„CHWAŁA POKONANYM, LECZ NIE ZWYCIĘŻONYM”

0
21
views

W mroźne poniedziałkowe przedpołudnie – 4 grudnia br., nieopodal miejscowości Jeżew, odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Powstańców Styczniowych Oddziału Żandarmerii Narodowej poległych między Kłoniszewem a Jeżewem w dniu 4 grudnia 1863 roku. Pomysłodawcą i inicjatorem wydarzenia było Towarzystwo „Strzelec”, przy udziale i pomocy Gminy Zadzim. Tablica pamiątkowa została dofinansowana z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego.

Opis historyczny wydarzeń z Powstania Styczniowego, które rozegrały się na terenie gminy przedstawił współpracujący z Towarzystwem „Strzelec” Pan Piotr H. Rodziewicz. Jak podają źródła historyczne, oddziałem liczącym 62 kawalerzystów dowodził Kapitan Jan Birtus. Na wieść o zbliżaniu się nieprzyjaciela podzielił oddział na dwie części. Bagaże z połową ludzi puścił w jednym kierunku, a sam wyjechał moskalom naprzeciw. Już w pierwszym starciu zginęło 6 osób, 7 zostało rannych. Pozostali rzucili się do ucieczki. Kapitan Birtus dostał się do niewoli Został rozstrzelany 8 grudnia w Łodzi.

Na uroczystość licznie przybyli goście, a wśród nich między innymi: przedstawiciele władz samorządu województwa, powiatu i gminy Zadzim, przedstawiciele IPN, Wojewódzkiego Centrum Rekrutacji w Łodzi, Lasów Państwowych, Proboszcz Parafii Małyń, delegacje pobliskich jednostek OSP i sołectw, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Zadzimiu i Szkoły Podstawowej w Zygrach, mieszkańcy gminy i pasjonaci historii. Przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Bardzo dziękujemy Działaczom Towarzystwa „Strzelec” za tę piękną inicjatywę, dzięki której na terenie naszej gminy powstało kolejne miejsce pamięci narodowej.

źródło: Gmina Zadzim

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ