„Wyklęte i zakazane”, czyli koncert pieśni żołnierskich Armii Krajowej

0
24
views

Koncert pieśni żołnierskich Armii Krajowej „Wyklęte i zakazane” w wykonaniu solistów Teatru Wielkiego i Muzycznego w Łodzi wysłuchamy w dniu 6 listopada (sobota) o godz. 18.00 w kolegiacie w Uniejowie. Wystąpią w nim: Aleksandra Borkiewicz (sopran), Agnieszka Gabrysiak (mezzosopran), Andrzej Kostrzewski (baryton), Szymon Jędrucha (tenor), Lesław Białecki – (bas), czteroosobowy zespół chóru oraz Zespół Kameralny im. Jana Kiepury z Łodzi pod kierownictwem Bogny Dulińskiej.

Koordynacja artystyczna – reżyseria: Dariusz Stachura.

W czasie koncertu wysłuchamy pieśni żołnierzy wyklętych oraz zakazane piosenki z okresu okupacji niemieckiej w nietypowej oprawie i znakomitym wykonaniu, z podkreśleniem dorobku muzycznego przypominającego o antykomunistycznym, niepodległościowym ruchu partyzanckim, stawiającym opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.

Zakazane piosenki uwieczniają antyniemiecką i partyzancką twórczość muzyczną czasów II wojny światowej,  przedstawiając w epizodach historię okupacji niemieckiej od kapitulacji wrześniowej, aż po wkroczenie Armii Czerwonej do Warszawy.

Cykl koncertów pieśni żołnierskich Armii Krajowej został dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Patronat Honorowy nad wydarzeniami objął Marszałek Województwa Łódzkiego, Grzegorz Schreiber.

 

Koncertowy grudzień

W grudniu odbędzie się koncert pt. „Piosenka świadkiem historii” – realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego na 2021 rok. Tym razem Grupa Integracyjna będzie towarzyszyć m.in. artystce Krystynie Prońko.

 

Od początku września b.r. ruszył w Uniejowie projekt pt. „Piosenka świadkiem historii” w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego „Łódzkie na Plus” na 2021 rok. Realizatorem przedsięwzięcia jest Uniejowskie Stowarzyszenie Aktywni.

Jest już chyba tradycją, że w swoich muzycznych przedsięwzięciach stowarzyszenie zaprasza do współpracy znanych artystów, m.in. Mietka Szcześniaka, Darka Maleo Malejonka, Jana Trebunia – Tutkę, zespół Raz Dwa Trzy czy Arkę Noego. Również i w zaplanowanym na grudzień koncercie wystąpi gwiazda wielkiego formatu – Krystyna Prońko. Nazwiska wybitnej wokalistki nie trzeba przedstawiać. Utwory, które przyniosły jej szczególną popularność: m.in. „Psalm stojących w kolejce”, „Jesteś lekiem na całe zło” czy „Modlitwa o miłość prawdziwą” znają i śpiewają całe pokolenia.

Z grupą uniejowskich artystów wystąpi także laureat Festiwalu Zaczarowanej Piosenki oraz zwycięzca Debiutów podczas 57. KFPP w Opolu w 2020 roku, uczestnik programów „Mam talent” i „Szansy na sukces” Kamil Czeszel.

Kamil Czeszel „Burze” OPOLE DEBIUTY 2020 – YouTube

Wśród muzycznych gości będzie też przyjaciel Uniejowa, wybitny muzyk, kompozytor, aranżer, jeden z najlepszych wirtuozów organów hammonda w Polsce Paweł Serafiński. Koncert poprowadzi znana i lubiana, związana z lokalnym środowiskiem prezenterka Monika Andrzejczak.

W projekcie bierze udział 50 utalentowanych młodych artystów. Są to dzieci, młodzież oraz osoby z niepełnosprawnością reprezentujące placówki oświatowe oraz opiekuńcze głównie z gminy Uniejów. Przed uczestnikami projektu wiele godzin pracy warsztatowej. Podczas prób grupie towarzyszyć będą lokalni instrumentaliści.

Celem wspólnej pracy artystycznej będzie przygotowanie koncertu w oparciu o twórczość artystów polskich w latach 1980 – 1989. Oprócz utworów Krystyny Prońko zagrane zostaną m.in. kawałki z repertuaru Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego, Marka Grechuty oraz zespołu Rezerwat.

A.Ow.

Fotografie: Uniejowskie Stowarzyszenie Aktywni oraz archiwum prywatne www.pronko.pl

 

Trwają roboty drogowe przy skrzyżowaniu ulic Targowej i Szkolnej

W związku z pracami prowadzonymi na ulicy Targowej, w odcinku pomiędzy skrzyżowaniami z ulicą Szkolną i Wiśniową (na wysokości boiska szkolnego) dziś i w dniu jutrzejszym (czw.-pt.) będą występowały utrudnienia w ruchu. Przepraszamy za niedogodności i apelujemy o ostrożność!

Obecne roboty ziemne – przy skrzyżowaniu z ul. Szkolną – są realizowane w części pasa jezdni, przez co ruch kołowy wzdłuż Targowej odbywa się wahadłowo. Wyłączony z użytku jest również chodnik na całej długości wspomnianego odcinka (po stronie boiska i placu szkolnego) – przejście dla pieszych tylko drugą stroną ulicy (po stronie SAM-u). Zmiana pogody, czyli gorsza widoczność w deszczu i woda zalegająca w kałużach, z pewnością nie ułatwiają przemieszczania się w okolicy terenu budowy, dlatego bardzo prosimy wszystkich uczestników ruchu o zachowanie szczególnej ostrożności!

Kierowcom zalecamy, o ile to możliwe, aby starali się całkowicie omijać odcinek Targowej, gdzie toczą się prace. Warto w tym celu kierować się na – równolegle do niej biegnące: ulicę Kościelnicką czy Orzechową. Zgodnie z informacją otrzymaną od wykonawcy, utrudnień w ruchu należy spodziewać się z całą pewnością do soboty (6 listopada). Co do dalszego postępu prac, jest to uzależnione od warunków pogodowych. Będziemy informować o sytuacji na bieżąco, ale tak czy inaczej – prosimy uzbroić się w cierpliwość.

  

Roboty ziemne na terenie miasta są prowadzone w ramach zadania pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Uniejów i Aglomeracji Uniejów”, na które pozyskaliśmy dofinansowanie ze środków unijnych. Rozbudowa infrastruktury wodno-ściekowej jest realizowana we współpracy z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej „Termy Uniejów” Sp. z o.o. w Uniejowie, natomiast wykonawcą, wyłonionym na drodze przetargu, jest konsorcjum firm: “EVECO” EWA PERAJ (lider) i PP-HU „EKOINŻBUD” Piotr Peraj z siedzibą w Uniejowie. Zadanie, którego koszt to blisko 3,3 mln zł, obejmuje budowę sieci wodociągowej w ulicach Reymonta i Kościelnickiej oraz o budowę sieci sanitarnej w ul. Targowej na potrzeby odprowadzania ścieków bytowo – sanitarnych do przepompowni ścieków. Po szczegółowe informacje na temat inwestycji odsyłamy Państwa do wcześniejszego artykułu na naszej stronie: „Umowa na realizacje sieci wodno-kanalizacyjnej podpisana”.

(MB)

źródło:Gmina Uniejów

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ