27 czerwca br., w Powiatowym Środowiskowym Domu Samopomocy w Czepowie odbyła się Otwarta Powiatowa Spartakiada Osób z Niepełnosprawnością. Zmagania zawodników obserwowali Sebastian Romanowski – Starosta Poddębicki oraz Beata Przybylska i Zdzisław Cyganiak – Członkowie Zarządu Powiatu Poddębickiego.
Oprócz podopiecznych z Ośrodka w Czepowie w Spartakiadzie wzięli także udział reprezentanci zaprzyjaźnionych ośrodków: Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Pęczniewie, Domu Pomocy Społecznej w Gostkowie, Domu Pomocy Społecznej w Skęczniewie, Środowiskowego Domu Samopomocy Żeronice, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wilkowicach. Zmagania sportowe były rozgrywane w konkurencjach indywidualnych i drużynowych (m.in. biegi, tor przeszkód, rzut piłką lekarską, skok w dal). Rywalizacja była zacięta, w szczególności jeżeli chodzi o rozgrywki zespołowe. Spartakiada to nie tylko rywalizacja sportowa, ale przede wszystkim integracja, wymiana doświadczeń opiekunów oraz niesamowicie serdeczna atmosfera wśród rywalizujących zawodników.
Mural w samym sercu Domu Pomocy Społecznej w Gostkowie
Dom Pomocy Społecznej w Starym Gostkowie z dumą prezentuje nowy, imponujący mural o powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych. Grafika została stworzona przez artystów Paulinę i Konrada Kwietniewskich we współpracy z łódzką Fundacją Urban Forms. Projekt muralu został opracowany we współpracy z terapeutami placówki oraz członkami Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „NASZ DOM”.
Murale to wielkoformatowe dzieła sztuki malowane najczęściej na dużych ścianach budynków lub innych powierzchniach architektonicznych. Są one formą sztuki ulicznej i miejskiej, która często przyciąga uwagę przechodniów i stanowi integralną część krajobrazu miejskiego. Podobny projekt został stworzony w dniach 20-22 maja 2024 roku na terenie Domu Pomocy Społecznej w Gostkowie.
Inicjatorem projektu jest firma JTI Polska, która od lat angażuje się w działania na rzecz lokalnej społeczności w powiecie poddębickim. Dom Pomocy Społecznej w Starym Gostkowie sąsiaduje bezpośrednio z fabryką firmy, co przyczyniło się do bliskiej współpracy przez lata. W realizacji muralu udział wzięli mieszkańcy i pracownicy placówki, członkowie Stowarzyszenia „NASZ DOM” oraz wolontariusze firmy JTI Polska pod czujnym okiem artystów związanych z Fundacją Urban Forms.
– Mural to nie tylko fantastyczna forma artystyczna, która pozwoliła nam ubarwić ogrodzenie otaczające placówkę, to przede wszystkim źródło inspiracji i uśmiechu dla naszych mieszkańców – mówi Ewa Kulak, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Starym Gostkowie.
Agnieszka Rup, Kierownik ds. Komunikacji i Zrównoważonego Rozwoju w JTI Polska, dodaje: – W ubiegłym roku, w ramach wolontariatu pracowniczego, zasadziliśmy ponad 200 sadzonek kwiatów. Wtedy też narodził się pomysł stworzenia w przestrzeni ogrodu czegoś, co będzie cieszyć oko przez cały rok. Szary, betonowy płot był idealną okazją, a otaczające go drzewa stworzyły inspirującą przestrzeń dla projektu artystów.
Wybór artystów nie był przypadkowy. Firma JTI Polska pragnęła, aby cały projekt powstał lokalnie, a miasto Łódź, słynące ze swoich murali, było naturalnym wyborem. Projekt był współtworzony przez Fundację Urban Forms i jej artystów, przy wsparciu członków Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „NASZ DOM”. Fundacja Urban Forms specjalizuje się w tworzeniu licznych instalacji artystycznych i murali, inicjując większość dzieł sztuki ulicznej w Łodzi, ale także min. w Aleksandrowie Łódzkim, Warszawie, Poznaniu, a ostatnio również w Limie.
– Cała akcja odbyła się w ramach wolontariatu pracowniczego firmy JTI Polska, podczas której pracownicy, wspólnie z mieszkańcami placówki i członkami Stowarzyszenia „NASZ DOM” malowali poszczególne elementy muralu pod czujnym okiem artystów. Ta wspólna praca była doskonałą okazją do nauki procesu tworzenia muralu oraz zacieśnienia więzi w społeczności. Była również okazją do zwrócenia uwagi na potrzeby osób żyjących w takich placówkach – mówi Magda, jedna z uczestniczek.
W Domu Pomocy Społecznej w Starym Gostkowie przebywa 106 mieszkańców, z których większość mieszka tu przez długą część swojego życia. Ten mural nie tylko ożywi ogród przez cały rok, ale przede wszystkim będzie cieszyć oko i poprawiać nastrój mieszkańcom.
źródło: poddebicki.pl