Spotkanie z Marcinem Tyburą

0
36
views

W dniu wczorajszym miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Placówki oświatowe na terenie gminy odwiedził Marcin Tubura – pochodzący z Łęgu Balińskiego zawodnik mieszanych sztuk walki, znajdujący się obecnie w czołówce wagi ciężkiej rankingu UFC.

 

Wizyta w Uniejowie rozpoczęła się od spotkania Marcina z włodarzem gminy – Burmistrzem Józefem Kaczmarkiem. Panowie omówili szczegóły promocji Gminy Uniejów przez sportowego Ambasadora, wynikające z zawartej przez strony umowy. Dokument zakłada m. in. odwiedziny przez sportowca placówek oświatowych w celu upowszechniania i promowania sportu.

Pierwsze z takich wydarzeń  miało miejsce właśnie wczoraj, kiedy to Marcin Tybura spotkał się z uczniami szkół w Wieleninie, Wilamowie i Uniejowie, aby podzielić się opowieścią o sobie i zachęcić dzieci do rozwijania swoich sportowych pasji.

Sportowiec opowiadał o początkach swojej przygody ze sportem, o złych i dobrych momentach w swojej karierze, stoczonych walkach oraz tajnikach treningu mieszanych sztuk walki. Odpowiadał też na liczne pytania, jakie przygotowali dla niego uczniowie. Na wszystkich spotkaniach podkreślał, że za sukcesem sportowca stoi również wiele niepowodzeń, a odnoszone porażki to przede wszystkim ważne doświadczenie kształtujące charakter i silną wolę człowieka. Na koniec każdego spotkania  Marcin prezentował uczniom elementy rozgrzewki i podstawy walki w „stójce”

Dla Marcina Tybury wczorajsze odwiedziny placówek stały się również podróżą sentymentalną. Sportowiec jest, bowiem absolwentem jednej z odwiedzanych placówek, a mianowicie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. w Uniejowie. Co więcej Marcin, przy okazji wżyty w szkole, miał okazję spotkać się ze swoim nauczycielem wychowania fizycznego – Szymonem Bugajakiem. Dla obu panów była to miła niespodzianka.

Marcinowi Tyburze dziękujemy za ciekawe i pouczające spotkanie. Sportowiec obiecał, że niedługo wróci do szkół na kolejne spotkania. Trzymamy za słowo, a tymczasem powoli zaczynamy trzymać kciuki za wygraną Marcina w zbliżającej się za kilka tygodni walce z Alexandrem Volkovem.

 

 

Koncert upamiętniający kardynała Stefana Wyszyńskiego

Pierwsza niedziela września upłynęła w niezwykłej, pięknej atmosferze za sprawą podniosłego koncertu muzyki operowej w wykonaniu artystów z Teatru Wielkiego w Łodzi. Koncert poświęcony Prymasowi Tysiąclecia – kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiego wysłuchali wszyscy zgromadzeni po Mszy Świętej wieczornej w dniu 5 września br. w Kolegiacie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Uniejowie. Między występami muzyków mogliśmy wysłuchać bogatej biografii poświęconej osobie kardynała.

– „Teatr Wielki w Łodzi wychodzi z muzyką operową poza Teatr i zaprasza na cykl koncertów w regionie łódzkim poświęconych Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu –  Prymasowi Tysiąclecia, który już 12 września zostanie beatyfikowany.

W ten sposób artyści naszego Teatru pragną uczcić tego Wielkiego Człowieka tym, w czym czują się najlepiej – piękną muzyką i wspaniałym śpiewem fragmentów dzieł takich mistrzów, jak: Giuseppe Verdi, Giacomo Puccini, Leo Delibes, Stanisław Moniuszko, Bułat Okudżawa, Andrew Llyod Webber, Astor Piazzolla, Andrzej Kurylewicz.

W programie tego muzycznego spotkania zabrzmią utwory operowe, m.in. z „Nabucca”, „Toski” czy „Turandot”, które wykonają wspaniali soliści: Aleksandra Borkiewicz, Agnieszka Makówka, Alicja Barbara Panek-Piętkowska, Dorota Wójcik, Paweł Skałuba i Robert Ulatowski. Koncert poprowadzą Julitta Sękiewicz-Kisiel i Arkadiusz Anyszka. Przed Orkiestrą Kameralną Teatru stanie dyrygent Michał Kocimski” – mówiła o wydarzeniu pani Anna Zgoda z Teatru Wielkiego w Łodzi.

Podczas niedzielnego koncertu zgromadzona licznie publiczność wysłuchała: A. Piazzolla – Oblivion; A. I. Webber – Pie Jesu – A. Borkiewicz, P. Skałuba; J Halévy (Żydówka) – Aria Kardynała – R. Ulatowski, G. Verdi (Nabucco) – Aria Feneny – B. Panek-Piętkowska; G. Verdi (Nabucco) – Aria Zachariasa – R. Ulatowski; L. Delibes (Lakme) – Duet kwiatów – A. Borkiewicz, A. Makówka; G. Verdi (Otello) – Modlitwa Desdemony – D. Wójcik; G. Puccini (Turandot) – Nessun dorma – P. Skałuba; G. Puccini (Gianni Schicchi) – O mio babbino caro – A. Borkiewicz; G. Puccini (Tosca) – Vissi d’arte – D. Wójcik; G. Puccini (Tosca) – E lucevan le stelle – P. Skałuba; B. Okudżawa – Modlitwa i Ks. R. Jaworski – „O Niezłomny Prymasie Tysiąclecia” w wykonaniu wszystkich solistów.

Artyści zaśpiewali pod batutą dyrygenta Michała Kocimskiego. Słowo wiążące między wykonywanymi utworami – biografię kardynała przedstawili: Julitta Sękiewicz-Kisiel i Arkadiusz Anyszka.

Na zakończenie koncertu, zwieńczonego gromkimi owacjami na stojąco, głos zabrał ks. Infułat Andrzej Ziemieśkiewicz, który skierował podziękowania w kierunku artystów: – „To Wy dzisiaj daliście nam taką moc, że wszyscy fruwaliśmy jak orły. Dziękujemy za te piękne chwile emocji, za to, że mogliśmy dowiedzieć się tylu pięknych rzeczy o naszym kardynale Stefanie Wyszyńskim, ale i o tym, że człowiek jest drogą kościoła, że człowiek to brzmi dumnie”. W imieniu całej społeczności uniejowskiej podziękował i wręczył kwiaty Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Uniejowie – Robert Palka.

Kolejne dwa koncerty odbędą się w dniach: 07.09.2021 o godz. 18:00 w Miejskim Ośrodku Kultury  w Lututowie i 26.09.2021 o godz.18.00  w Miejskim Centrum Kultury Tkacz w Tomaszowie Mazowieckim.

(MP)

 

źźródło: Gmina Uniejów

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ