Obserwuj nas na Facebook

BEZPIECZNY WYPOCZYNEK NAD WODĄ – POLICJA APELUJE!

łoneczna i ciepła pogoda, którą cieszymy się w ostatnich dniach zachęca do spędzania czasu nad wodą. Pamiętajmy jednak o własnym bezpieczeństwie i przestrzegajmy podstawowych zasad, które powinny obowiązywać podczas wypoczynku.

Za nami kolejne ciepłe dni. Pamiętajmy, aby aktywność nad wodą połączyć z rozwagą, a nie brawurą. Jeśli jest taka możliwość wybierajmy te miejsca plażowania czy kąpieli wodnych, w których jest wykwalifikowana opieka ratownika. Kąpiele w miejscach niedozwolonych czy w stanie nietrzeźwości, a także niedostateczna opieka nad dziećmi to tylko niektóre z przyczyn tragedii. Takie zachowania jak skakanie do wody „na główkę”, szczególnie po intensywnej kąpieli słonecznej lub przemierzanie w samotności otwartych akwenów również jest niebezpieczne. Apelujemy więc do wszystkich amatorów wypoczynku nad wodą, aby korzystając z uroków kąpielisk zawsze zachowywali należytą ostrożność i kierowali się rozwagą. Nigdy nie łączmy alkoholu z uprawianiem sportów wodnych. Każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu wpływa na naszą percepcję i zachowanie, a nad wodą wystarczy choćby chwila nieuwagi, aby doszło do niebezpiecznej sytuacji czy tragedii. Dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie. Wybierajmy bezpieczne miejsca kąpieli i stosujmy się do znaków i wskazówek. Dzięki temu chwile spędzone nad wodą dostarczą nam odpoczynku i radości, a przede wszystkich będą bezpieczne.

Zachęcamy również do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W aplikacji dostępne są zagrożenia, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo osób w czasie wypoczynku nad wodą. Wśród tych zagrożeń są kategorie takie jak:  „Utonięcia”, „Dzikie kąpieliska”, „Miejsca niebezpieczne na terenach wodnych”, które pozwalają użytkownikom wskazywać miejsca, w których dochodzi do łamania przepisów dotyczących zakazu kąpieli. Wykorzystując Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa można skorzystać z możliwości dodania opisu występującego zagrożenia lub nawet zdjęcia co ułatwi szybsze dotarcie policjantów we wskazane miejsce. Jednocześnie wszystkim użytkownikom Krajowej Mapy Zagrożeń bezpieczeństwa przypominamy, że taka forma kontaktu nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji, gdzie wsytępuje zagrożenie dla życia lub zdrowia. W tego typu przypadkach zawsze należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą będą czuwać łódzcy policjanci, którzy będą kontrolować zarówno strzeżone jak i niestrzeżone kąpieliska. W trakcie kontroli, mundurowi będą stanowczo reagować na wszelkie stwierdzone naruszenia prawa, ale również prowadzić działalność informacyjno-edukacyjną w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa osób przebywających nad wodą.

Pamiętaj woda to żywioł, który może stanowić olbrzymie zagrożenie dla życia i zdrowia.

kom. Edyta Machnik

 

PODDĘBICCY POLICJANCI PROMUJĄ AKCJĘ INFORMACYJNO – EDUKACYJNĄ „KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO NAD WODĄ”

W ramach realizowanej akcji informacyjno – edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” poddębiccy funkcjonariusze udali się na teren ośrodka wypoczynkowego „VanTur” w Księżych Młynach. W trakcie spotkania mundurowi popularyzowali zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą podczas letniego wypoczynku przez dzieci, młodzież oraz ich opiekunów.

W piątek, 5 lipca 2024 roku poddębiccy funkcjonariusze spotkali się z uczestnikami letnich kolonii, którzy przebywają na terenie ośrodka wypoczynkowego „VanTur”. Spotkanie plenerowe było doskonałą okazją do promowania akcji edukacyjno – informacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, które zainicjowało Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji. W trakcie spotkania stróże prawa zasygnalizowali uczestnikom spotkania, aby wybierali jedynie strzeżone kąpieliska i miejsca wyznaczone do kąpieli. Wspomnieli również, aby przebywając na terenie kąpieliska, przestrzegać jego regulaminu, stosować się również do uwag i zaleceń ratownika.
Policjanci zachęcali również do udziału w konkursie „Artystyczny przeWODNIK”, promujący bezpieczne przebywanie nad wodą oraz zdrowy i aktywny tryb życia. Spotkanie było także okazją nie tylko do prezentacji sprzętu, ale również do rozmowy na temat aplikacji „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Dzielnicowi poinformowali uczestników, że w letnim sezonie można wskazać niebezpieczne miejsca na terenach wodnych, takie jak na przykład dzikie kąpieliska lub miejsca, w których w przeszłości doszło do utonięć. Wystarczy anonimowo zaznaczyć na mapie teren, który powinni sprawdzić mundurowi. Gdy policjanci zweryfikują i potwierdzą zagrożenie, obejmą wskazane miejsce nadzorem i w zależności od sytuacji, podejmą czynności zmierzające do wyeliminowania lub zminimalizowania niebezpieczeństwa.
Działania w ramach akcji ,,Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” z pewnością nie były ostatnie. Przez całe wakacje policjanci będą przypominać zarówno mieszkańcom, jak i osobom wypoczywającym na terenie naszego powiatu najważniejsze zasady bezpiecznego odpoczynku, które z pewnością wpłyną na poprawę bezpieczeństwa.

st. sierż. Alicja Bartczak

 

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Poddębicach (policja.gov.pl)

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Piłkarska reprezentacja kobiet trenowała w Uniejowie

Do czwartku 10.07.2024 w Uzdrowisku Termalnym odbywało się zgrupowanie Reprezentacji Kobiet w piłce nożnej w ramach przygotowań do Euro 2025. W powołanej kadrze nie mogło zabraknąć Ewy Pajor. Zawodniczki Niny Palaton trenowały przez cztery dni na kompleksie boisk im. Włodzimierza

Wakacyjna oferta naszego partnera

Bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas wakacyjnych wyjazdów. Partner Łódzkiego Związku Piłki Nożnej – Kahlenberg Services przygotował nową ofertę dotyczącą obozów piłkarskich – zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. Zachęcamy się do

PJS: Klasyfikacje klas A

Publikujemy klasyfikację Pro Junior System we wszystkich grupach klasy A za sezon 2023/2024. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego klubu uczestniczą w rozgrywkach Ekstraklasy, I

PJS: Klasyfikacje klas okręgowych

Przedstawiamy klasyfikację Pro Junior System za sezon 2023/2024 w klasach okręgowych jak i listę klubów, które otrzymają nagrody finansowe. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego