poniedziałek, 29 listopada, 2021
Strona główna Aktualności REWOLUCJA DLA KIEROWCÓW

REWOLUCJA DLA KIEROWCÓW

0
31
views

Będzie można jeździć bez dokumentów. Prezydent podpisał ustawę

Już niedługo nie trzeba będzie mieć przy sobie prawa jazdy podczas kierowania samochodem. Takie ułatwienie zakłada nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, którą w czwartek podpisał prezydent Andrzej Duda.

Nowelizacja zakłada szereg ułatwień dla właścicieli pojazdów, w tym m.in. zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu w procesie pierwszej rejestracji pojazdu (obecnie historia pojazdu jest możliwa do sprawdzenia w centralnej ewidencji pojazdów), wprowadzenie możliwości zachowania numeru rejestracyjnego przy przerejestrowaniu, a także czasowej rejestracji pojazdu przez starostę, a w przypadku nowych pojazdów – przez sprzedawców w imieniu kupujących.

Po wejściu w życie nowelizacji, osoby z polskim prawem jazdy nie będą miały obowiązku posiadania tego dokumentu przy sobie i okazywania podczas kontroli. Dane kierowcy będą mogły być sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców, podobnie jak dziś ma to miejsce w przypadku dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia pojazdu.

Rozwiązanie to – jak wynika z noweli – wejdzie jednak dopiero trzy miesiące po opublikowaniu komunikatu ministra infrastruktury w tej sprawie. Przez najbliższe tygodnie dokument lepiej więc ze sobą wozić.

Zniesiony ma też zostać obowiązek przedkładania do rejestracji pojazdu dowodu własności, jeżeli od uprzedniej ostatniej rejestracji nie zmienił się właściciel oraz nalepki kontrolne. Te przepisy mają wejść w życie dopiero po 24-miesięcznym vacatio legis.

Nowela określa procedurę wymiany informacji z państwami członkowskimi o pojazdach zarejestrowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ustala też zasady synchronizacji systemu przez wytwórcę dowodów rejestracyjnych i funkcjonowania systemu teleinformatycznego integralnie z systemem teleinformatycznym obsługującym centralną ewidencję pojazdów.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Jednak przepisy dotyczące możliwości upoważnienia salonu sprzedaży pojazdów samochodowych, przyczep lub motorowerów przez właściciela nabytego w nim pojazdu do złożenia przez ten salon wniosku o rejestrację tego pojazdu lub do odebrania przez ten salon decyzji o czasowej rejestracji pojazdu wejdą w życie po upływie 9 miesięcy od dnia ogłoszenia. Z kolei przepisy znoszące obowiązek wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej – po upływie 24 miesięcy od dnia ogłoszenia.

źródło: money.pl

 

Od 1 października można jeździć bez dowodu rejestracyjnego i OC. Co zrobić w razie kolizji lub wypadku ? Jak zdobyć dane ?

1 października znika obowiązek wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego samochodu i aktualnego ubezpieczenia OC. Do tej pory brak tych dokumentów, w przypadku kontroli, wiązał się z mandatem. „To był żmudny proces, ale małymi krokami czynimy nasze państwo bardziej przyjaznym kierowcom” – powiedział dziennik.pl poseł Piotr Liroy-Marzec.

Na ten dzień czekali kierowcy w Polsce. Już w poniedziałek 1 października wchodzą w życie nowe przepisy, dzięki którym kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i papierowego ubezpieczenia OC, a policja nie będzie mogła już karać za brak tych dokumentów.

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC to efekt przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym i podpisania przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu w tej sprawie.

– To zmiany, na które czeka wielu kierowców. Mam nadzieję, że dzięki nim nieco ułatwiamy im życie. Właśnie o tym myśleliśmy przygotowując nowe przepisy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Szef resortu zapomniał chyba dodać, że tym samym rząd kolejny raz przychylił się do propozycji zmian, które wcześniej zgłaszał poseł Piotr Liroy-Marzec.

– Uświadamianie urzędnikom, że skoro państwo i tak ma nasze dane, nie ma potrzeby wozić ze sobą wszystkich dokumentów, było żmudnym procesem. Ale małymi krokami czynimy nasze państwo bardziej przyjaznym kierowcom – powiedział dziennik.pl Liroy-Marzec.

Jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości?

Ktoś może zastanawiać się, co w razie kolizji? Skąd spisać dane potrzebne do zgłoszenia sprawy?

– Zawsze jest numer rejestracyjny i marka pojazdu, dzięki którym bardzo łatwo ustalić dane kierowcy. Poza tym art. 44 Kodeksu drogowego nakłada na kierującego pojazdem w razie uczestniczenia w kolizji czy wypadku drogowym obowiązek podzielenia się danymi personalnymi, danymi personalnymi właściciela lub posiadacza pojazdu oraz danymi dotyczącymi zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku – mówi dziennik.pl podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Dodał, że w razie wątpliwości każdy może sprawdzić ubezpieczenie samochodu wpisując numery jego tablic rejestracyjnych na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – WIĘCEJ informacji >>

Przykazania kierowcy

Resort cyfryzacji przypomina kierowcom cztery ważne przykazania:

 Brak obowiązku wożenia w kieszeni dowodu rejestracyjnego i polisy OC NIE oznacza, że nie będziemy kontrolowani. Będziemy. Dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w systemie CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Podczas kontroli uprawnione służby (np. policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego) sprawdzą dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

 To, że znika wymóg posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC wcale NIE oznacza, że tych dokumentów w ogóle nie musimy mieć. Musimy. Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym. Właściciele pojazdów nadal mają obowiązek ubezpieczenia OC.

 WAŻNE! Kierowca nadal musi mieć przy sobie prawo jazdy. Wcześniej minister cyfryzacji podał, że resort pracuje nad tym, by w przyszłości kierowcy nie musieli mieć przy sobie tego blankietu.

– Dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie trzeba mieć przy sobie, jeśli kierowca prowadzi pojazd, który został zarejestrowany poza Polską.

Jak policja zatrzyma dowód?

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tego dokumentu. Do tej pory dowód rejestracyjny był zatrzymywany fizycznie. Od 1 października 2018 r. – w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego – uprawnione służby odnotują zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierowca otrzyma  podobnie jak dotychczas – pokwitowanie.

Zwrot dokumentu nastąpi także w sposób wirtualny, poprzez wykasowanie informacji o zatrzymaniu.

Prawo jazdy, dowód rejestracyjny i umowa ubezpieczenia OC – do 1 października 2018 roku za brak tych dokumentów drogówka mogła ukarać kierowcę mandatem w wysokości 50 zł za każdy, grzywna nie może być jednak wyższa niż 250 zł. Teraz w przypadku kontroli kierowcy grozi kara tylko za brak blankietu prawa jazdy.

źródło: https://auto.dziennik.pl/

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ