Biała Barbórka w Poddębicach – INFO Z POWIATU

0
176
views

Biała Barbórka w Poddębicach

Dzisiaj „Barbórka”, czyli święto górników. Choć w naszej Gminie nie ma kopalni węgla, to są powody do świętowania, bo „Barbórkę” obchodzą pracownicy Geotermii Poddębice.

– Wydobywana spod ziemi woda termalna o temperaturze 71 stopni należy do kategorii kopalin, dlatego przedsiębiorstwa zajmujące się jej pozyskiwaniem są zakładami górniczymi – wyjaśnia Burmistrz Piotr Sęczkowski.

Wszystkim miejscowym górnikom składamy najlepsze życzenia, a Geotermii życzymy dalszego pomyślnego rozwoju.

– Po raz pierwszy poddębicka Barbórka miała miejsce w 2009 roku w trakcie wiercenia otworu geotermalnego – przypomina Prezes Geotermii Anna Karska.

Od tego czasu gminna spółka poszerza zakres działania. Woda termalna znalazła zastosowanie w ciepłownictwie, do celów spożywczych oraz produkcji kosmetyków. Wykorzystywana jest również w rehabilitacji i rekreacji. W tej ostatniej dziedzinie w przyszłym roku można się spodziewać jeszcze większego ożywienia ze względu na rewitalizowany kompleks geotermalny. Zobaczmy jak przebiega inwestycja przy ul. Mickiewicza w Poddębicach.

źródło: Gmina Poddębice

 

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Poddębicach zmieniają swoje otoczenie na lepsze!

   Uczniowie LO Poddębice wzięli sprawy w swoje ręce i jako grupa nieformalna „Licealiści na plus” przy wsparciu Stowarzyszenia ”Licealista” przygotowali projekt, który wychodzi naprzeciwko coraz bardziej wszechobecnemu zjawisku hejtu. Pomysł uzyskał dofinansowanie w konkursie Programu Mikrogranty „Łódzkie na plus” 2019 realizowanym przez Centrum OPUS, finansowanego ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego oraz Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wspólna inicjatywa okazała się strzałem w dziesiątkę. Świadczy o tym choćby fakt, że znalazła się wśród 180 dofinansowanych projektów na 1402 złożonych. Na czym polegała idea projektu „Stop hejt”? Na ścianie hali sportowej szkoły pojawiły się kolorowe graffiti będące odpowiedzią uczniów na obraźliwe hasła nawołujące do nienawiści, które wcześniej oszpecały budynek. Murale mają symbolizować otwartość na nieszablonowe działania, kreatywność i tolerancję. Ta estetyczna zmiana przestrzeni publicznej to tylko jedno z działań zaplanowanych w programie. Młodzież przeprowadziła cykl warsztatów dla swoich rówieśników na temat przyczyn i skutków używania mowy nienawiści i stosowania cyberprzemocy oraz uwrażliwiających na odczucia innych. Równolegle odbywały się spotkania przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach ze wszystkimi klasami poddębickiego liceum, podczas których informowano młodzież o konsekwencjach prawnych cyberprzemocy oraz hejtu.
Cel, który założyli sobie poddębiccy licealiści to zmniejszenie fali hejtu wśród młodzieży oraz zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat używania mowy nienawiści i agresji. Projekt miał na celu poprawić estetykę przestrzeni publicznej, co – jak widać na zdjęciach – udało się w 100%.
Projekt „Stop hejt” dofinansowano w ramach Programu Mikrogranty „Łódzkie na plus” 2019 realizowanego przez Centrum OPUS, finansowanego ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego oraz Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020.

Piotr Kowalczyk
LO Poddębice

 

Magdalena Stelmasiak

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Poddębicach zmieniają swoje otoczenie na lepsze! – galeria

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Poddębicach zmieniają swoje otoczenie na lepsze!

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Poddębicach zmieniają swoje otoczenie na lepsze!

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Poddębicach zmieniają swoje otoczenie na lepsze!

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Poddębicach zmieniają swoje otoczenie na lepsze!

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Poddębicach zmieniają swoje otoczenie na lepsze!

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Poddębicach zmieniają swoje otoczenie na lepsze!

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Poddębicach zmieniają swoje otoczenie na lepsze!

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Poddębicach zmieniają swoje otoczenie na lepsze!

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Poddębicach zmieniają swoje otoczenie na lepsze!

 

źródło: poddebicki.pl

 

JUBILEUSZ MAŁŻEŃSTWA 50 -lecia w GMINIE DALIKÓW

JUBILEUSZ  50-LECIA POŻYCIA MAŁŻEŃSKIEGO W GMINIE DALIKÓW

              W dniu 26  listopada  2019 roku w  sali Urzędu Gminy w Dalikowie odbyło się uroczyste wręczenie medali nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za DŁUGOLETNIE POŻYCIE MAŁŻEŃSKIE – 50 lecie /dla następujących par/:

– Jan i Zuzanna Kisserowie;
– Eugeniusz i Teresa Pawlakowie;
– Stanisław i Anna Steglińscy;
– Józef i Urszula Stolarscy;
– Janusz i Marianna Targalscy;   

Uroczystego aktu dekoracji medalami nadanymi przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za DŁUGOLETNIE POŻYCIE MAŁŻEŃSKIE dokonał Wójt Gminy Dalików – Pan Radosław Arkusz.

Jubilatom wręczono odznaczenia, listy gratulacyjne, symboliczne upominki oraz kwiaty.

Tegoroczną uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich w Łodzi Pani Małgorzata Wójcik-Powłoka, Wicestarosta Poddębicki –  Pan Piotr Majer, Przewodniczący Rady Gminy –  Pani  Danuta Walczak, Skarbnik Gminy Dalików – Pani Wioletta Krokosz, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Dalikowie – Pani Beata Olejniczak.  Jubilaci otrzymali także Listy  gratulacyjne z Biura Posła Piotra Polaka.

Całą uroczystość uświetniała orkiestra “Dalikowiacy” i zespół  „Jawor” ze Złotnik.

źródło: Gmina Dalików

 

Nieruchomości stanowiące własność Gminy Wartkowice przeznaczonych do wydzierżawienia

Wykaz nieruchomości stanowiących własność Gminy Wartkowice, położonych na terenie gminy Wartkowice przeznaczonych do wydzierżawienia w trybie przetargu ustnego nieograniczonego.

Ogłoszenie do pobrania

Aneta Owczarzak
źródło: Gmina Wartkowice

IV Międzynarodowe Forum Inteligentnego Rozwoju

Unikalne wydarzenie gospodarcze, poświęcone innowacjom, które każdej jesieni tworzy platformę transferu technologii na linii nauka – biznes – samorząd, w minione czwartek oraz piątek (27-28 listopada) odbyło się w Uniejowie. Organizatorzy, Centrum Inteligentnego Rozwoju, już po raz drugi wybrali termalne uzdrowisko na gospodarza imprezy. Wybór nie jest przypadkowy – gmina Uniejów wyróżnia się na tle innych polskich samorządów, od wielu lat wielokrotnie zajmując czołowe miejsca w ogólnokrajowych rankingach gmin. Jest liderem w zakresie wielkości pozyskiwanych fundusz unijnych i dynamiki rozwoju gminy. Liczne prestiżowe nagrody i wyróżnienia przyznawane gminie, jej władzom i inwestycjom turystycznym współfinansowanym ze środków unijnych świadczą o tym, że Uniejów idzie w dobrym kierunku. Miejscem rozgrywki tytułowej „gry o przyszłość”, czyli czwartej edycji Forum, był Aparthotel „Termy Uniejów”

W ramach programu pierwszego dnia Forum odbył się polsko – islandzki panel pt. „Uniejów i Grindavik – jak wykorzystujemy energię geotermalną”, moderowany przez Andrzeja Szoszkiewicza z firmy Smartlink. Pierwszy mówca, dziennikarz Piotr Mikołajczak opowiedział o Islandii – niepowtarzalnych krajobrazach, dziewiczej przyrodzie i zakątkach, które warto odwiedzić, planując wyprawę na tę wyspę. Podróżnik wspomniał również o różnicach kulturowych, na które możemy natknąć się odwiedzając Islandię, ale i o tym, za co Islandczycy cenią Polaków. Nową wiedzę można było od razu zweryfikować, ponieważ gośćmi Forum była delegacja z Grindavik, miasta położonego na południowo-zachodnim wybrzeżu Islandii, na półwyspie Reykjanes, z którym gmina Uniejów zacieśniła rozpoczętą w ubiegłym roku współpracę.

Grindavik zamieszkuje niewiele ponad 3 tys. osób, w tym aż 400 Polaków. Jest typowym miastem portowym zajmującym się rybołówstwem, hodowlą ryb oraz wykorzystującym gorące źródła do produkcji energii elektrycznej – o czym osobiście – w kolejnym wystąpieniu –  opowiedział burmistrz Fannar Jonasson. W dalszej kolejności, dr Guojón Helgi Eggertsson, geolog pracujący w tamtejszej elektrowni HS Orka, opisał jak działa system wytwarzania czystej energii elektrycznej, oparty na bardzo wydajnych zasobach wody geotermalnej. Z kolei nasze pierwsze kroki na tym polu wraz z charakterystyką systemu ciepłowniczego, w ostatnim wystąpieniu w ramach panelu, opisał Kamil Matolicz z Energetyki Uniejów.

Podpisanie porozumienia odbyło się podczas wieczornej Gali Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju. W pierwszej kolejności uczestnicy poznali Laureatów czwartej edycji Nagrody: najbardziej innowacyjne projekty i nowatorskie inwestycje, przekładające się na rozwój polskiej i globalnej gospodarki. W dalszej części uroczystej Gali prowadzący poprosił przedstawicieli islandzkiego Grindavik oraz gminy Uniejów, gospodarza Forum do złożenia podpisów na umowie partnerskiej. Po odczytaniu treści dokumentu – po polsku i po islandzku – w imieniu obu samorządów porozumienie zatwierdzili: Fannar Jonasson, Burmistrz Grindavik i Mirosław Madajski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Uniejowie.

Tym samym islandzki Grindavik stał się 10-tym zagranicznym partnerem gminy Uniejów. Wliczając do tego grona polskie gminy: Szczyrk i pobliski Turek, uzdrowisko termalne nawiązało i prowadzi aktywną współpracę na różnych płaszczyznach w sumie aż z 12-oma samorządami.

 

Drugi dzień Forum rozpoczął pasjonujący wykład Jowity Michalskiej, poruszający temat najnowszych trendów inwestycyjnych w Dolinie Krzemowej. Prezes Fundacji Digital University opowiedziała o tym, jak bardzo biznes potrzebuje szybkiej transformacji cyfrowej. Poruszyła także ważną kwestię rozwoju sztucznej inteligencji i jej związków, a także wpływu na działalność człowieka. Padło ważne pytanie o to, co pozostanie w sferze działalności człowieka, kiedy sztuczna inteligencja znajdzie się w powszechnym użytku. Na te oraz inne pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy debaty „Patent na innowacyjność” oraz panelu dyskusyjnego „Preludium innowacji”.

W popołudniowej części dyskusji ekspertów poruszono temat „Studiów i zawodów przyszłości w obliczu sztucznej inteligencji”, w którym licznie uczestniczyli dyrektorzy szkół z terenu gminy Uniejów. Do udziału w panelu został zaproszony Jerzy Buzek. Niestety, nie mógł osobiście zjawić się w Uniejowie, uczestnicy wysłuchali więc prelekcji profesora w formie nagrania wideo.

Technologie rozwijają się w bardzo szybkim tempie – już teraz wiele zadań wykonywanych jest przez roboty i sztuczną inteligencję. Wielka rewolucja na rynku pracy sprawi, że wiele dzisiaj wykonywanych zawodów wkrótce przestanie istnieć. Czy maszyny zastąpią ludzi i zabiorą im pracę? Podczas panelu dyskutowano o tym, czego powinni uczyć się młodzi ludzie, aby w przyszłości mieć satysfakcjonującą i dobrze płatną pracę.

Forum zwieńczyła Gala Liderów Inteligentnego Rozwoju 2019, podczas której wręczono Nagrody w poszczególnych kategoriach oraz nagrody honorowe dla najbardziej wybitnych osobowości działających na rzecz zrównoważonego i inteligentnego rozwoju. Podczas Gali, poprowadzonej przez Marcina Prokopa odbyła się debata finałowa „Gra o przyszłość” oraz pokaz mody Ewy Małgorzaty Wiertelak.

(MB)

 

 

źródło: Gmina Uniejów

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ