We wrześniu koniec naklejek na szybę. Wyjaśniamy wątpliwości kierowców

0
40
views

Zbliża się termin, kiedy urzędy rejestrujące pojazdy przestaną wydawać nalepki kontrolne z numerami rejestracyjnymi. Kierowcy zastanawiają się, czy będzie można zerwać dotychczasową nalepkę. Mówią o tym przepisy.

Obowiązek naklejania nalepki kontrolnej z numerem rejestracyjnym pojazdu regulują przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym w rozdziale 2 poświęconym warunkom dopuszczenia pojazdu do ruchu.

Art. 71. 1. Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Przepis ten nie dotyczy pojazdów, o których mowa w ust. 3.

2. Pojazdy określone w ust. 1 są dopuszczone do ruchu, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w art. 66 oraz są zarejestrowane i zaopatrzone w zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne, a w przypadku pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, w nalepkę kontrolną.

Zmiana w ust. 2 w art. 71 wejdzie w życie z dniem 4 września 2022 r. Polega ona na wykreśleniu z tego przepisu części: „a w przypadku pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, w nalepkę kontrolną”.

Fizycznie z przepisów znika określenie „nalepka kontrolna”, jakby jej nigdy nie było. Dokładnie to samo dzieje się w art. 73 i 75, które mówią o rejestracji pojazdu i wydawanych dokumentach, gdzie jednym z nich jest nalepka kontrolna, a od 4 września jej nie będzie. Nalepka znika także z artykułów: 76, 78 i 79.

Słowem – nalepka kontrolna przestaje obowiązywać, więc będzie ją można traktować jako ozdobę lub pamiątkę. Można ją też zerwać bez żadnych konsekwencji. Trzeba jedynie pamiętać, że tak będzie dopiero od 4 września.

źródło: autokult.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ