BYĆ KOBIETĄ W… POLICJI

0
48
views

W tym roku obchodzimy 95. rocznicę powołania Policji Kobiecej. 26 lutego 1925 roku ówczesny minister spraw wewnętrznych – Cyryl Ratajski – polecił utworzyć policję kobiecą. Na czele brygady sanitarno-obyczajowej stanęła Stanisława Filipina Paleolog. Żeby zostać policjantką, należało sprostać wielu wymogom. Do służby przyjmowano wyłącznie panny lub bezdzietne wdowy w wieku od 25 do 45 lat. Kandydatki musiały odznaczać się nienaganną opinią i zobowiązać się, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat nie wyjdą za mąż. Jesteście ciekawi jak jest teraz? Zapraszamy 21 lutego do łódzkiej Manufaktury.

Będziemy czekać na  stanowisku prasowym, gdzie uczestniczki będą mogły zobaczyć jak pracują rzecznicy prasowi i porozsmawiać o ich pracy.  Warto odwiedzić stanowisko z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, gdzie będzie funkcjonariuszka Policji- ratownik medyczny, stoisko Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi w zakresie udzielania informacji nt. doboru do służby w Policji i na stanowiska służby cywilnej,  Laboratorium Kryminalistycznego, gdzie kobiety wskażą jak pracują m.in. przy badaniach daktyloskopijnych czy badaniu pisma ręcznego, stanowisko kobiet pełniących służbę w Oddziale Prewencji Policji w Łodzi – prezentacja sprzętu, stanowisko dla funkcjonariuszki przewodnika z psem policyjnym, pokaz tresury i wyszkolenia psa policyjnego,  Wydziału Ruchu Drogowego – pokazanie kobiet pracujących w WRD, sprzęt (videorejestrator, alcoblow, motocykl, kamizelki odblaskowe itp.). Zapraszamy na spotkanie z policjantkami z Wydziału Prewencji, które realizują zadania z zakresu działań profilaktycznych z dziećmi i młodzieżą. Będzie mozna także porozmawiać z policjantkami z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi zajmującymi się problemami rodzinnymi, procedurą Niebieskiej Karty itp.

W programie przewidujemy także pokazy sztuk walki i taktyki Policyjnej.

O godzinie 19:00 życzenia złozy osobiście Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi.

W tym roku obchodzimy rocznicę 95-lecia Policji Kobiecej.  26 lutego 1925 roku ówczesny minister spraw wewnętrznych – Cyryl Ratajski –  polecił utworzyć policję kobiecą. Na czele brygady sanitarno-obyczajowej stanęła Stanisława Filipina Paleolog.

Policja Państwowa została powołana ustawą z dnia 24 lipca 1919 roku. I choć nie było żadnych formalnych przeszkód, by kobiety pełniły służbę w Policji, zawód policjanta uważano za profesję typowo męską i nie przyjmowano kobiet w policyjne szeregi. Początki  Policji  nie były łatwe – był to czas tworzenia się nowego państwa. Policjanci musieli mierzyć się z różnymi przestępstwami, które coraz częściej dotykały kobiet oraz dzieci. Mężczyźni nie do końca radzili sobie z takimi zagrożeniami, jak sutenerstwo czy handel kobietami i dziećmi. Pod wpływem rezolucji VI Międzynarodowego Kongresu w sprawie Zwalczania Handlu Kobietami i Dziećmi ówczesny minister spraw wewnętrznych  polecił utworzyć policję kobiecą.

Panna lub bezdzietna wdowa w wieku od 25 do 45 lat

Żeby zostać policjantką, należało sprostać wielu wymogom. Do służby przyjmowano wyłącznie panny lub bezdzietne wdowy w wieku od 25 do 45 lat. Kandydatki musiały odznaczać się nienaganną opinią i zobowiązać się, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat nie wyjdą za mąż. Wymogiem do wstąpienia do służby były także dobry stan zdrowia, krótkie włosy oraz co najmniej 164 cm wzrostu.

Kobieca brygada sanitarno-obyczajowa liczyła początkowo 18 nieumundurowanych funkcjonariuszek. Ich głównym zadaniem było zwalczanie przestępstw przeciwko kobietom: handlu ludźmi, stręczycielstwa, sutenerstwa czy przestępstw popełnianych na tle seksualnym. Zajmowały się także przestępstwami przeciwko rodzinie i opiece oraz przestępstwami nieletnich. Zaczęły rozwijać działalność o charakterze typowo prewencyjnym, której celem była eliminacja zagrożeń wśród dzieci, młodzieży i kobiet.

15 kwietnia 1925 roku rozpoczął się 3 miesięczny kurs dla 30 pierwszych kandydatek do służby. Po szkoleniu absolwentki kursu trafiły do Urzędu Śledczego m. st. Warszawy i do policji kryminalnej w Łodzi. Do wybuchu II wojny światowej zorganizowano jeszcze kilka kursów. Policja kobieca w II RP rozwijała się bardzo dobrze i była wysoko ocenia na całym świecie.  Polskie policjantki zaangażowane były w zwalczanie przestępczości kryminalnej ale podejmowały także działania prewencyjne co wówczas było wyjątkiem.  Nawet w Anglii , która uchodzi za kolbkę policji kobiecej policjantki pełniły raczej role opiekunek społecznych. W Polsce nosiły broń, przesłuchiwały podejrzanych, prowadziły prace operacyjną.

26 lutego 2020

Przez dziewięćdziesiąt pięć lat zmieniło się wiele. Podczas rekrutacji do służby w policji kobiety muszą sprostać takim samym wymaganiom, jak mężczyźni. W dzisiejszych czasach  kobiety wykonują zadania służbowe we wszystkich pionach: prewencyjnym, wspomagającym oraz kryminalnym. Zajmują stanowiska na różnych szczeblach hierarchii służbowej.

Aktualnie w Łódzkim Garnizonie Policji na blisko 6000 funkcjonariuszy i ponad 1600 pracowników cywilnych zatrudnionych jest ponad 1200 policjantek i ponad 1000 kobiet na stanowiskach cywilnych. 139 policjantek jest oficerami, 510 podoficerami, 379 znajduje się w korpusie aspirantów a 176 szeregowych.17 z nich zajmuje kierownicze stanowiska takie jak naczelnicy wydziałów czy komendanci i ich zastępcy. Ponad 1400  ma wyższe wykształcenie. Wiele osiąga sukcesy zarówno zawodowe jak i osobiste. Mamy w naszych szeregach  mistrzynie świata i Europy w Taekwon-Do jak i bohaterki codziennego dnia służby , które chociażby ratują pogorzelca  wynosząc z pożaru lub udzielając pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia dziecka.

Podobnie jak pierwsze policjantki także dziś kobiety doskonale sprawdzają się w działaniach skierowanych do dzieci i młodzieży – są policyjnymi profilaktykami, zajmują  się tematyką przestępczości nieletnich,  kobietami pokrzywdzonymi przestępstwem. Są także ekspertami w laboratorium kryminalistycznym, pełnią służbę w ogniwie policji konnej, dbają o bezpieczeństwo ruchu drogowego, prowadzą czynności dochodzeniowo-śledcze, są przewodnikami psów, pełnią służbę patrolowo-interwencyjną, są dzielnicowymi, pracują jako psycholożki, dyżurne czy ratowniczki medyczne. Często godzą trudne role policjantki i strażniczki ogniska domowego.

W  Policji pracuje także cała rzesza kobiet-pracownic cywilnych, które na co dzień wspomagają służbę policjantów. Pracują w głównie w pionie logistycznym, dbają o finanse, zaopatrzenie, kwestie kadrowe czy obsługę interesantów.

Jeśli jesteś kobietą i zastanawiasz się czy służba w Policji to dobry wybór, odpowiadam, że płeć nie jest determinantem tej decyzji. Na pewno musi to być świadomy wybór poparty indywidualnymi predyspozycjami i umiejętnościami pracy w zespole. Słuzba w Policji wiąże się z wieloma  wyrzeczeniami ale często też satysfakcją z udzielonej komuś pomocy porównywalną z nielicznymi innymi zawodami.

 

DOBOROWY CZWARTEK

Myśleliście kiedykolwiek o służbie w policji, ale nic o niej nie wiecie? Zastanawiacie się co należy zrobić żeby służyć w policji, albo czy nadajecie się do tego, żeby swoje życie związać z pracą w formacji mundurowej? Teraz wszyscy zainteresowani służbą w naszych szeregach mogą przyjść do nas w każdy pierwszy czwartek miesiąca i dowiedzieć się wszystkiego na temat pracy i procesu doboru do Policji. Uwaga: NA TERENIE ŁODZI DYŻURY BĘDĄ ODBYWAĆ SIĘ W PIERWSZY CZWARTEK MIESIĄCA w godz. 14:00 – 16:00 w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi przy ul. Lutomierskiej 108/112

We wszystkich komendach miejskich i powiatowych policji w godzinach popołudniowych będzie odbywał się specjalny „DOBOROWY DYŻUR”. Podczas tego dnia będzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat doboru do służby w policji. Wszystkie osoby zainteresowane pracą w naszych szeregach będą mogły bliżej zapoznać się z procedurą rekrutacji, a także przyjrzeć się poszczególnym jej etapom. Osoby zainteresowane będą mogły dowiedzieć się o zakresie działania i pracy poszczególnych pionów w naszej formacji. Będzie można także złożyć dokumenty niezbedne do rozpoczęcicia rekrutacji i uzyskać pomoc w ich wypełnieniu.

Zainteresowana spotkaniami osoba może się zgłosić w każdy pierwszy czwartek miesiąca do dowolnej jednostki policji w województwie łódzkim. .

Poniżej kryteria przyjęcia do służby w Policji, a także omówienie poszczególnych etapów rekrutacji:

http://lodzka.policja.gov.pl/el6/sluzb/dobor-do-sluzby-w-polic/rekrutacja/811,Rekrutacja.html

Przyjdźcie do nas osobiście i dowiedzcie się wszystkiego jak zostać jednym z NAS.

Szczegóły na naszym doborowym Facebooku i Instagramie:

http://@Zostań Łódzkim Policjiantem #ZostańŁódzkimPolicjantem

Uwaga!!!

NA TERENIE ŁODZI DYŻURY BĘDĄ ODBYWAĆ SIĘ W PIERWSZY CZWARTEK MIESIĄCA w godz. 14:00 – 16:00
w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi przy ul. Lutomierskiej 108/112

tel. 42 665 22 18 lub 42 665 13 50

e-mail: promocjakwp@ld.policja.gov.pl

Żródło: KWP w Łodzi

  • plakat doborowy policjanci przy radiowozie

 

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w tym roku potrwa od 21 do 28 lutego. To kolejna edycja akcji koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Obchody Tygodnia mają zwrócić uwagę na potrzeby ofiar przestępstw oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. Taką pomocą będą bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne udzielane w sądach, prokuraturach, komendach policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych. Porad udzielą prokuratorzy, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi oraz inni specjaliści.

Do działań włączyli się także poddębiccy policjanci. W tych dniach osoby potrzebujące pomocy prawnej mogą zgłosić się osobiście do jednostki Policji na ul. Targową 22 lub skontaktować się telefonicznie pod numerem telefonu 43 678-94-11.

 

Uwaga! Zmieniają się numery telefonów do jednostek Policji w całym kraju

Od poniedziałku 24 lutego br. zmienią się numery telefonów do Komend Policji w całym kraju. Aby dodzwonić się do jednostki Policji, zamiast numeru kierunkowego będzie trzeba wybrać wyróżnik MSWiA – 47. Ze względu na skalę przedsięwzięcia planowany jest 6-miesięczny okres, podczas którego równolegle będą funkcjonowały dotychczas używane numery lokalne.

Efektem uruchomienia wyróżnika będzie kompleksowa zmiana sposobu wybierania oraz kierowania połączeń dla stacjonarnych telefonów resortowych w tym Policji, która ma krytyczne znaczenie dla obywateli, ale również dla samych policjantów i pracowników Policji.

Wyróżnik AB=47 należy traktować jako jednolity numer kierunkowy do sieci resortowej w skali całego kraju. Do tej pory każda jednostka Policji zapewniała kierowanie ruchu pomiędzy publiczną siecią telekomunikacyjną (PSTN) a siecią resortową we własnym zakresie, co powodowało, że numeracja każdego z województw odzwierciedlała publiczną numerację opartą o podział na 49 stref numeracyjnych. Zmianie ulegnie sposób wybierania numeru resortowego z sieci publicznych stacjonarnych i komórkowych.

Postać numeru resortowego w sieci publicznej jako tzw. numer KNA (Krajowy Numer Abonenta):

KNA = AB SP xxx xx

47 SP xxx xx

 

Postać numeru resortowego w sieci międzynarodowej (Coutry Code dla Polski +48):

CC AB SP xxx xx

+48 47 SP xxx xx

 

Lp. Nazwa obszaru strefy numeracyjnej Wskaźnik
obszarów 
SP
1. mazowiecki 70
2. podlaski 71
3. warszawski 72
4. warmińsko-mazurski 73
5. pomorski 74
6. kujawsko-pomorski 75
7. wielkopolski 77
8. zachodniopomorski 78
9. lubuski 79
10. świętokrzyski 80
11. lubelski 81
12. podkarpacki 82
13. małopolski 83
14. łódzki 84
15. śląski 85
16. opolski 86
17. dolnośląski 87
18. sieci wydzielone i inne 6x

 

Ujednolicona w ten sposób numeracja dotyczy całej policyjnej sieci telekomunikacyjnej na terenie kraju i obejmuje wszystkie jednostki organizacyjne Policji (KGP, KSP, KWP, KMP, KPP, KP oraz Szkoły Policji) oraz inne podmioty z grupy MSWiA korzystające z zakresu numeracyjnego Policji.

Wdrożenie wyróżnika AB=47 planowane jest w terminie 24 lutego 2020 r.

Z uwagi na skalę wdrożenia oraz konieczność sukcesywnego wygaszania obowiązujących umów z operatorami sieci publicznych, jak również znaczenie dla funkcjonowania dla jednostek Policji planowany jest 6-miesięczny okres, podczas którego równolegle będą funkcjonowały dotychczas używane numery lokalne.

Przykład wykonywania połączenia na wybrany numer resortowy 123 24 w strefie Warszawy z sieci publicznych:

Obecny sposób wybierania numeru resortowego przez abonentów sieci publicznych krajowych Docelowy sposób wybierania numeru resortowego z sieci publicznych krajowych Obecny sposób wybierania numeru resortowego przez abonentów z sieci publicznych międzynarodowych Docelowy sposób wybierania numeru resortowego z sieci publicznych międzynarodowych
22 60 123 45

22 36 123 45

47 72 123 45 +48 22 60 123 45

+48 22 36 123 45

+48 47 72 123 45

 

 

źródło: poddebice.policja.gov.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ