PRZED NAMI OGÓLNOPOLSKIE DZIAŁANIA „NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO”

0
10
views

22 stycznia br. w woj. łódzkim policjanci ruchu drogowego przeprowadzą ogólnopolskie działania pod nazwą „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Mimo, że nadrzędnym celem działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i motorowerzystów, funkcjonariusze zwrócą uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Celem policyjnych działań „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” jest troska o bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i motorowerzystów – tych użytkowników dróg, których w przeciwieństwie do kierujących samochodami, nie chroni chociażby karoseria pojazdu, czy pasy bezieczeństwa. W ramach realizowanych działań funkcjonariusze zawsze zwracają szczególną uwagęna zachowania kierujących autami wobec pieszych, użytkowników rowerów i motorowerów. Nadzorem objęte są miejsca, które są szczególnie niebezpieczne i w których często dochodzi do wypadków z ich udziałem.

Przypominamy!

Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien mieć świadomość, że może zostać niezauważony na drodze przez innego uczestnika ruchu. Tym samym sposób poruszania się po jezdni powinien być dostosowany do warunków ruchu, zmniejszając ryzyko wypadku.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność, w tym zmniejszać prędkość i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w  jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności:

– wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;

– omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Niezależnie od pory roku niechronieni uczestnicy ruchu powinni być dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Stąd też niezbędne jest, aby piesi nosili elementy odblaskowe, szczególnie w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu na drodze poza obszarem zabudowanym

Pamiętajmy!

Partnerstwo na drodze, stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, prowadzi do zwiększenia także naszego bezpieczeństwa.

Tylko od początku roku na terenie woj. łódzkiego w rejonie przejść dla pieszych doszło do 20 zdarzeń, w których 11 osób odniosło obrażenia a 2 poniosły śmierć.

Apelujemy o rozsądek.

  • radiowóz na śniegu

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

PRZEPIS NA BEZPIECZEŃSTWO – POJAZDY UPRZYWILEJOWANE

Pojazdy uprzywilejowane stanowią oddzielną, opisaną przepisami kategorię pojazdów. Obecna sytuacja epidemiologiczna połączona jest z większym ruchem pojazdów uprzywilejowanych, szczególnie służb medycznych. Co zatem mówią przepisy? Który pojazd jest pojazdem uprzywilejowanym? Czy kierujący pojazdem uprzywilejowanym musi stosować się do przepisów? Jak prawidłowo utworzyć korytarz życia.

Kodeks drogowy szczegółowo wylicza, jakich służb pojazdy mogą mieć status uprzywilejowanych. Do tej grupy zaliczamy radiowozy Policji, wozy bojowe Straży Pożarnej, karetki Pogotowia Ratunkowego ale mogą to być również pojazdy Służby Ochrony Państwa, samochody sił zbrojnych, Służby Więziennej, służby parków narodowych, Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Ochrony Kolei, a także auta Pogotowia Energetycznego czy Gazowego. Pamiętajmy, że pojazd jadący z włączonymi sygnałami błyskowymi i dźwiękowymi może przemieszczać się ze znaczną prędkością. I o to chodzi, by jak najszybciej dotarł on do celu. Samochód uprzywilejowany jest łatwy do dostrzeżenia, dlatego, że wysyła błyskowe sygnały świetlne w kolorze niebieskim. Oprócz sygnałów świetlnych kierujący tego typu pojazdem używa sygnału dźwiękowego, o zmiennym tonie, a także ma włączone światła mijania lub drogowe. Warto również przypomnieć że kierujący pojazdem uprzywilejowanym może nie stosować się do przepisów ruchu drogowego, w tym sygnalizacji świetlnej. Musi natomiast stosować się do poleceń i sygnałów wydawanych przez osoby kierujące ruchem, a także za każdym razem kierujący pojazdem uprzywilejowanym, musi zachować szczególną ostrożność, aby nie spowodować zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pamiętajmy również, że pojazd uprzywilejowany na drodze wymaga nie tylko szczególnej uwagi ze strony kierującego tym pojazdem ,ale przede wszystkim naszej, postarajmy się by jego przejazd przebiegał bez zakłóceń. W myśl obowiązujących przepisów użytkownicy drogi powinni ułatwić przejazd pojazdowi uprzywilejowanemu – zjechać z drogi, a w razie konieczności zatrzymać się tworząc tak zwany korytarz życia. Poszkodowani potrzebują jak najszybszej pomocy, każda sekunda może zadecydować o czyimś zdrowiu lub życiu.

Jak zatem powinniśmy stworzyć korytarz życia?

Zasada jest bardzo prosta. Wystarczy spojrzeć na prawą dłoń, na jej zewnętrzną część i wyobrażamy sobie, że kciuk to lewy pas, a pozostałe pasy ruchu to dalsze palce. Czyli kierujący, którzy jadą skrajnym lewym pasem, muszą zjechać na lewo, natomiast kierujący z pozostałych pasów (niezależnie od ich ilości) zjeżdżają na prawo.

Reasumując, rola pojazdów uprzywilejowanych jest wyjątkowa. Bądźmy wyczuleni na ich obecność. Nasza nieuwaga, roztargnienie, czy brak dobrej woli i wyobraźni, mogą spowodować, że zabraknie kilku cennych sekund.

asp. sztab. Marzanna Boratyńska Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi

  • grafika ilustrująca sposób tworzenia korytarza życia
  • Służby w akcji na miejscu wypadku

 

źródło: http://www.lodz.policja.gov.pl/

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ