TWOJE ŚWIATŁA – NASZE BEZPIECZEŃSTWO

0
2
views

Od czwartku 20 października 2022 r. Policja prowadzi kampanię pn. „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo”. Ma ona na celu uświadomienie kierującym wpływu jakości i stanu oświetlenia pojazdów na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Działania potrwają do 15 grudnia 2022 r.

W ramach kampanii w dniach 22.10, 5.11, 19.11 i 3.12.2022 r.  na wybranych stacjach kontroli pojazdów kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w samochodach. Pamiętajmy, że dla bezpieczeństwa jazdy ważny jest stan wszystkich elementów oświetlenia: żarówek, lamp oraz ustawienie świateł.

Jeśli oświetlenie pojazdu jest wadliwe, to w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności, wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego. Sprawne, prawidłowo wyregulowane światła pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę bądź pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem. Ma to szczególne znaczenie w warunkach jesienno-zimowych.

Poniżej publikujemy wykaz liczący około 1300 stacji diagnostycznych w całej Polsce, które biorą udział w kampanii. Wykaz można znaleźć także na stronach jednostek Policji oraz partnerów kampanii. Dodatkowo aplikacja Yanosik wskaże zainteresowanym najbliższą stację, na której można sprawdzić stan oświetlenia.

Kampania została zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego. Partnerami przedsięwzięcia są: Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Polski Związek Motorowy, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Dekra Sp. z o.o., sieć stacji Seed Car Sp. z o.o., Firma Neptis S.A. – operator znanego wśród kierowców komunikatora Yanosik oraz firma Screen Network S.A.

BRD KGP

Informacje z województw na temat akcji:

  • KWP w Krakowie

Kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” – inauguracja akcji w Małopolsce. Kierowcy bezpłatnie sprawdzą oświetlenie w swoich pojazdach

  • KWP w Bydgoszczy

Ogólnopolska kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”

Film spot_SWIATLA_2022.mp4

 Pobierz plik spot_SWIATLA_2022.mp4 (format mp4 – rozmiar 12.28 MB)

Film Film z wypowiedzią Dyrektora ITS (prof. dr hab. inż. Marcin Ślęzak) oraz przedstawiciela BRD KGP (nadkom. Robert Opas)

Opis filmu: W materiale filmowym Dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego prof. dr hab. inż. Marcin Ślęzak oraz nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego zapowiadają tegoroczną akcję "Twoje światła – nasze bezpieczeństwo".

 Pobierz plik Film z wypowiedzią Dyrektora ITS (prof. dr hab. inż. Marcin Ślęzak) oraz przedstawiciela BRD KGP (nadkom. Robert Opas) (format mp4 – rozmiar 38.33 MB)

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MEDIACJI

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Mediacji przypada na 20 października. Poprzedził go Tydzień Mediacji, który rozpoczął się 17 października. To ogólnoświatowa akcja, służąca popularyzacji wiedzy związanej z metodami pokojowego rozwiązywania konfliktów. Celem ogólnopolskiej inicjatywy jest upowszechnienie idei mediacji jako narzędzia rozwiązywania konfliktów.

Mediacja to sposób na wypracowanie satysfakcjonującego strony rozwiązania sporu na drodze dobrowolnych i poufnych rozmów. Rozmowy te prowadzi mediator – bezstronna i neutralna osoba trzecia. Do jego zadań, w czasie trwania mediacji, należy wspieranie komunikacji, łagodzenie ewentualnego napięcia lub stresu i pomoc w osiągnięciu porozumienia.

Międzynarodowy Tydzień i Dzień Mediacji jest inicjatywą cykliczną, przeprowadzaną co roku przez środowiska prawnicze. Organizatorzy chcą w ten sposób uświadomić stronom uczestniczącym w sporze, że mają prawo do mediacji, zanim jeszcze sprawę przejmie sąd i w konsekwencji podejmie arbitralną decyzję. Jak podkreślają prawnicy, rozstrzygnięcie konfliktu poprzez mediację, czyli bezpośrednio przez zwaśnione strony, zawsze jest lepsze od wyroku sądu, ponieważ jest kompromisem, do którego doszli sami zainteresowani.

Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, w zakładce Mediacje opublikowany został plik z linkami do stron sądów, pod którymi znajdują się informacje na temat wydarzeń organizowanych w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Mediacji i Tygodnia Mediacji w poszczególnych okręgach sądowych.

Więcej o mediacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości i na oficjalnym fanpage’u poświęconym tematyce mediacyjnej Mediacja

Praca laureata konkursu na plakat promujący Miedzynarodowy Dzień Mediacji 2022 - Oskara Clurkota (lat 14) z Zespołu Szkół w Latoszynie

Praca laureata konkursu na plakat promujący Międzynarodowy Dzień Mediacji 2022 – Oskara Clurkota (lat 14)

z Zespołu Szkół w Latoszynie

(BKS KGP/ mw)

źródło: https://poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ