POLICJANCI ZADBAJĄ O BEZPIECZEŃSTWO W CZASIE WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

0
45
views

Przełom października i listopada to czas wytężonej pracy policjantów, szczególnie tych z drogówki. By każdy mógł bezpiecznie dojechać i wrócić z odwiedzin grobów swoich bliskich. To również czas, w którym powinniśmy zachować szczególną ostrożność, by nie paść ofiarą przestępców. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych!

Przed nami czas, w którym wielu z nas odwiedzi groby swoich najbliższych. Szczególnie w pobliżu cmentarzy i dworców, ruch będzie duży, dlatego razem zadbajmy o własne bezpieczeństwo, stosując się do obowiązujących obostrzeń w związku ze stanem epidemii oraz przepisów ruchu drogowego. Policjanci będą sprawdzać stan techniczny aut, sposób przewożenia dzieci oraz przestrzeganie przepisów dotyczących obostrzeń. Pamiętajmy o podstawowych zasadach! Przede wszystkim dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze i zachowajmy odstęp między samochodami. Przypominamy także o konieczności jazdy z włączonymi światłami i ostrzegamy, że nie będzie żadnej pobłażliwości dla tych osób, które wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Apelujemy też do tych kierowców, którzy wybiorą się w dłuższą podróż, by co pewien czas robili przerwę na odpoczynek i w miarę możliwości wyjechali wcześniej.

Apelujemy również do pieszych, by korzystali z chodników, a w przypadku ich braku – z pobocza. Przed wejściem na jezdnię zachowajmy szczególną ostrożność i przechodźmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Mimo, że prawo wymaga noszenia odblasków wyłącznie poza obszarem zabudowanym, zachęcamy jednak, by nosić je zawsze. Pieszy w ciemnym ubraniu, po zmroku staje się widoczny dla kierowcy z odległości około 30 metrów. Samochód jadący z prawidłową prędkością pokonuje taki dystans w ciągu niewiele więcej niż sekundy. Jeśli natomiast pieszy ma na swojej odzieży elementy odblaskowe, kierowca może dostrzec go już ze 150 metrów. To duża różnica, która znacznie wpływa na nasze bezpieczeństwo.

Wybierając się na cmentarz, nie pozostawiajmy cennych rzeczy w samochodach. Złodziej tylko czeka na taką okazję. Pamiętajmy, że właściwe zabezpieczenie mienia uchroni nas przed przykrymi następstwami kradzieży. Jeżeli wyjeżdżamy na dłużej, zadbajmy również o nasze mieszkania – czujne oko sąsiada jest najlepszym sposobem na odstraszenie złodzieja!

Przypominamy najważniejsze zasady, które pomogą nam w tym czasie:

  • Pamiętajmy o obowiązku zachowania odstępu i zakrywaniu ust i nosa, zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami
  • W miarę możliwości korzystaj ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, tramwajowe, będą „uprzywilejowane” w ruchu i dowiozą nas tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym bardziej zaparkować.
  • Nie jedź samochodem „na pamięć”. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracaj uwagę na znaki drogowe!
  • Pamiętaj – polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych! Jeżeli policjant zabroni wjazdu, to nie ma czasu na dyskusje i wdawanie się w polemikę. Trzeba stosować się do poleceń.
  • Parkuj samochód zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Nie bądź egoistą, zadbaj o to, aby Twój samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu
  • Osoby, które postanowią udać się na cmentarz pieszo, powinny korzystać z chodników. Jeżeli ich nie ma, obowiązani są poruszać się poboczem lub jezdnią, lewą stroną drogi, pamiętając o tym, że jezdnia jest dla samochodów i czas przebywania na niej przez pieszych powinien być jak najkrótszy. Warto mieć przy sobie element odblaskowy lub latarkę.
  • W okolicach nekropoli, oprócz patroli ruchu drogowego, pojawią się policjanci nieumundurowani, którzy będą zwracać uwagę na kieszonkowców i innych sprawców przestępstw, chcących wykorzystać nasza nieuwagę i roztargnienie. Dlatego też nie pozostawiaj w samochodzie wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Mogą one stać się łatwym łupem złodziei.

 

PODCZAS NAJBLIŻSZYCH DNI , ZWIĄZANYCH ZE ŚWIĘTEM WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH , W SZCZEGÓLNY SPOSÓB ZADBAJMY O BEZPIECZEŃSTWO

Wkrótce 1 listopada Dzień Wszystkich Świętych, w tym czasie należy się spodziewać zwiększonego ruchu w rejonie cmentarzy jak i na drogach tranzytowych. Taki stan rzeczy w połączeniu z wcześniej zapadającym zmrokiem i niesprzyjającymi warunkami meteorologicznymi powodują znaczący wzrost zagrożenia bezpieczeństwa na drogach. Policjanci apelują o szczególną rozwagę i stosowanie się do obostrzeń sanitarnych. Wizyty na cmentarzach radzimy rozłożyć na kilka najbliższych dni.

Ten szczególny czas obejmuje okres od 30 października i potrwa do 2 listopada 2020 roku. Policjanci będą pełnić służbę głównie w rejonach cmentarzy oraz na głównych ciągach komunikacyjnych.  Mundurowi przede wszystkim będą  kierować ruchem drogowym, a także wskazywać na pobliskie parkingi  ułatwiać bezpieczny powrót do domu. Jak co roku zachęcamy do skorzystania z komunikacji publicznej, jeśli zaś będziemy musieli dojechać w rejon nekropolii własnym transportem zapoznajmy się z mapami przedstawiającymi zmiany w organizacji ruchu obowiązującymi w tym okresie. Apelujemy też, aby rozłożyć wyjazdy na cmentarze w czasie. Takie  święta sprzyjają gromadzeniu się ludzi, a to niestety może powodować  rozprzestrzenianie się koronawirusa. Pamiętajmy o zachowaniu dystansu społecznego. Obowiązkowo zakrywajmy usta i nos.

W trakcie trwania działań policjanci sprawdzą :

przestrzeganie obostrzeń w stanie epidemii

przestrzeganie ograniczeń prędkości na drogach dojazdowych do miast,

stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci,

stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdów,

właściwe używanie świateł zewnętrznych pojazdów,

stosowanie przez pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym elementów odblaskowych.

Policjanci apelują :

pozostawiajmy samochody w miejscach gdzie nie zabraniają nam tego przepisy , nie powodujmy zagrożenia bezpieczeństwa, a także nie blokujmy ruchu innym,

zwracajmy szczególną uwagę na pieszych,

zadbajmy o własną widoczność

pomagajmy sobie wzajemnie

nie zostawiajmy w pojazdach przedmiotów wartościowych.

przed wyjazdem zabezpieczmy mieszkania i domy

UTRUDNIENIA NA DROGACH :

http://www.zdw.lodz.pl/mapa_utrudnien.html

ZMIANY ORGANIZACJI RUCHU:

ŁÓDŹ

http://www.lodz.policja.gov.pl/eld/komunikaty-1/aktualnosci/54160,Bezpieczny-1-Listopada.html

SKIERNIEWICE

http://www.skierniewice.policja.gov.pl/es/informacje/54126,Wszystkich-Swietych-uwaga-na-zmiany-organizacji-ruchu.html

OPOCZNO

http://opoczno.policja.gov.pl/?serwis=eop&dzial=informacje&id=54129

RAWA MAZOWIECKA

http://www.rawa-mazowiecka.policja.gov.pl/erw/informacje/54169,Zmiany-organizacji-ruchu-drogowego-Znicz-2020.html

KUTNO

https://kutno.policja.gov.pl/?serwis=eku&dzial=informacje&id=54174

ŁOWICZ

http://lowicz.policja.gov.pl/?serwis=elc&dzial=informacje&id=54171

SIERADZ

http://sieradz.policja.gov.pl/?serwis=esi&dzial=informacje&id=54177

 

ZAPRASZAMY NA KONFERENCJĘ ON-LINE -„SZKOŁY I PLACÓWKI OŚWIATOWE W OBLICZU WYBRANYCH SYTUACJI KRYZYSOWYCH. WYZWANIA I ZADANIA”

Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego oraz Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zgierzu zapraszają na konferencję nt.„ SZKOŁY I PLACÓWKI OŚWIATOWE W OBLICZU WYBRANYCH SYTUACJI KRYZYSOWYCH. WYZWANIA I ZADANIA”.

Wydarzenie odbywać się będzie 5 listopada 2020 r. w godz. 11.00-15.00 w formule zdalnej na platformie CISCO WEBEX.

Podczas konferencji eksperci zaprezentują możliwe warianty działania w sytuacji różnych zdarzeń kryzysowych w jednostkach oświatowych i możliwe konsekwencje dla instytucji, współpracę ze służbami: straż pożarna, pogotowie ratunkowe, policja, budowanie strategii antykryzysowej na terenie szkoły i placówki oświatowej oraz sposób komunikacji z mediami w sytuacji kryzysowej. Konferencja szkoleniowa kierowana jest do dyrektorów jednostek oświatowych, nauczycieli i organów prowadzących z terenu województwa łódzkiego.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Wojewody Łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego, Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi  oraz Kuratora Oświaty w Łodzi.

Formularz rejestracyjny jest dostępny jest na stronie https://bit.ly/2HAa82u

PLIKI DO POBRANIA

WAŻNY KOMUNIKAT !

Mając na uwadze panujące obostrzenia, w trosce o zdrowie Nas wszystkich prosimy kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji o składanie kompletu dokumentów do specjalnie przygotowanej w tym celu skrzynki. DOBOROWA SKRZYNKA znajduje się w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w łodzi przy ul Lutomierskiej 108/112.

 

Komplet dokumentów to:
1. Podanie do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi (należy napisać je osobiście!)
2. Kwestionariusz osobowy kandydata do służby w Policji (można go pobrać z naszej strony internetowej -> zakładki „rekrutacja”, należy wypełnić tylko część A i B).
3. Kserokopie dokumentów potwierdzających Wasze ostatnie wykształcenie.
4. Dodatkowe kursy i świadectwa bądź certyfikaty. Należy dołączyć kserokopie!
5. Kserokopię prawa jazdy!
6. Absolwenci klasy o profilu policyjnym muszą dołączyć kserokopię zaświadczenia potwierdzającego ten fakt!
6. Dodatkowo należy wypełnić:
a) Klauzulę informacyjną dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby,
b) oświadczenie o posiadaniu tatuażu,
c) arkusz informacyjny wypełniacie tylko część do Waszego podpisu).
Kolejno wszystkie dokumenty należy podpisać, spakować w opisaną kopertę, zakleić i wrzucić do NASZEJ DOBOROWEJ SKRZYNKI.

Dokumenty do pobrania znajdziecie na naszej stronie:
https://tiny.pl/7ftk6

W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub bezpośrednio przez nasz fanpage @Zostań Łódzkim Policjantem.
47 841 13-65, 13-69, 30-16 lub 22-18.

 

  • mężczyzna wrzuca dokumenty do skrzynki podawczej w holu komendy

PAMIĘTAJMY O UTRUDNIENIACH NA DROGACH

Planując odwiedziny na grobach bliskich uwzględnijmy utrudnienia występujące na drogach i odpowiednio przygotujmy się do podróży. Pamiętajmy też o zabraniu środków ochrony osobistej, które będą potrzebne po drodze jak i na terenie cmentarza.

Przed nami obchody Wszystkich Świętych. Wiele osób chcących uniknąć tłoku na cmentarzach już dziś odwiedza groby swoich bliskich lub zrobi to na początku listopada. Wiele z tych osób podróżuje do odległych miejscowości. Województwo łódzkie leży w centrum kraju i siłą rzeczy na skrzyżowaniu głównych arterii komunikacyjnych kraju. To oznacza wzrost natężenia ruchu na drogach lokalnych i tranzytowych. Policjanci przypominają o zasadach bezpiecznej podróży. Przed wyjazdem zaplanujmy podróż i jej trasę. Uwzględnijmy utrudnienia związane z remontami dróg. Informacje na ten temat znajdziemy na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad:

https://www.gddkia.gov.pl/pl/19/lista-utrudnien

Przygotujmy samochód do drogi. Sprawdźmy światła, ogumienie, wyposażenie i poziom płynów eksploatacyjnych. Pamiętajmy, aby zabrać ze sobą środki ochrony osobistej. Pandemia wciąż trwa. Maseczki, rękawiczki i płyn do dezynfekcji nie zabiorą wiele miejsca, a będą niezbędne. Za kierownicę siadamy trzeźwi i wypoczęci. Korzystamy z pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewozimy w specjalnych fotelikach. Dostosujmy prędkość pojazdu nie tylko do przepisów, ale też do własnych umiejętności i warunków drogowych. Róbmy przerwy w długiej trasie. Zachowajmy czujność i obserwujmy oznakowanie dróg, które może ulec zmianie w tym szczególnym okresie. Przestrzeganie tych kilku prostych zasad pozwoli nam bezpiecznie dotrzeć do celu. Szerokiej drogi!

 

NAJNIEBEZPIECZNIEJSI PRZESTĘPCY SEKSUALNI NA CELOWNIKU EUROPOLU

Średnio co 2 minuty policje w Europie przyjmują zawiadomienie o zgwałceniu, przemocy seksualnej lub molestowaniu. Każdy może stać się ofiarą seksualnej napaści, choć najczęściej są to kobiety i dzieci. Uruchomiona właśnie w 19 krajach Europy kampania medialna, ma zwrócić uwagę na sprawców brutalnych napaści seksualnych. Wśród ściganych jest też obywatel Polski. Liczymy na pomoc obywateli.

Z danych statystycznych wynika, że co 2 minuty w Europie dochodzi do przestępstwa seksualnego, którego ofiarami są zarówno kobiety, jak i mężczyźni oraz dzieci. Tak mówią oficjalne dane opierające się na zgłoszeniach przyjmowanych przez Policję. Zatem faktyczna liczba tego typu przestępstw może być zdecydowanie większa. Wielu przestępcom seksualnym udało się wymknąć organom ścigania lub wymiaru sprawiedliwości i aktualnie ukrywają się w różnych krajach na terenie całej Europy. To może być osoba mieszkająca nieopodal, w sąsiedztwie, ktoś kogo spotykamy w sklepie czy na przystanku autobusowym. Dlatego też EUROPOL współpracując z ENFAST stworzył kampanię medialną, podczas której w europejskich środkach masowego przekazu publikowane będą wizerunki 19 najbardziej poszukiwanych przestępców seksualnych Europy. Wśród nich jest też Polak.

Nie ma czasu do stracenia, pomóż nam złapać ściganych!

Kiedy czytasz ten tekst, gdzieś w Europie zgłaszane jest kolejne przestępstwo seksualne. Nie marnujmy więcej czasu!

Jeżeli rozpoznajesz któregokolwiek z tych seksualnych napastników, możesz pomóc Europie stać się bezpieczniejszą. Wśród ściganych jest także Polak: Dariusz Ziółkowski, skazany za popełnienie licznych przestępstw seksualnych. W maju 2018 roku został za nim wydany list gończy opublikowany na stronach Interpolu. Wszystkie osoby, które mają jakąkolwiek wiedzę na temat miejsca jego przebywania proszone są o kontakt z najbliższą jednostką Policji lub wypełnienie formularza dostępnego na stronie eumostwanted.euGwarantujemy anonimowość.

(Zdjęcie nr 1)

Takie wskazówki w przeszłości okazywały się być nieocenione. Od momentu uruchomienia projektu w 2016 roku, zatrzymano 91 osób, których dane i wizerunki były publikowane. W 33 przypadkach był to efekt informacji przekazanych śledczym bezpośrednio przez stronę internetową eumostwanted.eu

Kampania Europe’s Most Wanted została zainicjowana przez European Network of Fugitive Active Search Teams (ENFAST) – europejską sieć zespołów poszukiwań, której członkiem jest także polska Policja. Biuro kontaktowe znajduje się w Wydziale Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP. Wspólne działania wspierane są przez Europol. Członkowie ENFAST specjalizują się w namierzaniu ukrywających się podejrzanych lub skazanych za poważne przestępstwa, lub są poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania.

(Zdjęcie nr 2)

plakat wersja dostępna cyfrowo znajduje się poniżej w załączniku

 

TWOJE ŚWIATŁA – NASZE BEZPIECZEŃSTWO

Rusza kolejna edycja kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”. Wzorem lat ubiegłych kierujący będą mogli na wytypowanych stacjach kontroli pojazdów BEZPŁATNIE sprawdzić oświetlenie aut. Do wybranych punktów doprowadzi aplikacja Yanosik. Policjanci w tym czasie w szczególny sposób będą edukować w zakresie konieczności posiadania sprawnych świateł.

W okresie jesienno – zimowym występuje wiele zjawisk, które niekorzystnie wpływają na widoczność na drodze. Podobnie jak w latach ubiegłych Biuro Ruchu Drogowego KGP wraz
z Instytutem Transportu Samochodowego, organizuje kolejna odsłonę ogólnopolskiej kampanii pod nazwą Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo. Na terenie powiatu poddębickiego
w działania zaangażowała się Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów PZM w Poddębicach,
ul. Targowa 15. W 3 soboty tj. 24.10, 7.11, 21.11.2020 roku, każdy kierujący będzie mógł tam bezpłatnie sprawdzić światła. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na występujące zagrożenia wynikające z niesprawnego czy też nieprawidłowego oświetlenia, wyeliminowanie z ruchu maksymalnej liczby pojazdów z niesprawnym lub niezgodnym z warunkami technicznymi oświetleniem, stworzenie możliwości przeprowadzenia bezpłatnych kontroli poza terminem badania technicznego oraz propagowanie zasady „widzieć i być widocznym” w relacjach pieszy – pojazd z naciskiem na elementy odblaskowe.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach, w przypadku ujawnionych nieprawidłowości podczas kontroli drogowych, związanych z oświetleniem pojazdów, będą kierować na bezpłatne sprawdzenie świateł.

Warto także przypomnieć, że pojazd nie spełniający wymagań w zakresie wymaganego przepisami oświetlenia narusza przepisy porządkowe, a w niektórych przypadkach stwarza też zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W związku z tym, zgodnie z art. 132 ust. 1 pkt.1 lit. a i b ustawy Prawo o ruchu drogowym policjant zatrzyma dowód rejestracyjny pojazdu. Za zatrzymany dowód rejestracyjny policjant wyda pokwitowanie, w którym określi sposób używania pojazdu do chwili usunięcia nieprawidłowości, wyznaczy termin zezwalający na używanie pojazdu lub wyda zakaz dalszej jazdy na drogach publicznych. Jeśli kierowca nie zastosuje się do takich ograniczeń, popełni wykroczenie określone w art. 92 § 1 kodeksu wykroczeń, który mówi o tym, że: kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Kierowco, pamiętaj że sprawne, prawidłowo wyregulowane światła pozwalają  kierującemu pojazdem wcześniej dostrzec przeszkodę, bądź pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem. Jeśli oświetlenie pojazdu jest wadliwe, to w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności , wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego.

 

SKARGI I WNIOSKI – ON LINE

W związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, wywołanej przez koronawirusa, dbając o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo, zaleca się ograniczenie osobistych wizyt w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi związanych ze składaniem skarg i wniosków. Powyższe dotyczy także przyjęć interesantów przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi (lub jego Zastępców) realizowanych w sprawach skarg i wniosków w każdy wtorek w godz. 15.00 – 17.00. Oczywiście funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi pozostają do Państwa dyspozycji

Przypominamy, iż wniesienie skarg i wniosków możliwe jest również za pośrednictwem poczty, przy pomocy  środków technicznych – telegramem, faksem na numer (42) 665-22-22, jak również za pośrednictwem Internetu na adres mailowy http://skargi@ld.policja.gov.pl

Każda korespondencja kierowana do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi zostanie załatwiona zgodnie z właściwością.

Ponadto, do Państwa dyspozycji pozostają numery telefonów (42) 665-22-22 lub 0 800 149 971. Dzwoniąc pod wskazane numery uzyskacie Państwo wskazówki w zakresie procedury przyjmowania, rozpatrywania i załatwiania skarg i wniosków w Policji.

Powyższe związane jest z ograniczeniem interakcji społecznych do minimum, zwłaszcza w sytuacjach, gdy możliwe jest skierowanie zgłoszonych problemów w formie pisemnej.

 

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ