ZAPRASZAMY DZIECI I MŁODZIEŻ DO UDZIAŁU W KONKURSIE „ŚNIEŻNY DEKALOG”

0
21
views

W ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, której celami są promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających na stoku oraz poszerzanie wiedzy na temat odpowiedzialności związanej z naruszeniem obowiązujących przepisów, wystartował konkurs plastyczno-filmowy pn. „Śnieżny Dekalog”. Zachęcamy do wykonania pracy plastycznej lub nagrania max. 60-sekundowego spotu na zobrazowanie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS).

Miłośnicy narciarstwa, snowboardingu oraz aktywnego wypoczynku zimowego dobrze wiedzą, gdzie udać się w poszukiwaniu ośnieżonych stoków i ciekawych tras zjazdowych. Bez względu na wybrane miejsce czy trasę należy pamiętać o najważniejszej zasadzie, jaką zawsze powinno być bezpieczeństwo. Warto przypomnieć stworzone przez Międzynarodową Federację Narciarską FIS (International Ski Federation) zasady będące narciarskim dekalogiem, czyli zbiorem reguł właściwego postępowania.

Nieważne czy wybieramy się w polskie góry czy na zagraniczne stoki,  nieistotne czy jesteśmy początkującymi, czy dobrze jeżdżącymi narciarzami oraz snowboardzistami, zasady FIS obowiązują każdego miłośnika białych tras.

Oprócz dekalogu FIS na bezpieczeństwo na stoku wpływ ma również właściwe przygotowanie się do sezonu narciarskiego. Podstawowym warunkiem bezpiecznej jazdy na nartach i snowboardzie jest zadbanie o należytą rozgrzewkę oraz sprzęt. Pamiętajmy, w Polsce obowiązek jazdy w kasku dotyczy dzieci do ukończenia 16 roku życia. Odpowiedzialność za brak kasku ponoszą rodzice lub opiekunowie, pod których opieką dziecko pozostaje podczas szusowania. Zadbajmy, aby kask był zawsze dobrze dopasowany i starannie zapięty.

Wersja dostępna cyfrowo znajduje się pod tekstem

Wersja dostępna cyfrowo znajduje się pod tekstem

W ogólnopolskim konkursie plastyczno-filmowym mogą wziąć udział osoby lub zespoły do 3 osób w wieku od 5 do 16 lat.

Warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie do 4 marca 2022 r. pracy plastycznej lub max. 60-sekundowego spotu filmowego, promującego bezpieczne uprawianie sportów zimowych, w tym narciarstwo oraz snowboard wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia podpisaną przez pełnoletniego opiekuna na adres:

Komenda Główna Policji – Biuro Prewencji
ul. Puławska 148/150, 02-624 Warszawa
z dopiskiem „Śnieżny Dekalog”

Więcej informacji na temat akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, w ramach której ogłoszono konkurs, bieżące wydarzenia, porady, quizy, regulamin konkursu oraz karty uczestnictwa można znaleźć na stronie polskiej Policji pod adresem: www.policja.pl/bezpieczenstwo-na-stoku.

Zachęcamy wszystkich do systematycznego jej odwiedzania w trakcie trwającego sezonu zimowego, a dzieci i młodzież mobilizujemy do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie pn. „Śnieżny Dekalog”, gdzie na laureatów czekają atrakcyjne nagrody.

Partnerami akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” są: Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego, Polski Związek Narciarski, Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Snowboardu, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Fundacja PZU.

(Biuro Prewencji KGP)

  • Wersja dostępna cyfrowo znajduje się pod tekstem
  • Wersja dostępna cyfrowo znajduje się pod tekstem

 

MYŚL TRZEŹWO

Mając na uwadze występujące zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym spowodowane kierowaniem pojazdem pod wpływem alkoholu, w tym tzw. nieświadomą nietrzeźwość, Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Neptis S.A. będącą operatorem komunikatora Yanosik, przygotowało akcję informacyjno-edukacyjną pn. „Myśl Trzeźwo”, która będzie trwała od 30 grudnia 2021 r. do 16 stycznia 2022 r., obejmując tym samym imprezy i spotkania towarzyskie związane z Nowym Rokiem.

Celem działań jest uświadamianie kierowcom:

  • skutków prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu – ryzyko spowodowania wypadku drogowego bądź kolizji,
  • odpowiedzialności karnej za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu,
  • „nieświadomej nietrzeźwości” kierującego, który spożywał alkohol poprzedniego dnia,
  • potrzeby sprawdzenia zawartości alkoholu w organizmie – badanie można wykonać w jednostkach Policji.

Przesłanie akcji „Myśl Trzeźwo” będzie promowane na stronach internetowych, w mediach społecznościowych oraz w aplikacji Yanosik, która udostępni kierowcom materiały edukacyjne dotyczące konsekwencji prawnych kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu, opracowane w formie quizu.

Do działań przyłączyła się również firma Screen Network S.A. emitując spot pod hasłem przewodnim „Myśl Trzeźwo” na ekranach LED rozmieszczonych m.in. przy głównych ciągach komunikacyjnych, dworcach, stacjach paliw i centrach handlowych.

BRD KGP

Film Myśl Trzeźwo

 Pobierz plik Myśl Trzeźwo (format mp4 – rozmiar 4.64 MB)

PLIKI DO POBRANIA

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ