UWAGA! ZAGINĘŁO DZIECKO – PRACA SEZONOWA – NA CO UWAŻAĆ !

0
28
views

Wakacje to czas swobody i beztroski dla dzieci, ale nie dla ich rodziców. W tym okresie dochodzi do zaginięć dzieci, które wynikają z nieuwagi rodziców lub też świadomej decyzji nastoletniego człowieka. Tylko właściwa relacja z dzieckiem i rozmowa o potencjalnych zagrożeniach mogą uchronić je przed tym często traumatycznym doświadczeniem.

Gdy zaginie małe dziecko
Rozmowy dotyczące bezpieczeństwa powinniśmy prowadzić z dzieckiem od najmłodszych lat. Musimy omawiać tematy i zagrożenia, które mogą je spotkać w różnym okresie życia. Kwestie bezpieczeństwa osobistego są niezwykle ważne, a temat zagubienia się dziecka na plaży, w centrum handlowym czy w lesie powinien być omawiany zawsze i powtarzany jak mantra. Do tego rodzaju zaginięć dochodzi najczęściej przez nieuwagę, zarówno dziecka jak i opiekuna. Niezwykle niebezpieczne są zaginięcia małych dzieci np. na plażach lub w kompleksach leśnych.
Co zrobić aby do tego nie doszło:
•    rozmawiajmy z dzieckiem, wyjaśniajmy jakie zagrożenia mogą je spotkać (np. obcy);
•    dziecko musi wiedzieć że policjant zawsze mu pomoże (nie straszmy policjantem dzieci);
•    powinno wiedzieć, że są osoby, których musi szukać gdy już się zgubi (np. ratownik, obsługa sklepu);
•    nie może oddalać się z miejsca gdzie się zagubiło, z nikim obcym nie powinno wychodzić np. z plaży czy sklepu;
•    jeżeli dziecko jest bardzo ruchliwe i roztargnione, warto wyposażyć je w opaskę na rękę z naszym numerem telefonu. Nie piszmy na niej imienia dziecka, bo ktoś wzbudzając zaufanie dziecka może wykorzystać to w złym celu;
•    warto w nowych miejscach wskazywać dziecku ,,punkt orientacyjny” (np. wieża ratownika) gdzie powinno czekać na rodzica gdy się zgubi;
•    wyposażmy dziecko w charakterystyczny element garderoby (np. odblaskowa czapeczka);
•    zawsze obserwujmy dziecko, co robi, gdzie się znajduje i z kim się bawi.
Pamiętaj, Ty jako rodzic jesteś za nie odpowiedzialny !

Gdy już dziecko się zgubi:
•    nie panikuj, rozejrzyj się może znajduje się w najbliższej okolicy;
•    poinformuj odpowiednie służby w rejonie gdzie zaginęło dziecko (ratownicy, obsługa sklepu);
•    jeżeli to nie przyniosło właściwego skutku powiadom policję.

Gdy zaginie nastolatek
Dobra relacja rodzica z nastolatkiem jest więcej warta niż nowy telefon i drogie prezenty, które dzieci otrzymują jako rekompensata za niewielką ilość czasu spędzonego z zapracowanym rodzicem. Zaginięcia starszych dzieci wynikają często z problemów osobistych, niewłaściwych relacji zarówno w środowisku rówieśniczym jak i domu rodzinnym. Rozmawiajmy z nimi, mówmy o zagrożeniach które mogą dotykać dzieci w ich wieku. Dziecko musi wiedzieć że jest kochane, nie bagatelizujmy jego problemów, które często wydają się nam błahe. Najczęstszym powodem zaginięć nastolatków są ucieczki z domów. Motywacją do ucieczki dziecka, obok poczucia bezradności wobec konkretnego problemu, próby uwolnienia się od niego i złych emocji z nim związanych, jest często próbą zwrócenia na siebie uwagi rodzica. W takich przypadkach ucieczka to wołanie o naszą uwagę i zainteresowanie. Co zrobić gdy do tego dojdzie:
•    musimy sprawdzić potencjalne miejsca gdzie może przebywać nasze dziecko;
•    skontaktujmy się z jego znajomymi;
•    jeżeli mamy obawy, że dziecko może stać się ofiarom przestępstwa niezwłocznie skontaktujmy się z policją.
Właściwie budowana relacja z dzieckiem pozwoli uniknąć takich sytuacji, a jeżeli do nich dojdzie zapewne szybko je odnajdziemy.
W dobie informacji globalnej, gdy każdy z nas korzysta z serwisów społecznościowych, często za ich pośrednictwem chcemy pomagać innym. Problem rodzi się wtedy gdy bezmyślnie przesyłamy fake newsy, których wcześniej nie sprawdziliśmy. Apelujemy aby nie rozsyłać niesprawdzonych informacji, ponieważ może powodować to napędzanie spirali paniki np. gdy wiadomość dotyczy zaginięcia dziecka. Ponadto w przyszłości spowodować to może pewnego rodzaju znieczulicę społeczną i gdy faktycznie trzeba będzie pomóc potraktujemy taką wiadomość jako jedną z wielu mało znaczących.
Pamiętaj, nic nie zastąpi bezpośredniego, szczerego kontaktu z dzieckiem, codziennej uwagi i rozmowy. Wykorzystaj wakacyjny czas na zacieśnienie więzi rodzinnych, na poprawę relacji zaburzonych w ferworze codziennych obowiązków. Rodzicielstwo to przywilej ale i również ogromna odpowiedzialność. Nie zawiedź swojego dziecka, nie pozwól aby Twoją rolę przejął ktoś inny – grupa rówieśnicza, czy przypadkowo poznane przez Twoje dziecko osoby. Taka znajomość może okazać się dla Twojego dziecka tragiczna w skutkach. /podkom. Adam Dembiński/

 

Sezon turystyczny w pełni, ogłoszeń o pracę w wakacje lawinowo przybywa. Często młodzi ludzie narzekają na brak pieniędzy na wydatki i letnie wyjazdy. Właśnie wtedy pojawia się pierwsza myśl o sezonowej pracy czasem o wyjeździe do pracy za granicę. Na co zwrócić uwagę, aby było to bezpieczne i pozytywne doświadczenie?

Praca za granicą w wakacje to doskonała okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy, naukę języka oraz poznanie nowych ludzi. Jednak jej poszukiwania powinny być niezwykle dokładne i zweryfikowane, aby być pewnym, że nie staniemy się ofiarą oszustwa czy handlu ludźmi.
Wakacje to intensywny czas w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych – turystów często jest tak wielu, że potrzebni są dodatkowi pracownicy, na przykład recepcjoniści, osoby zajmujące się sprzątaniem, pielęgnacją zieleni, itd. Z tego samego powodu duży ruch mają także restauracje i miejsca związane z gastronomią. Poszukiwani są więc dodatkowi kelnerzy, barmani, kucharze czy sprzedawcy. W letnie miesiące odbywa się również więcej plenerowych wydarzeń kulturalnych – festiwali, koncertów, pikników, itd. Przy ich organizacji potrzebne są dodatkowe ręce do pracy. Wiele osób decyduje się również na pracę sezonową przy zbieraniu owoców i warzyw. Ponadto poszukując zajęcia zarobkowego natknąć się można na liczne oferty dotyczące m.in.: opieki nad seniorami, prac remontowo-budowlanych, przy produkcji oraz pakowaniu towaru. W wielu krajach są to zajęcia dobrze opłacane, stąd pojawiające się oferty są dla wielu osób bardzo kuszące. Zazwyczaj jest to trudna praca fizyczna, wykonywana przez cały sezon, często w wysokich temperaturach.
Zanim podejmiesz pracę:
•    zweryfikuj pośrednika pracy oraz czy oferowana praca jest legalna,
•    upewnij się, że pracodawca istnieje, sprawdź w sieci opinie o nim,
•    unikaj miejsc, które nie mają podanego adresu, a pracodawcy kontaktują się wyłącznie mailowo lub telefonicznie,
•    podpytaj znajomych, którzy pracowali za granicą, być może będą mogli polecić kogoś zaufanego,
•    czytaj dokładnie, co podpisujesz,
•    przygotuj kopie niezbędnych dokumentów – dowód, paszport, ubezpieczenie, umowa – najlepiej sfotografuj je i skany prześlij na skrzynkę zaufanej osoby,
•    poinformuj bliskich dokąd i z kim wyjeżdżasz, bądź w stałym kontakcie,
•    zabezpiecz pewną kwotę, która pozwoli Ci na wcześniejszy powrót do domu, jeśli będzie wymagała tego sytuacja,
•    koniecznie ustal wspólnie z najbliższymi hasło bezpieczeństwa – słowo lub zdanie, które będzie sygnałem, że potrzebujesz pomocy.

Wysokie wynagrodzenie, mała liczba godzin pracy, niewielki zakres obowiązków i praca zdalna? Do tego wszystkiego „pracodawca” nie wymaga doświadczenia na podobnym stanowisku? Taka oferta brzmi na pewno atrakcyjnie, ale może być próbą wyłudzenia danych osobowych by potem sprzedać je do celów marketingowych lub wykorzystać do popełnienia przestępstwa.
Eksperci wskazują również, by sprawdzić:
•    czy firma rekrutująca ma stronę internetową;
•    czy na stronie jest informacja o rekrutacji na dane stanowisko;
•    warto również sprawdzić adres siedziby firmy czy skontaktować się z jej sekretariatem, by dopytać o rekrutację;
Dane dotyczące tożsamości osób zbierane w sieci można podzielić na dwie grupy. Pierwsza grupa to dane osobowe, które można wykorzystać w celach biznesowych, głównie z różnych portali społecznościowych. Takie dane najczęściej zbierane są legalnie i wykorzystywane przez różne firmy.
Druga grupa danych osobowych, to te zbierane w celach przestępczych. – Najcenniejsze dla przestępców są dane pełne, takie, które można wykorzystać, żeby stworzyć nasz cały wirtualny profil. Dzięki temu można go potem użyć do popełnienia przestępstwa.
Najpopularniejszą metodą zbierania tego typu danych są np. fałszywe ogłoszenia o pracy, niewzbudzające żadnych podejrzeń. Wystarczy wysłać CV. Sprawcy na stronie ogłoszenia odsyłają do specjalnego gotowego już formularza CV, w którym trzeba podać wszystkie dane, w tym m.in. numer PESEL, numer dowodu osobistego, dane rodziców . Takie dane są niezwykle cenne, bo mogą pozwolić na założenie przez internet konta w dowolnym banku.
Naszą czujność powinno budzić, gdy potencjalny pracodawca zwraca się do osoby, która złożyła CV, aby celem weryfikacji dokonała przelewu w wysokości jakiejkolwiek, nawet symbolicznej kwoty z posiadanego przez siebie konta na rachunek ogłoszeniodawcy, rzekomo w celu potwierdzenia prawdziwości przedstawionych danych w CV.
W rzeczywistości okazuje się, iż numer konta, na który ma zostać zrobiony przelew został założony przez przestępcę na podstawie przesłanych danych z CV.
Może to uwiarygodnić i zweryfikować naszą tożsamość z punktu widzenia banku. Przestępca dzięki temu może teraz bez przeszkód otwierać kolejne konta, otrzymać kartę kredytową, starać się o kredyty itp.
W niektórych ogłoszeniach po przesłaniu CV ogłoszeniodawca prosi o przesłanie np. skanów prawa jazdy, uprawnień, dowodu osobistego. Niestety, przesłanie takich danych może ułatwić przestępcom wyprodukowanie fałszywych dokumentów.
W fałszywych ogłoszeniach o pracę większość danych jest prawdziwa. Za to kontakt mejlowy niewiele się różni od prawdziwego. Np. zamiast małych liter używa się dużych liter – to są często drobiazgi, na które nie zwracamy uwagi.
W przypadku tego typu działań dużym problemem jest to, że jeden przestępca może zebrać ogromną ilość informacji i danych osobowych.
Dobrym sposobem uniknięcia przekazania danych osobom niepowołanym, jest zadzwonienie do instytucji, której dotyczy dane ogłoszenie i sprawdzenie, czy rzeczywiście poszukiwani są pracownicy, czy konieczne jest przekazanie drogą elektroniczną numeru PESEL, numeru dowodu osobistego czy skanów dokumentów. Może takie dane będą potrzebne, ale dopiero w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej.
/Opracowano na podstawie danych z KGP/

źródło: https://poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ