Bezpieczny okres Świąteczno-Noworoczny

0
50
views
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zbliżający się okres Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, to czas wzmożonego ruchu na drogach. Wiele osób wyjedzie, by spotkać się z rodzinami lub wypocząć. W trosce o bezpieczeństwo podróżujących policjanci ruchu drogowego podejmą wzmożone działania. Na drogach województwa łódzkiego należy liczyć się z większą liczbą funkcjonariuszy oraz obecnością radiowozów grupy SPEED.

Przedświąteczna gorączka powoduje, że wszyscy się spieszymy, jesteśmy roztargnieni i ciągle brakuje nam czasu. Na drogach pojawia się więcej niż zwykle pojazdów i pieszych. To wszystko, w połączeniu ze zmiennymi, niekorzystnymi o tej porze roku warunkami drogowymi i wcześnie zapadającym zmrokiem, może powodować sytuacje zagrażające bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

W tych newralgicznych dniach policjanci podejmą działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących, przestrzeganie ograniczeń prędkości, stan techniczny pojazdów, jak też sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza dzieci. Mimo świątecznej atmosfery nie będzie „taryfy ulgowej” wobec osób, które w sposób rażący naruszą przepisy ruchu drogowego i tym samym narażą innych na ryzyko utraty życia czy zdrowia. Oprócz zwykłych patroli na drogach będzie można spotkać radiowozy grupy „SPEED” wyposażone w videorejestratory.

Pamiętajmy jednak, że w dużej mierze bezpieczeństwo będzie zależało również od nas samych. Przed podróżą pamiętajmy o przygotowaniu samochodu do drogi. Należy między innymi zadbać o przejrzystość szyb, sprawdzić światła, hamulce, płyny eksploatacyjne oraz stan opon. Nie pozwólmy też ani sobie, ani innym na wsiadanie za kierownicę pojazdu po spożyciu alkoholu. Zaplanujmy trasę i odpoczynki. Spokojna jazda, stosowanie się do obowiązujących przepisów, korzystanie ze swoich praw oraz wywiązywanie się z obowiązków, zwracanie uwagi na wszystkich uczestników ruchu drogowego – to recepta na bezpieczne korzystanie z drogi.

Uważajmy także na pieszych. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych piesi są dla kierujących słabo widoczni nawet w ciągu dnia. Apelujemy do kierujących, aby obserwując drogę zwrócili uwagę na słabo widocznych pieszych. Z kolei do niechronionych uczestników ruchu drogowego apelujemy o używanie odblasków nie tylko tam, gdzie wymagają tego przepisy, lecz wszędzie po zmroku.

Przypominamy także o zakazie ruchu pojazdów o DMC powyżej 12 ton w dniach 25, 26.12.2019 roku oraz 1.01.2020 roku w godzinach 8.00-22.00.

Wspólnie zadbajmy, aby nadchodzące święta były spokojne i bezpieczne.

 

Widoczni i bezpieczni – podsumowanie współpracy poddębickich policjantów z Urzędem Gminy w Wartkowicach

Funkcjonariusze z KPP w Poddębicach wspólnie z Urzędem Gminy w Wartkowicach w ramach akcji „Świeć przykładem…w szkole i na drodze” rozdali elementy odblaskowe uczniom szkół podstawowych z terenu gminy.

Podczas zorganizowanej akcji „Świeć przykładem…w szkole i na drodze”, policjanci z Poddębic wspólnie z przedstawicielem Urzędu Gminy w Wartkowicach, przeprowadzili spotkania dla uczniów Szkół Podstawowych w Wartkowicach i Kłódnej. Głównym tematem  spotkania było bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Mundurowi szczególną uwagę zwrócili na obowiązek, ale również konieczność noszenia przez pieszych po zmroku poza strefą zabudowaną elementów odblaskowych, kamizelek, które mogą  ocalić życie. Apelowali również o noszenie elementów odblaskowych również w miejscach, gdzie przepisy tego nie nakazują, czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg, również w obszarze zabudowanym.

Policjanci przypomnieli uczniom, że elementy odblaskowe pozwalają dostrzec pieszego z odległości co najmniej 150 metrów w różnych warunkach pogodowych. Daje to szansę kierowcy na podjęcie manewru hamowania czy bezpiecznego ominięcia takiej osoby w sposób niezagrażający jej bezpieczeństwu. Pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze bez elementów odblaskowych jest praktycznie niewidoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości ok. 20-40 metrów. Jest to niejednokrotnie zbyt mała odległość, aby kierujący miał czas na reakcję, czego następstwem są zdarzenia drogowe skutkujące często śmiercią pieszego. Prowadzący, aby podkreślić znaczenie i  różnicę widoczności pieszych po zmroku prowadzili z dziećmi ćwiczenia.

Na zakończenie uczniowie otrzymali elementy odblaskowe, ufundowane przez Wójta Gminy Wartkowice.

Przypominany, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone, a piesi są słabo widoczni dla kierujących pojazdami.

Świećmy przykładem, podajmy odblask dalej, bądźmy świadomi i bezpieczni na drodze!

Pamiętaj!

  • Poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym używaj elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że poruszasz się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
  • Odblaski noś tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów! Odbiją wtedy światło padające z reflektorów samochodu dając sygnał kierującemu pojazdem, że po drodze porusza się człowiek.
  • Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE. Brak tej informacji oznacza, że jest to gadżet w jaskrawym kolorze, który nie spełnia wymogów technicznych.
  • Światło odbite elementu odblaskowego powinno być widoczne z odległości co najmniej 150 metrów.
  • Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego najpierw oświetlają dół jego sylwetki, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej.
  • Umieszczaj odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców.
  • Niezależnie od tego gdzie się poruszasz i o jakiej porze (w mieście czy poza nim, w dzień czy o zmroku), w warunkach niedostatecznej widoczności dla własnego bezpieczeństwa, noś elementy odblaskowe.
  • Koniecznie zadbaj, aby dzieci i osoby starsze stosowały elementy odblaskowe we właściwy sposób.

Trwa wojewódzka akcja „NURD” dedykowana niechronionym uczestnikom ruchu drogowego

W całym województwie łódzkim policjanci ruchu drogowego przeprowadzą wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Mimo, iż nadrzędnym celem działań będzie egzekwowanie przestrzegania przepisów mających ścisły związek z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego, policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

 

18 grudnia 2019 roku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach obejmą nadzorem odcinki dróg, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych. Podczas działań zwrócą uwagę na wykroczenia drogowe popełniane przez pieszych jak i kierujących pojazdami względem pieszych, w szczególności w rejonach przejść dla pieszych i skrzyżowań. Ponadto mundurowi będą zachęcać do codziennego stosowania elementów odblaskowych.

st. post. Beata Orłowska, tel: 695-406-267

 

 

Każdy mógł zostać Niebieskim Mikołajem – charytatywny bieg dla Domu Małego Dziecka w Łodzi

14 grudnia 2019 roku Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi zorganizowała Charytatywny Bieg dla Domu Małego Dziecka w Łodzi pod hasłem „Zostań Niebieskim Mikołajem”.

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 11:00 w Lesie Łagiewnickim w Łodzi (Centrum Zarządzania Szlakiem Konnym). W ramach imprezy odbyły się dwa biegi na dystansie 2,5 km i 5 km, w których udział wzięło 350 osób. Dzięki zaangażowaniu kierownictwa, policjantów i pracowników Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach, a także szkół, przedszkoli, instytucji i osób prywatnych w ciągu ostatnich tygodni przygotowano paczki dla Domu Małego Dziecka w Łodzi w ramach akcji charytatywnej „Zostań Niebieskim Mikołajem”. W miejscu rozpoczęcia biegu ustawiono samochód do którego mundurowi z Poddębic, przekazali kilka ogromnych paczek z prezentami dla najmłodszych. Wśród rzeczy przekazanych przez funkcjonariuszy znalazły się środki czystości, higieniczne, ubrania, zabawki oraz słodycze. Mamy nadzieję, że upominki sprawią radość i wywołają uśmiech na twarzach dzieci, a zbliżające się święta będą dla nich wyjątkowe. W przedsięwzięciu udział wzięli mieszkańcy powiatu poddębickiego, pokonując bieg na dystansie 5 km. Każdy uczestnik po ukończeniu biegu otrzymał pamiątkowy medal.

Dziękujemy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi, że mogliśmy wziąć udział w tak wspaniałym przedsięwzięciu, a naszym pracownikom i mundurowym za wszystkie zebrane dary, chęci, zaangażowanie i pomoc.

Tego dnia każdy mógł zostać NIEBIESKIM MIKOŁAJEM!

 

źródło: poddebice.policja.gov.pl

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ