Bezpieczne Andrzejki 2019

0
99
views

Andrzejki to okazja do wspólnych zabaw i spotkań. Wiele osób spędzi ten czas poza domem, dlatego przemieszczając się po drogach warto zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych. Nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego będą czuwać policjanci, którzy będą zwracać uwagę na zachowania niezgodne z prawem, w tym nietrzeźwość kierujących pojazdami.

W wigilię św. Andrzeja, a więc w nocy z 29 na 30 listopada tradycyjnie obchodzone są „Andrzejki” będące dla wielu osób okazją do zorganizowania ostatniej zabawy przed adwentem. W związku z tym apelujemy do kierujących pojazdami o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w tym nieprowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu.

Należy mieć na uwadze, że kierujący pojazdem jest odpowiedzialny, nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale też za zdrowie i życie innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego hasło PIŁEŚ? NIE JEDŹ! niech przyświeca każdemu kierowcy, nie tylko w ten weekend, ale przez cały rok.

Przypominamy uczestnikom zabaw „andrzejkowych”, że bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest nieświadomość swojej nietrzeźwości. Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie został ślad po „promilach”. Bywa tak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje wyeliminowania alkoholu z organizmu człowieka. Dlatego, zanim wsiądziemy „za kierownicę” warto poddać się badaniu na określenie stanu trzeźwości. Badanie można wykonać w jednostkach Policji.

Jeżeli zdecydujemy się na powrót ze spotkania towarzyskiego pieszo, również zadbajmy o  własne bezpieczeństwo. O tej porze roku warto być widocznym na drodze i nosić elementy odblaskowe, w taki sposób by były widoczne dla innych użytkowników drogi.

Działania Policji będą wspierane emisją spotu przez firmę Screen Network na ekranach LCD rozlokowanych na terenie całego kraju.

Źródło: BRD KGP

 

Spotkanie funkcjonariuszy z pracownikami i podopiecznymi DPS w Starym Gostkowie

28 listopada 2019 r. policjanci z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii z KPP w Poddębicach wraz z dzielnicowym PP w Wartkowicach, uczestniczyli w spotkaniu z podopiecznymi oraz pracownikami Domu Pomocy Społecznej w Starym Gostkowie.

Tematem spotkania były procedury postępowania w sytuacjach zagrażających zdrowiu lub życiu podopiecznych i pracowników DPS. Funkcjonariuszki omówiły szereg problemowych sytuacji, z którymi w trakcie pracy niejednokrotnie mają do czynienia pracownicy DPS. Szczególny nacisk położono na postępowania w przypadku agresywnego zachowania opiekunów, czy podopiecznych na terenie placówki.

Dzielnicowy gminy Wartkowice regularnie odwiedza osoby przebywające oraz pracujące w domu pomocy, aby przypominać o zasadach bezpieczeństwa nie tylko na terenie placówki. Podczas spotkania policjanci omawiali różne tematy, między innymi wyjaśnili dlaczego warto posiadać elementy odblaskowe oraz przestrzegać podstawowych zasadach poruszania się pieszych i rowerzystów po drogach. Zwrócono również uwagę na sytuacje związane z oszustwami osób starszych np. metodą na ,,wnuczka”, czy „policjanta”. Tłumaczono jak uniknąć zagrożeń, z którymi można spotkać się w codziennym życiu. Z uwagi na okres przedświąteczny pensjonariusze dowiedzieli się jakich zachowań unikać, aby nie paść ofiarą kieszonkowca.

Na zakończenie wizyty rozdano ulotki oraz omówiono z pracownikami DPS, ideę programu „Dzielnicowy bliżej nas“, „Moja komenda” a także „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa“.

st. post. Beata Orłowska,  tel. 695-406-267.

 

Młodzież poznała tragiczne losy funkcjonariuszy Policji Państwowej

Jarosław Olbrychowski, Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939r.” w Łodzi i jednocześnie wnuk Edwarda Olbrychowskiego, ofiary zbrodni katyńskiej wraz z Józefem Kuczka, poprowadzili dla uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Poddębicach, niecodzienną lekcję historii.

Jarosław Olbrychowski na bazie prezentacji multimedialnej zawierającej często unikatowe, pamiątkowe zdjęcia opowiadał jak wyglądała służba policjantów w okresie Polski międzywojennej. Lekcja poświęcona była wydarzeniom sprzed 78 lat, podczas których Sowieci dokonali skrytobójczego mordu m.in. na funkcjonariuszach Policji Państwowej II RP. Przedstawione fakty, zdjęcia oraz osobiste publikacje były dla młodzieży lekcją pamięci o ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Jarosław Olbrychowski mówił o losach funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy w wagonach bydlęcych transportowani byli do obozów specjalnych NKWD na terenie Ostaszkowa, Kalinina, Starobielska. Na przełomie 1939 roku i 1940 jeńcy tych obozów, przetrzymywani byli w nieludzkich warunkach, m. in. w obozie w Ostaszkowie. Stamtąd trafiali do obozu w Kalininie, gdzie strzałem w tył głowy, wykonywano na nich egzekucję. Potem przewożono ich ciała do miejscowości Miednoje, gdzie grzebano ich w dołach śmierci. Ponad 8 tysięcy funkcjonariuszy PP zgładzonych zostało strzałem w tył głowy przez sowieckich oprawców z NKWD.

Prezes stowarzyszenia wskazywał, że pomimo upływu czasu, najwyższe wartości pozostają dla funkcjonariuszy niezmienne. Dlatego też zawód policjanta zawsze powinien być odbierany jako odpowiedzialna, ale jednocześnie zaszczytna służba na rzecz społeczeństwa. Przybliżył również młodzieży sylwetkę pułkownika Janusza Zygmunta Jagryma Maleszewskiego, komendanta Policji II RP w latach 1926-1935, obecnie patrona policjantów garnizonu łódzkiego.

Komendant Powiatowy Policji w Poddębicach, insp. Krzysztof Kotkowski, opowiedział licealistom o służbie w Policji. Młodzież dowiedziała się jak można podjąć pracę w policji, o atrakcyjności zawodu, a także o osobistych doświadczeniach Komendanta. Omówiony został również proces rekrutacji, młodzi ludzie zostali poinformowani na temat wymogów jakie musi spełnić kandydat na policjanta. Na koniec spotkania nie zabrakło pytań na temat służby w Policji.

st. post. Beata Orłowska,  tel. 695-406-267.

źródło: poddebice.policja.gov.pl

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ