Obserwuj nas na Facebook

Bezpieczeństwo podczas wyborów prezydenckich w 2025 roku

18 maja 2025 roku odbywać się będą wybory prezydenckie. Policjanci na terenie całego kraju będą prowadzić wzmożone działania polegające głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego m.in. w rejonach działania obwodowych komisji wyborczych.

Przed wyborami oraz do czasu ich zakończenia należy pamiętać szczególnie o przestrzeganiu przepisów prawa mogących stanowić element naruszeń porządku prawnego w związku z wyborami. Każdorazowe naruszenie przepisów będzie stanowczo egzekwowane przez policjantów.

Celem policyjnych działań podczas wyborów będzie głównie ochrona obwodowych komisji wyborczych przed i w trakcie głosowania oraz do czasu zliczenia głosów, niedopuszczenie do zakłócenia porządku publicznego związanego z wyborami, czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w związku z prowadzonymi działaniami w zakresie zabezpieczenia wyborów.

Funkcjonariusze w całym kraju będą reagować m.in. na:

  • przestępstwa związane z fałszowaniem dokumentów wyborczych,
  • kupowanie i sprzedawanie głosów,
  • bezprawne wpływanie na głosowanie innej osoby w wyborach,
  • naruszenie ciszy wyborczej,
  • uszkodzenie, usunięcie plakatów, banerów wyborczych lub zaklejanie plakatu wyborczego innym plakatem wyborczym,
  • wyniesienie kart wyborczych z lokalu komisji wyborczej,
  • uszkodzenie plomb umieszczonych na drzwiach wejściowych do pomieszczenia, w którym znajdują się karty do głosowania,
  • agresję i akty przemocy wobec członków komisji wyborczej powodowane przez osoby głosujące.

Policja apeluje o porządek i przestrzeganie przepisów przede wszystkim tych związanych z wyborami, a w przypadku naruszeń o ich zgłaszanie.

(BKS KGP / kc)

 

 

Zaginięcie, które poruszyło Mazury – nowy komiks w kampanii #zaginioneNIEzapomniane

Czy jeden telefon może uratować czyjeś życie? Czy dzieci mogą pomóc w rozwiązaniu tak poważnej sprawy, jak zaginięcie? W najnowszym, dziewiątym numerze policyjnego komiksu z cyklu przygód Klary, Ola i Miłosza, poznajemy historię, która mogłaby wydarzyć się naprawdę. Nasz komiks „Układanka” idealnie wpisuje się w przesłanie kampanii #zaginioneNIEzapomniane. Uczy, jak działać, reagować i pomagać, gdy znika ktoś bliski.

Zaginiona dziewczynka, policyjna akcja i siła internetu

Trójka młodych bohaterów – Klara, Olo i Miłosz – podczas wakacji na Mazurach przypadkowo dowiaduje się, że ich sąsiadka – Wiktoria – zniknęła bez śladu. Rodzice dziewczynki czekają ze zgłoszeniem zaginięcia na Policję, przekonani o tym, że można to zrobić dopiero po upływie 48 godzin. Klara i jej przyjaciele wiedzą, że to mit. Natychmiast kontaktują się z dobrze znaną im komisarz Kasią Przygodą, która już nie raz pomagała im w rozwiązaniu trudnych kryminalnych zagadek.

Dzięki szybkiej reakcji dzieci Policja rozpoczęła akcję poszukiwawczą, w którą zaangażowani zostali przewodnicy z psami tropiącymi, lotnicy wraz ze  śmigłowcem BELL-407GXi, policjanci na quadach, motorówkach i policyjni nurkowie. W międzyczasie dzieci ustalają kolejne fakty – wszystko wskazuje na to, że Wiktoria poznała kogoś w sieci… i to mogło mieć groźne konsekwencje.

Ważne tematy i edukacja przez komiks

„Układanka” nie tylko opowiada trzymającą w napięciu historię, ale przede wszystkim uczy, jak ważna jest szybka reakcja na zaginięcie, jak działają procedury i jak wiele zależy od uważnych świadków. Dzięki wykorzystaniu w treści informacji o numerze 116 000 (Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka) i procedurze Child Alert, dzieci dowiadują się, jak działa system reagowania na zaginięcia i jak można realnie pomóc, nawet będąc jeszcze dzieckiem.

Gdzie znaleźć komiks?

Komiks „Układanka” – podobnie jak poprzednie części – powstał na zlecenie Wydziału Promocji Policji Biura Komunikacji Społecznej KGP we współpracy z Biurem Kryminalnym KGP i Fundacją ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Scenariusz stworzył Artur Grzenda, a ilustracje wykonał Wojciech „Cichy” Cichoń.

Cały komiks można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej Komendy Głównej Policji: „Układanka”

Chcesz zdobyć papierowe wydanie? Obserwuj profil Policji na Instagramie: @policja_kgp – tam pojawią się szczegóły!

Chcesz obejrzeć spot kampanii – zajrzyj tutaj: #zaginioneNIEzapomniane – kampania, która przywraca twarze i pamięć.

tekst: Agnieszka Włodarska BKS KGP

 

 

Wypadek z udziałem młodego rowerzysty

Poddębiccy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego do którego doszło 14 maja 2025 r. w miejscowości Kazimierzów. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, 13-letni chłopiec wjechał rowerem w bok przejeżdżającego pojazdu marki Fiat. Nastolatek z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Do zdarzenia doszło 14 maja 2025 r. po godzinie 14:30 w miejscowości Kazimierzów gmina Dalików. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policji, 13-letni chłopiec wjechał na skrzyżowanie nie ustępując pierwszeństwa prawidłowo jadącemu pojazdowi marki Fiat i doprowadził do zderzenia. Kierujący pojazdem nie zdołał zahamować i potrącił chłopca, a następnie nie udzielając mu pomocy oddali się z miejsca wypadku. Nastolatek z obrażeniami ciała został przetransportowany Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do ICZMP w Łodzi. Dzięki szybkim i sprawnym działaniom policjantów Wydziału Ruchu Drogowego z poddębickiej komendy, już po krótkim czasie ustalono i namierzono pojazd kierującego, a następnie wykonane zostały niezbędne czynności potwierdzające jego udział w zdarzeniu. Jak się okazało, kierujący fiatem z obawy przed konsekwencjami prawnymi uciekł z miejsca zdarzenia, ponieważ posiadł sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Teraz odpowie nie tylko za złamanie tego zakazu ale również za nie udzielenie pomocy poszkodowanemu chłopcu w sytuacji zagrożenia jego życia lub zdrowia za co grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy zasady poruszania się na rowerach:

  • dziecko do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę,
  • dziecko w wieku 7-10 lat może kierować rowerem, pod warunkiem, że znajduje się pod opieką osoby dorosłej lub porusza się tylko po chodniku. W tym przypadku traktowane jest jako osoba piesza (art. 2. pkt 18 ustawy PRD).
  • dziecko, które skończyło 10 lat może samodzielnie prowadzić rower po drodze publicznej, pod warunkiem posiadania karty rowerowej, która obowiązuje do 18. roku życia. Rowerzyści, którzy ukończyli 18 lat nie potrzebują dokumentu uprawniającego do jazdy po drogach publicznych, ale powinni znać przepisy ruchu drogowego i pamiętać o ich przestrzeganiu.

Ponadto rowerzysta jest obowiązany:

  • korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić,
  • zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych.
  • Jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać np. z powodu robót drogowych, wtedy kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy – jezdnią (możliwie blisko prawej krawędzi).

podkom. Krystian Jarosławski

 

 

#zaginioneNIEzapomniane – kampania, która przywraca twarze i pamięć

Każdy z nas w dzieciństwie bawił się w chowanego, w którym radosne: „szukam” z reguły kończyło się odnalezieniem. Niestety, dla niektórych rodzin słowo „szukam” ma zupełnie inny wydźwięk. Taką historię przedstawia spot kampanii społecznej #zaginioneNIEzapomniane, przygotowany z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego. Jej celem jest przypomnienie o dzieciach, które zaginęły wiele lat temu i nigdy nie wróciły do domu. Kampania ta to również wyraz solidarności z rodzinami, które każdego dnia żyją z pytaniem: co się wydarzyło? Jej twórcami są polska Policja oraz Fundacja ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Patronat honorowy objęła Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak.

25 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, którego symbolem jest kwiat niezapominajki. To dzień, w którym myślami jesteśmy z rodzinami poszukującymi swoich najbliższych. Z tymi, którzy każdego dnia doświadczają niewyobrażalnej tragedii. Bo czym innym jest brak informacji o losie własnego dziecka?

Kampania społeczna, która potrwa od 12 do 25 maja ma sprawić, by właśnie te rodziny zostały usłyszane i przypomnieć, że nawet po latach nie przestajemy szukać.

Zaginięcie dziecka to dramat przede wszystkim dla rodziny. Dla nas, którzy od lat prowadzimy te sprawy, to z kolei duże wyzwanie. Dlatego każde takie zgłoszenie jest traktowane przez nas jako priorytet. Pomimo upływu wielu lat, nie poddajemy się i nie zamykamy tych spraw. Kampania #zaginioneNIEzapomniane ma przypominać między innym o tym, że policjanci wciąż analizują, sprawdzają i szukają odpowiedzi. Każde dziecko powinno wrócić do swoich bliskich. Każda rodzina zasługuje na to, aby dowiedzieć się, co tak naprawdę się wydarzyło. Dlatego my nigdy nie przestajemy szukać. Staramy się wracać nawet do najstarszych spraw, ponownie je analizować, wykorzystywać nowe metody i możliwości wykrywcze. Celem kampanii jest też zachęcenie świadków, osób, które przed laty z różnych względów nie podzieliły się informacjami kluczowymi dla sprawy, aby teraz, nawet anonimowo, przekazały je Policji i pomogły odnaleźć spokój rodzinom, które wciąż szukają

insp. Konrad Krakowiak – Zastępca Dyrektora Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji

Ponad 2 tysiące dzieci rocznie – statystyki, które bolą

W ciągu ostatnich trzech lat w Polsce zaginęło ponad 6 300 osób, które nie ukończyły 18 roku życia. W 2022 roku było ich 2 152, w 2023 – 2 074, a w 2024 roku – 2 098. Każde z tych zgłoszeń, to osobna, dramatyczna historia: zbuntowany nastolatek, który nie wrócił na noc do domu, dziecko, które nagle przepadło bez wieści. Najwięcej zaginięć dotyczy nastolatków w wieku 14–17 lat – w przytaczanych statystykach to właśnie ta grupa stanowiła blisko dwie trzecie wszystkich zgłoszeń. Ale ”znikają” też młodsze dzieci – w wieku 7–13 lat (każdego roku jest ich około 600), a nawet takie, które nie mają jeszcze 6 lat. I chociaż zdecydowana większość z nich wraca w ramiona najbliższych – odnajduje się po kilku godzinach, dniach, czasem tygodniach, to niestety są też sprawy i pytania, które mimo upływu lat wciąż pozostają bez odpowiedzi. W policyjnej bazie danych osób zaginionych aktualnie figurują 52 osoby małoletnie, których poszukiwania trwają dłużej niż 5 lat. Wśród nich są też dzieci, które zdążyły już „dorosnąć” będąc zaginionymi. To właśnie im poświęcona jest kampania #zaginioneNIEzapomniane.

25 maja to każdego roku najważniejszy dzień w Fundacji. To dzień, kiedy wyjątkowo głośno wybrzmiewają nazwiska zaginionych  dzieci, szczególnie tych, których rodziny czekają na ich powrót 10, 15, 20 lat. To Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, jeden z najsmutniejszych, jakie można sobie wyobrazić. Tego dnia Fundacja ITAKA razem z Policją mówi rodzinom: Wasze dzieci są zaginione, ale niezapomniane, jesteśmy z Wami, pamiętamy o Was, szukamy ich każdego dnia.

Wiceprezes Zarządu Fundacji ITAKA Izabela Jezierska-Świergiel

Pięć historii – jedna nadzieja

W kampanii przypominamy historie pięciorga dzieci:

  • Moniki Kobyłki, która zaginęła w 2012 r. w Woli Gałeckiej. Miała 14 lat, do przejścia, aby znaleźć się w bezpiecznym domu, zostało jej 200 metrów.
  • Ani Jałowiczor, która ostatni raz widziana była na zabawie karnawałowej w 1995 r. w Simoradzu. Miała 10 lat.
  • Andżeliki Rutkowskiej, która zaginęła w Kole w 1997 r., gdy miała 9 lat i bawiła się w pobliżu bloku, w którym mieszkali dziadkowie.
  • Ewy Wołyńskiej, która zniknęła z podwórka rodzinnego domu w Karlinie w 2002 r. Miała 10 lat.
  • Seweryna Adamczyka, który opuścił dom w Tylmanowej w 2013 r. i zaginął bez śladu. Miał 16 lat.

Każda z tych publikacji opatrzona będzie fotografią dziecka z czasu, gdy doszło do zaginięcia, jak i zdjęciem wykonanym w ramach progresji wiekowej, czyli symulacji tego, jak może wyglądać dziś.

 Liczymy na to, że może ktoś patrząc na zdjęcie zaginionego przed laty dziecka, rozpozna je. Przypomni sobie jakiś szczegół lub zechce podzielić się z nami skrywaną informacją, która będzie miała dla sprawy olbrzymie znaczenie. Każda z historii, które wciąż czekają w naszych archiwach na znalezienie odpowiedzi: „co się wówczas wydarzyło?”, jest dla nas bardzo ważna. Nie było nam łatwo zdecydować, którą z nich chcemy Państwu przypomnieć podczas tej kampanii. Na początek wybraliśmy te. Chcielibyśmy, żeby wszystkie zaginione dzieci odnalazły się. Musimy pamiętać o tym, że dla osób, które od wielu lat poszukują swoich dzieci, jest to olbrzymi ładunek emocjonalny. Tym bardziej, że wszystkie te rodziny poprosiliśmy o napisanie kilku zdań, wspomnień o naszych Niezapominajkach.

insp. Katarzyna Nowak – Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji

Nie tylko pamięć – także wiedza i wsparcie

Kampania ta to nie tylko zwrócenie uwagi na problem zaginięć wśród dzieci, ale także edukacja. Na kanałach społecznościowych polskiej Policji oraz Fundacji ITAKA w ciągu najbliższych dwóch tygodni pojawią się treści edukacyjno-informacyjne, z których można będzie się dowiedzieć m.in. o tym:

  • co robić w przypadku zaginięcia dziecka,
  • jak działa system Child Alert,
  • czym jest progresja wiekowa,
  • jak rozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie.

W naszych mediach społecznościowych oraz w ramach ogłoszenia społecznego w stacjach telewizyjnych będzie można obejrzeć 30-sekundowy spot poruszający problem zaginięć najmłodszych. Mieszkańcy Warszawy i turyści odwiedzający w ciągu najbliższych dwóch tygodni stolicę, będą mogli go także zobaczyć na monitorach w transporcie publicznym, w tym m.in. w warszawskim metrze czy na ekranach wielopowierzchniowych. Na słupach ogłoszeniowych będzie można zobaczyć plakaty wieloformatowe związane z kampanią. W social mediach z kolei planowane są quizy, porady ekspertów oraz Q&A, czyli sesja pytań i odpowiedzi.

25 maja – dzień, w którym świecimy na niebiesko

Zwieńczeniem kampanii będzie niedziela 25 maja. Data ta nie jest przypadkowa – to właśnie wówczas co roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. W całym kraju budynki urzędów i instytucji, które zechcą włączyć się w naszą kampanię, zostaną podświetlone na niebiesko, np. budynek Komendy Głównej Policji przy ul. Puławskiej, siedziba Rzecznika Praw Dziecka, warszawski Most Śląsko-Dąbrowski, Pałac Kultury i Nauki, gdańska Opera Bałtycka czy Kładka Ojca Bernatka w Krakowie. Z kolei europejski numer interwencyjny w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka 116 000 będzie wyświetlany tego dnia na fasadzie PGE Narodowy i Warsaw Spire.

Zapraszamy wszystkich do włączenia się w naszą kampanię #zaginioneNIEzapomniane i do udziału w akcji polegającej na wypatrywaniu symbolli Miedzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego – grafik, podświetleń, plakatów i publikowaniu ich zdjeć w mediach społecznościowych wraz z #zaginioneNIEzapomniane. W ten sposób wspólnie nagłośnimy temat, przypomnimy o zaginionych dzieciach i pokażemy, że są wciąż obecne w naszej pamięci.

Będziemy Was szukać nawet, gdy wyblakną Wasze zdjęcia.

Tekst: mł. insp. Małgorzata Puzio-Broda z BK KGP oraz Agnieszka Włodarska z BKS KGP
Film: podkom. Tomasz Lis z BKS KGP

Nagranie audio Audiodeskrypcja do filmu: #zaginioneNIEzapomniane

 

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Poddębicach

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Dziedzictwo w służbie tradycji

W uroczystość Bożego Ciała, w Spycimierzu słynącym z układania kwietnych dywanów odbyło się wydarzenie będące prawdziwym świętem polskiego dziedzictwa kulturowego. Na placu Centrum Spycimierskie Boże Ciało, miejsca stworzonego z myślą o pielęgnowaniu, kultywowaniu i oddaniu należnego hołdu

Spycimierskie Boże Ciało 2025

W czwartek, 19 czerwca, Spycimierz po raz kolejny stał się miejscem niezwykłego wydarzenia, które co roku przyciąga tysiące pielgrzymów i turystów z całej Polski i zagranicy. Uroczystość Bożego Ciała w tej niewielkiej miejscowości ma szczególny wymiar – dzięki kwietnym