„TWOJE ŚWIATŁA – NASZE BEZPIECZEŃSTWO” KAMPANIA NA RZECZ SPRAWNYCH ŚWIATEŁ

0
14
views

Dzisiaj, przy ulicy Jagiellońskiej w Warszawie, odbył się briefing inaugurujący VI edycję kampanii „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo”, która ma na celu zwrócenie uwagi kierujących na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdów.

Kampania została zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego. Partnerami przedsięwzięcia są: Firma Neptis S.A. – operator znanego wśród kierowców komunikatora Yanosik, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Polski Związek Motorowy, firma DEKRA Polska Sp. z o.o., Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji, firma Screen Network S.A. oraz Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

W czasie briefingu komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz przedstawiciele instytucji, które włączyły się w kampanię przypominali, że niepoprawne oświetlenie samochodu ma nie tylko negatywny wpływ na komfort jazdy, ale może prowadzić do tragicznych w skutkach sytuacji na drogach.

Jednocześnie patrol Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji pełnił służbę na drodze, zwracając szczególną uwagę na wykroczenia kierujących związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdu.

W okresie jesiennym, kiedy wcześnie zapada zmrok i pogarszają się warunki atmosferyczne, sprawne, prawidłowo wyregulowane światła nabierają szczególnego znaczenia. Między innymi pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę znajdującą się na drodze czy też pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem.

Z uwagi na to, iż prawidłowe działanie świateł wymaga profesjonalnej oceny, w ramach kampanii odbędą się ogólnopolskie „dni otwarte” na stacjach kontroli pojazdów, na których kierowcy będą mieli możliwość bezpłatnego sprawdzenia świateł w swoich pojazdach.

Będą to stacje: funkcjonujące pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego, zrzeszone w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów, należące do Holdingu Polskiego Związku Motorowego, a także stacje Dekra Polska Sp. z o.o. Swoją stację diagnostyczną udostępni również Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji oraz Instytut Transportu Samochodowego.

Sprawdzenia zaplanowano w dniach: 23.10, 6 i 20.11 oraz 4.12.2021 r. Zainteresowanym pomoże aplikacja Yanosik, która „doprowadzi” kierowcę do najbliższej stacji kontroli wspierającej kampanię.

Pełny wykaz stacji będzie można również znaleźć na stronie internetowej policja.pl, dlakierowcow.policja.pl, na stronach jednostek terenowych Policji oraz na stronie yanosik.pl/dobre-swiatla.

Dodatkowo kampania będzie promowana, poprzez emisję spotu, na ekranach firmy Screen Network S.A., co umożliwi dotarcie do jeszcze szerszej grupy uczestników ruchu drogowego.

Ponadto, policjanci ruchu drogowego, będą przeprowadzać na terenie kraju działania kontrolno-prewencyjne, podczas których zwrócą szczególną uwagę na światła pojazdu.

BRD KGP

Foto: BRD/BKS KGP oraz ITS

Inne teksty na temat kampanii „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo”:

Film Twoje_swiatla_nasze_bezpieczenstwo.mp4

 Pobierz plik Twoje_swiatla_nasze_bezpieczenstwo.mp4 (format mp4 – rozmiar 1017.93 KB)

 

TWOJE ŚWIATŁA-NASZE BEZPIECZEŃSTWO

W ramach kampanii „Twoje światła-Nasze bezpieczeństwo”, wzorem lat ubiegłych kierujący będą mogli na wytypowanych stacjach kontroli pojazdów BEZPŁATNIE sprawdzić oświetlenie aut. Do wybranych punktów doprowadzi aplikacja Yanosik. Policjanci w tym czasie w szczególny sposób będą edukować w zakresie konieczności posiadania sprawnych świateł.

W okresie jesienno-zimowym występuje wiele zjawisk, które niekorzystnie wpływają na widoczność na drodze. Podobnie jak w latach ubiegłych Biuro Ruchu Drogowego KGP wraz z Instytutem Transportu Samochodowego, organizuje kolejną odsłonę ogólnopolskiej kampanii pod nazwą Twoje światła-Nasze bezpieczeństwo. Na terenie powiatu poddębickiego w działania zaangażowała się Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów PZM w Poddębicach, ul. Targowa 15. Już 26 października 2021 roku w godzinach 7:30-14:00, każdy kierujący będzie mógł tam bezpłatnie sprawdzić światła. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na występujące zagrożenia wynikające z niesprawnego czy też nieprawidłowego oświetlenia, wyeliminowanie z ruchu maksymalnej liczby pojazdów z niesprawnym lub niezgodnym z warunkami technicznymi oświetleniem, stworzenie możliwości przeprowadzenia bezpłatnych kontroli poza terminem badania technicznego oraz propagowanie zasady „widzieć i być widocznym” w relacjach pieszy – pojazd z naciskiem na elementy odblaskowe.

Warto także przypomnieć, że pojazd nie spełniający wymagań w zakresie wymaganego przepisami oświetlenia narusza przepisy porządkowe, a w niektórych przypadkach stwarza też zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W związku z tym, zgodnie z art. 132 ust. 1 pkt.1 lit. a i b ustawy Prawo o ruchu drogowym policjant zatrzyma dowód rejestracyjny pojazdu. Za zatrzymany dowód rejestracyjny policjant wyda pokwitowanie, w którym określi sposób używania pojazdu do chwili usunięcia nieprawidłowości, wyznaczy termin zezwalający na używanie pojazdu lub wyda zakaz dalszej jazdy na drogach publicznych. Jeśli kierowca nie zastosuje się do takich ograniczeń, popełni wykroczenie określone w art. 92 § 1 kodeksu wykroczeń, który mówi o tym, że: kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Kierowco, pamiętaj że sprawne, prawidłowo wyregulowane światła pozwalają  kierującemu pojazdem wcześniej dostrzec przeszkodę, bądź pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem. Jeśli oświetlenie pojazdu jest wadliwe, to w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności , wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego.

 

Dystans społeczny i maseczki

Ograniczenia w przemieszczaniu się

1,5 metra – minimalna odległość między pieszymi

Obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.

Wyłączeni z tego obowiązku są:

  • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
  • osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,
  • osoby  z orzeczeniem o niepełnosprawności,  osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, osoby niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.
Zasłanianie ust i nosa wyłącznie za pomocą maseczki

Zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe w całym kraju.

Nos  i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szalki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem!

Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:

  • na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
  • w autobusie, tramwaju i pociągu,
  • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
  • w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),
  • w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
  • w kinie i teatrze,
  • u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
  • w kościele i szkole, na uczelni
  • w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.)

Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa?

Na świeżym powietrzu, w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, motocyklem, czterokołowcem, motorowerem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku.

Szczegółowe dane nt. zasłaniania ust i nosa oraz informacje dot. wyjątków od tej zasady znajdują się w rozporządzeniu.

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ