APEL PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY „PROSZĘ, BY PO MIEŚCIE JEŹDZIĆ AUTEM ELEKTRYCZNYM”

0
167
views

Andrzej Duda podczas konwencji programowej zachęca do poruszania się samochodem elektrycznym

Jednym z tematów, które poruszył Andrzej Duda podczas swojej konwencji programowej, była kwestia ochrony klimatu. Obecny prezydent zaapelował, aby Polacy przyczynili się do obniżenia emisji dwutlenku węgla poprzez instalację paneli słonecznych, sadzenie drzew oraz poruszanie się samochodami elektrycznymi.

Pod koniec swojej konwencji programowej Andrzej Duda poruszył aktualny, a zarazem ważny temat ochrony środowiska. Nie ulega wątpliwości, że zmiany są potrzebne, ponieważ jakość powietrza w Polsce jest po prostu zła. Wiele osób za taki stan rzeczy, zwłaszcza w miastach, wini głównie samochody.

Prezydent w swoim przemówieniu zwrócił się do Polaków, by — w miarę możliwości — w różnych dziedzinach życia przyczyniali się do obniżenia poziomu szkodliwych substancji w powietrzu. Jednym z tych zachowań miałoby być poruszanie się samochodami elektrycznymi.

— Zachęcam do korzystania z programów, które promują elektromobilność. Ja wiem o tym, że dzisiaj te pojazdy elektromobilne są drogie, przede wszystkim samochody są drogie. To nie są jeszcze technologie, które byłyby dzisiaj na takim superświatowym poziomie, zwłaszcza jeśli chodzi o dostępność w Polsce. Te, które są na najwyższym poziomie, są po prostu bardzo kosztowne – mówił podczas swojego wystąpienia Andrzej Duda. — Ale jednak realizujmy ten program. Kogo stać, bardzo proszę, żeby jednak po mieście, w miarę możliwości, starał się jeździć samochodem elektrycznym, takim, który oszczędza nasze powietrze, który emituje jak najmniej zanieczyszczeń – dodał prezydent.

Niedawno liczba samochodów korzystających wyłącznie z napędu elektrycznego (BEV) przekroczyła w Polsce 6 tys. sztuk, a — włączając do tego także hybrydy typu plug-in ładowane z gniazdka — liczba ta wynosi blisko 11 tys. Zapowiedzi rządu, dotyczące miliona aut elektrycznych do 2025 roku, niedawno straciły na ważności. Teraz Ministerstwo Aktywów Państwowych przewiduje, że takich pojazdów będzie 600 tys. i to do 2030 roku. Żeby tak się stało, niezbędne są ulgi oraz dofinansowania, które zachęcą potencjalnych klientów do zakupu auta z napędem alternatywnym.

Takie dofinansowanie miało ruszyć już na początku tego roku. Niestety, wciąż nie doczekaliśmy się startu programu, a co więcej, ostateczna kwota dopłat miałaby być znacznie niższa niż ta, którą pierwotnie deklarowano. Jakiś czas temu pojawiły się także pomysły, by cena takiego samochodu była obniżona o pełne odliczenie podatku VAT.

źródło: wp.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ