PIJANY I BEZ UPRAWNIEŃ – PRZYPOMINAMY O OBOWIĄZKU ODŚNIEŻENIA AUTA PRZED PODRÓŻĄ

0
22
views

Policjanci uniemożliwili dalszą jazdę nietrzeźwemu kierowcy golfa. Mężczyzna jechał przez miejscowość Stary Gostków w gminie Wartkowice, gdy funkcjonariusze zatrzymali go do kontroli drogowej. W trakcie interwencji okazało się, że kierowca jest nietrzeźwy. Badanie wykazało, że miał ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. O losie nietrzeźwego kierującego zadecyduje sąd.

15 stycznia 2021 roku tuż po północy, funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Uniejowie zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę pojazdu marki VW Golf. Podczas legitymowania policjanci wyczuli od mężczyzny woń alkoholu. Mundurowi sprawdzili stan trzeźwości kierowcy. Badanie alkomatem wykazało ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. Kiedy policjanci sprawdzili dane kierowcy w policyjnych systemach okazało się, że 20-latek nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Kierowca odpowie również za kierowanie samochodem bez uprawnień.

Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka działającego podobnie jest jednym ze zjawisk, które w znacznym stopniu wpływa na poziom bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego każdą sytuację, kiedy sposób jazdy innego kierującego wzbudza nasze podejrzenie, powinniśmy zgłaszać pod numer alarmowy 112 lub bezpośrednio do dyżurnego właściwej jednostki Policji.

 

Spadł śnieg, a wraz z nim pojawiły się problemy związane z prawidłowym odśnieżeniem przed wyjazdem samochodu. Należy pamiętać, że to na kierującym spoczywa obowiązek usunięcia śniegu i lodu z dachu oraz nadwozia swojego pojazdu. Za niedopełnienie obowiązku odśnieżania samochodu, reflektorów czy tablic rejestracyjnych, kierowca może zostać ukarany mandatem.

Jazda ze śniegiem na dachu, czy z szybami pokrytymi lodem zagraża nie tylko samym kierującym i pasażerom pojazdów, ale także innym użytkownikom drogi. Warstwa lodu na szybach ogranicza widoczność, natomiast śnieg i kawałki lodu spadające z dachu pojazdu stwarzają duże zagrożenie dla najbliższego otoczenia: pojazdów, ludzi czy mienia. Przypominamy, że kierujący pojazdem zawsze musi mieć zapewnione dostateczne pole widzenia. Dlatego warto poświęcić te kilka minut na dokładne odśnieżenie naszych samochodów. Pamiętajmy także o zachowaniu ostrożności podczas jazdy po śniegu lub po lodzie. Warto zwolnić i zachować większy odstęp przed poprzedzających pojazdów. Droga hamowania w zimowych warunkach może wydłużyć się nawet o kilkadziesiąt metrów. Na śniegu bardzo pomogą nam opony zimowe, jednak na lodzie skuteczne są tylko kolce. Dlatego na śliskiej zimowej nawierzchni należy unikać gwałtownych manewrów, przyspieszania i hamowania. Bezpieczeństwo zapewni nam wyobraźnia, umiar i zdrowy rozsądek.

Zgodnie z art. 66 Ustawy prawo o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowanie, hamowania, sygnalizacji i świetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Kierowcy, którzy nie stosują się do przepisów muszą liczyć z mandatem w wysokości do 500 zł.

 

PRZYPOMINAMY – ZA MANDAT MOŻESZ ZAPŁACIĆ KARTĄ

Pamiętaj! Jeżeli popełniłeś wykroczenie w ruchu drogowym, masz możliwość uiszczenia opłaty za nałożony mandat karny przy pomocy terminala płatniczego. Taka forma płatności z pewnością ułatwi i skróci czas postępowania mandatowego.

Przypominamy:

policjanci ruchu drogowego zazwyczaj posiadają w radiowozie terminal płatniczy, za pomocą którego można uiścić grzywnę nałożoną w postaci mandatu karnego;

grzywnę można uiścić używając tylko swojej karty;

płatność z tytułu nałożonej grzywny nie może być dzielona tzn.: niedopuszczalne jest przyjęcie należności za jeden mandat w dwóch transakcjach, jak również łączenie płatności gotówką z formą bezgotówkową;

jeżeli osoba wyrazi taką wolę, policjant zawsze wyda potwierdzenie dokonania płatności;

dokonując opłaty za pośrednictwem terminala płatniczego, nie poniesiecie Państwo żądnych dodatkowych kosztów związanych z tą transakcją;

uiszczając grzywnę za pośrednictwem terminala płatniczego, unikniecie Państwo ewentualnej egzekucji niezapłaconej grzywny przez Urząd Skarbowy.

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ