Policyjne działania „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”

0
33
views

6 lutego br. w całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzą działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Mimo, że nadrzędnym celem działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, funkcjonariusze będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Celem policyjnych działań „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim.

Warto zaznaczyć, że aura sprzyja używaniu pojazdów jednośladowych, co w połączeniu z przeświadczeniem kierowców samochodów, że sezon na te pojazdy jeszcze się nie rozpoczął, prowadzi do większej niż w roku ubiegłym liczby zdarzeń drogowych z tą grupą niechronionych uczestników ruchu drogowego.

W ramach realizowanych działań funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec pieszych i użytkowników rowerów. Nadzorem zostaną objęte miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych oraz rowerzystów w tym takie, na których często dochodzi do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy!

Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien mieć świadomość, że może zostać niezauważonym na drodze przez innego uczestnika ruchu. Tym samym sposób poruszania się po drodze powinien być dostosowany do warunków ruchu, zmniejszając ryzyko wypadku.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność, w tym zmniejszać prędkość i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności:

wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Kierujący ma także obowiązek zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe dla rowerzystów.

Niezależnie od pory roku niechronieni uczestnicy ruchu powinni być dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Stąd też niezbędne jest, aby osoby piesze nosiły elementy odblaskowe, szczególnie w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu na drodze poza obszarem zabudowanym. Natomiast rowerzyści powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w obowiązkowe oświetlenie oraz z niego korzystać od zmierzchu do świtu, w tunelu oraz w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej np. mgłą, opadami atmosferycznymi.

Pamiętajmy!

Partnerstwo na drodze, stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, prowadzi do zwiększenia także naszego bezpieczeństwa.

 

Śmiertelny wypadek na torach kolejowych

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach ustalają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Piotrowie na terenie gminy Zadzim.

Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 4 lutego 2020 roku około godziny 11:00, kierujący pojazdem osobowym marki Opel z nieustalonych przyczyn wjechał na niestrzeżony przejazd kolejowy, wprost pod nadjeżdżający elektrobus. W wyniku zdarzenia pojazd został przepchnięty przez lokomotywę około 200 metrów od przejazdu.
Kierowca opla, 43-letni mieszkaniec powiatu poddębickiego pomimo reanimacji, zmarł.
Policjanci pod nadzorem Prokuratora Rejonowego w Poddębicach wyjaśniają okoliczności tego tragicznego zdarzenia. Na miejscu pracowały wszystkie służby ratownicze. Do godziny 14:30 w rejonie zdarzenia trwały utrudnienia w ruchu drogowym.

Policja apeluje!

 – Przy dojeżdżaniu do przejazdu kolejowego kierujący jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności.

 – Na przejazdach strzeżonych należy zwracać uwagę na sygnały świetlne i zapory – jeżeli zostały włączone lub zaczęły być opuszczane, pod żadnym pozorem nie należy wjeżdżać na przejazd.

– Na przejazdach niestrzeżonych trzeba zastosować się do znaku „Stop” (jeżeli jest ustawiony przy przejeździe) oraz linii bezwarunkowego zatrzymania.

– Jeżeli z powodu mgły lub opadów atmosferycznych widoczność jest znacznie ograniczona, szczególnie przed niestrzeżonym przejazdem warto otworzyć okno – nadjeżdżający pociąg słychać, a przed przejazdem maszynista daje sygnał ostrzegawczy.

źródło: poddebice.policja.gov.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ