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się m.in.: Zastępca Burmistrza Janusz Kosmalski, Radni Rady Miejskiej (Alicja Własny i Marianna Grubska) oraz emerytowani pracownicy przedszkola.
Jednym z punktów programu było przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju, które na ręce dyrektor Romany Kozińskiej złożyła druhna Martyna z Hufca ZHP w Uniejowie. Tegoroczne hasło dla międzynarodowej sztafety przekazywania Płomienia brzmi: „Światło, które daje moc”. Tej mocy, która rozświetla, łączy i zachęca do czynienia dobra życzyła wszystkim zebranym druhna.
Wydarzenie zwieńczyło wzajemne składanie życzeń i dzielenie się opłatkiem. Wykonawcy i pozostałe przedszkolaki otrzymali upominki wręczone przez opiekunki, przedstawicielki rady rodziców i radną miejską Alicję Własny.
Pani Dyrektor Romana Kozińska oraz Zastępca Burmistrza życzyli wszystkim obecnym zdrowych i spokojnych Świąt, spędzonych w rodzinnej atmosferze oraz pomyślności w Nowym Roku. Wszystkim przedszkolakom należą się ogromne pochwały za zaangażowanie, nauczone perfekcyjnie wierszyki, kolędy i pastorałki, dzięki którym stworzyły wspaniałą, świąteczną atmosferę i podbiły serca całej widowni.
Samo wydarzenie pokazało natomiast, że wspólne spotkania, przeżycia emocje zbliżają ludzi, a dzieciom pokazują jak ważna jest tradycja świąt Bożego Narodzenia i jak bardzo rodzinne jest to święto.
A.Ow.
Podziękowanie od Marcelka i Jego Mamy
Marcel Antoniak wygrał ciężką walkę z nowotworem, ale zmaga się na co dzień ze skutkami leczenia onkologicznego. Przeżył trzy udary niedokrwienne mózgu i cierpi na padaczkę, dlatego nadal niezbędna jest systematyczna rehabilitacja i praca przy rozwoju chłopca.
Marcel i Jego Mama składają serdeczne podziękowania wszystkim Mieszkańcom Gminy Uniejów, którzy wsparli akcję zbierania nakrętek. Środki pozyskane z ich sprzedaży pomogły sfinansować niezbędne leczenie Marcelka. Szczególne wyrazy wdzięczności za niesamowite zaangażowanie kierują do: Nauczycieli, Pracowników oraz Uczniów szkół w Uniejowie, Wieleninie i Wilamowie, Przedszkola Miejskiego w Uniejowie, Urzędu Miasta, Koła Gospodyń Wiejskich w Wilamowie oraz Restauracji „Wabik”. Dziękujemy – to dla nas wiele znaczy!
Aby Marcel miał szansę na samodzielne życie, nadal potrzebuje kosztownej rehabilitacji, której rozmiary przekraczają możliwości jakiegokolwiek domowego budżetu. Dlatego rodzina chłopca zwraca się z prośbą o przekazanie 1% podatku na terapię i dalszą rehabilitację chłopca:
Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym „Kawałek Nieba”
KRS 0000382243 z tytułem: 2008 pomoc dla Marcela Antoniaka
źródło: Gmina Uniejów