BEZPIECZNY WYPOCZYNEK NAD WODĄ

0
49
views

Bezpieczny wypoczynek nad wodą – akcję informacyjno – edukacyjną pn.: „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” prowadzili poddębiccy policjanci i ratownicy WOPR ze Zduńskiej Woli.

Mając na celu poprawę bezpieczeństwa osób przebywających w wodzie i nad wodą, w dniu 16 sierpnia 2020 r. policjanci z poddębickiej komendy wspólnie z ratownikami WOPR prowadzili rozmowy z osobami odpoczywającymi w rejonie zbiornika Jeziorsko na plaży w Pęczniewie i Ostrowie Warckim o zagrożeniach związanych z nieprzestrzeganiem zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Akcja poświęcona jest bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie i nad wodą, ma na celu propagowanie właściwego zachowania w rejonach obszarów wodnych, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków tonięć i utonięć zarówno najmłodszych, jak i osób dorosłych. 

Podczas spotkań omawiane były tematy związane z założeniami aplikacji „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, oraz „Moja Komenda”, nie zabrakło również tematyki związanej z programem „Dzielnicowy bliżej nas”.

Zainteresowanych policyjną tematyką także nie brakowało. Młodzież z zaciekawieniem wysłuchała informacji o naborze do Policji i o specyfice pracy w tej formacji, miała również okazję porozmawiać ze specjalistami na temat procedury rekrutacyjnej do służby.             

asp. Bożena Olejniczak   tel. 695-406-267

 

POLICYJNA MAPA WYPADKÓW DROGOWYCH ZE SKUTKIEM ŚMIERTELNYM – WAKACJE 2020

Mapa Wypadków Drogowych publikowana w wakacje 2019 roku spotkała się z pozytywnym odbiorem społecznym. Dlatego też zdecydowano się na jej kontynuację w roku bieżącym.

 

Dane dotyczące wypadków w okresie wakacyjnym

 • Wszystkie wypadki [343]
 • Ostatnia doba [4]
 • Od początku wakacji [281]
 • Wypadki drogowe, w których osoba zmarła w okresie do 30 dni [58]

Każdego dnia, przez okres wakacji, prezentowana będzie mapa z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Bieżąca aktualizacja, w tym wizualizacja danych, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonienie do refleksji użytkowników dróg oraz zachęcenie mediów do dyskusji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W tym roku, nową funkcjonalnością mapy jest możliwość uzyskania dodatkowych informacji o zdarzeniu tj. rodzaju zdarzenia oraz liczbie zabitych z podziałem na użytkowników dróg.

Należy mieć na uwadze, że za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie, kryje się ludzka tragedia. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, w tym nadmierna prędkość, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia mogą być przyczyną tragedii na drodze.

Mapa Wypadków Drogowych ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2020 będzie codziennie wyświetlana, przez okres wakacji, na ekranach firmy Screen Network, znajdujących się na terenie kraju, w oparciu o aktualne dane przekazywane bezpośrednio z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Poniżej zwracamy uwagę na proste, lecz niezwykle ważne zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 • Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych
 • Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach
 • Dostosuj  prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności
 • Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami
 • Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach
 • Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu
 • Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem
 • Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży

BRD KGP

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ