Bezpłatne badania kolonoskopowe w ramach programu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego

0
23
views

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Należy do tak zwanych chorób cywilizacyjnych – sprzyjają mu siedzący tryb życia, wysoko przetworzona żywność, używki. Rozwija się przez kilkanaście lat, długo nie dając uchwytnych objawów. Ryzyko rośnie z wiekiem dlatego osobom po 50. roku życia zaleca się regularne badania profilaktyczne.

Zachęcamy do udziału w programie wszystkich mieszkańców Gminy Dalików!

Program realizowany w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Łodzi.

Kto może uczestniczyć w Programie profilaktyki raka jelita grubego?

 • osoby w wieku od 50 do 65 roku życia niezależnie od wywiadu rodzinnego
 • osoby w wieku 40-49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego
 • osoby w wieku 25-49 lat, z rodziny z zespołem Lyncha. W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z FAP z poradni genetycznej.

W ramach badania pacjent/pacjentka otrzyma:

 • dojazd na i z badania lub zwrot kosztów dojazdu
 • bezpłatny środek do oczyszczenia jelit
 • znieczulenie do badania
 • usunięcie pojedynczych polipów do 10mm stwierdzonych podczas badania
 • zlecenie badań histopatologicznych pobranych wycinków

Jak można zarejestrować się na badania?

 • Osobiście lub telefonicznie od poniedziałku do piątku;
  Biuro projektu – wejście od ul. Pabianickiej 62 pokój 983 w godz. 8.00 – 15.00; tel.: 42 689 59 03
  Rejestracja Mammografia/Endoskopia – wejście od ul. Paderewskiego 4 w godz. 8.00 – 17.00; tel.: 42 689 56 90 lub 42 689 56 91

Projekt skierowany jest do osób zamieszkałych na obszarze województwa łódzkiego.

 

60 tys. zł na restrukturyzację małego gospodarstwa – ruszył nabór wniosków

Oddziały regionalne ARiMR rozpoczęły przyjmowanie wniosków o wsparcie na restrukturyzację małych gospodarstw. O uzyskanie 60 tys. zł bezzwrotnej premii finansowanej z budżetu PROW 2014 – 2020 można starać się od 16 maja do 14 lipca 2022 r.

Rolnicy, którzy są zainteresowani tą formą wsparcia powinni posiadać gospodarstwo obejmujące co najmniej 1 hektar użytków rolnych lub nieruchomość służącą do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Wielkość ekonomiczna takiego gospodarstwa musi być mniejsza niż 13 tys. euro.

 

Osoby, które chcą ubiegać się o premię, mogą być ubezpieczone w KRUS-ie, jak i w ZUS-ie. Nie ma również zakazu jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej lub pracy na etacie. Istotne jest, by co najmniej 25 proc. dochodów lub przychodów osiąganych przez zainteresowanego pochodziło z działalności rolniczej.

 

Należy także pamiętać, że o taką pomoc nie mogą ubiegać się beneficjenci następujących mechanizmów: „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętych PROW 2007-2013, a także „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”, „Premie dla młodych rolników” w ramach PROW 2014-2020.

 

Na restrukturyzację małego gospodarstwa można otrzymać 60 tys. zł. Kwota ta wypłacana jest w dwóch ratach – 80 proc. rolnik dostaje po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu pomocy i 20 proc.  – po poprawnej realizacji biznesplanu.

 

Wsparcie w całości należy przeznaczyć na prowadzoną w gospodarstwie działalność rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie. Co najmniej 80 proc. kwoty musi być wydane na środki trwałe, m.in. na: zakup nowych maszyn rolniczych, urządzeń i wyposażenia oraz na budowę, przebudowę lub remont budynków służących produkcji rolniczej; nabycie gruntów rolnych lub stad podstawowych; zakładanie sadów albo plantacji roślin wieloletnich.

 

Wnioski można składać od 16 maja do 14 lipca 2022 r. w oddziałach regionalnych Agencji – osobiście, przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP.

 

źródło: Gmina Dalików

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ