Ruszył nabór wniosków na zakup samochodów elektrycznych

0
21
views

Od dzisiaj (12 lipca) osoby fizyczne w ramach programu „Mój elektryk” mogą składać w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wnioski o dofinansowanie zakupu samochodów zeroemisyjnych,

 

czyli elektrycznych i wodorowych. Kwota dotacja sięga 18 750 zł, a w przypadku rodzin wielodzietnych ­– nawet 27 000 zł. Wkrótce o dopłaty do „elektryków” będą mogli występować także przedsiębiorcy, samorządy i inne instytucje.

Celem programu priorytetowego NFOŚiGW „Mój elektryk” jest uniknięcie zanieczyszczenia powietrza poprzez wspieranie zakupu lub leasingu nowych, ekologicznych pojazdów. Osiągnięty ma być zarazem ważny cel społeczny – upowszechnienie aut zeroemisyjnych.

Program „Mój elektryk” w nowej odsłonie, uwzględniającej dotychczasowe doświadczenia i tendencje w sektorze elektromobilności, daje osobom fizycznym możliwość otrzymania z NFOŚiGW bezzwrotnej dotacji do zakupu fabrycznie nowych pojazdów zeroemisyjnych kategorii M1, których cena (koszt nabycia) nie przekracza 225 000 zł, przy czym – warto to podkreślić – limit cenowy nie dotyczy posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Dotacja wynosi do 18 750 zł, natomiast w przypadku rodzin z trójką lub większą liczbą dzieci może sięgnąć 27 000 zł.

Uruchamiany w poniedziałek 12 lipca b.r. w NFOŚiGW nabór wniosków od osób fizycznych potrwa do 30 września 2025 r. albo do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel. Budżet naboru wynosi do 100 mln zł, natomiast na realizację całego programu „Mój elektryk” skierowane będzie w tym roku aż pół miliarda zł w formie bezzwrotnych form dofinansowania.

Procedura ubiegania się o dotację na „elektryka” przez osoby fizyczne jest prosta, szybka i odbywa się online przy minimum formalności. Zainteresowana osoba powinna jedynie przygotować wniosek o dofinansowanie i złożyć go w NFOŚiGW w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD) dostępny  pod adresem: www.gwd.nfosigw.gov.pl

– Dofinansowanie dla nabywców indywidualnych będzie przyznawane na zasadzie refundacji części poniesionych kosztów zakupu auta. Aby ją uzyskać, wystarczy przedstawić fakturę zakupu i przejść kilka prostych kroków w formularzu online – podkreśla wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski.

Równolegle, jeszcze w lipcu b.r.,   ruszy nabór na banki, które będą dystrybuowały dopłaty do leasingu. Po finalizacji tego procesu wnioskodawcy nie będący osobami fizycznymi zyskają możliwość ubiegania się o dofinansowanie więcej niż jednego pojazdu, a wysokość dotacji uzależniona zostanie od rodzaju auta i przewidywanego przebiegu. Dofinansowanie zakupu pojazdów dostawczych kategorii N1 wyniesie nawet 70 tys. zł. Warunkiem będzie zadeklarowanie średniorocznego przebiegu powyżej 20 tys. km. Na dopłaty do umów leasingu elektryków firmowych trafi 400 mln zł.

Program będzie realizowany do 2026 r., przy czym zawieranie umów potrwa do 31 grudnia 2025 r., a okres wydatkowania środków – do 30 czerwca 2026 r.

Więcej informacji o programie „Mój elektryk” jest dostępnych na stronie www.nfosigw.gov.pl/mojelektryk

(MŁ)

fot. Pixabay

 

Uniejowski Jarmark Rzemiosła

Wczoraj zakończył się trwający przez weekend Uniejowski Jarmark Rzemiosła.

 

Przed uniejowskim zamkiem zjawili się kupcy, którzy w licznych kramach kupieckich oferowali na sprzedaż swoje rękodzieła i wyroby. Nabyć było można biżuterię, wyroby wiklinowe, wyroby drewniane, malowane na deskach obrazy, ręcznie szyte lub robione na szydełku maskotki, drewniane zabawki, szyte torby i wiele innych ciekawych produktów. Walorem tego typu wydarzeń jest fakt, ze można na nich zapoznać się z rękodziełem wytworzonym w sposób nieprzemysłowy a takie wyroby posiadają duże wartości artystyczne.

Smakoszy zapraszały do siebie stoiska z miodami, wyrobami pszczelimi, tradycyjnymi chlebami i wypiekami.

Najmłodsi na jarmarku mogli zaopatrzyć się w atrybuty prawdziwych rycerzy i księżniczek albo przejechać się kucykami po alejkach uniejowskiego parku.

Kto miał szczęście w sobotę mógł spotkać przechadzających się sokolników, którzy prezentowali dwa piękne ptaki: samicę jastrzębia o imieniu Major oraz młodziutkiego, ale już całkiem rosłego jastrzębia o egzotycznym imieniu Sköl.

Nie zabrakło również średniowiecznego elementu jarmarku. Zapewniła go grupa rekonstrukcyjna „Bractwo Grodu Spycimira” prezentująca życie w średniowiecznym obozowisku.

Miło nam było gościć w Uniejowie kupców, przyjezdnych turystów, grupę rekonstruktorów oraz sokolników. Jednocześnie chcieliśmy zapowiedzieć, że kolejne takie wydarzenie będzie miało miejsce w ostatni weekend sierpnia. Dlatego już dzisiaj wszystkich serdecznie zapraszamy w tym czasie do Uniejowa.

 

źródło: Gmina Uniejów

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ